Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Judaizmu. Tegorocznym hasłem jest fragment z Księgi Izajasza „Pokój! Pokój dalekim i bliskim”

Marek Zaradniak
Podczas Krakowskiego Salonu Poezji fragmenty Księgi Rodzaju czytać będzie Dorota Segda
Podczas Krakowskiego Salonu Poezji fragmenty Księgi Rodzaju czytać będzie Dorota Segda Archiwum
Niezwykle bogaty jest program trwającego w Poznaniu XXI Dnia Judaizmu

Koncerty, wystawy, projekcje filmowe, dyskusje i nabożeństwo biblijne składają się na trwający w Poznniu XXI Dzień Judaizmu .Zorganizowały go Referat do Spraw Dialogu Międzyreligijnego Archidicezji Poznańskiej i Stowarzyszenie Coexist przy współracy ,m.in. Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Filii w Poznaniu oraz fundcji Synagoga Nowa. Hasłem tegorocznego Dnia Judaizmu jest fragment z Księgi Izajasza „Pokój! Pokój dalekim i bliskim”. Ten interesujący cykl wydarzeń potrwa do przyszłego piątku.

W piątek w ODK Pod Lipami odbył się wieczór poezji żydowskiej „W blasku menory”. W sobotę w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Teatrze Muzycznym fragmenty Księgi Rodzaju oraz „Dębów patriarchy Izaaka” Romana Brandstaettera czytać będzie Dorota Segda.Na harfie towarzyszyć jej będzie Natalia Różańska.

W niedzielę w ODK Pod Lipami zobaczymy film Johna Daly’ego „Aryjska para”.

W poniedziałek w Sali Białej Urzędu Miasta odbędzie się koncert laureatów Wielkopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej „Melodia może czas pokonać”.Również w poniedziałek o losach poznańskich Żydów podczas II wojny światowej w związku z przygotowywaną książką wspomnieniową Noacha Lasmana rozmawiać będą prof. Rafał Witkowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i dziennikarz i pisarz Andrzej Niziołek. Fragmenty książki czytać będzie popularny aktor Aleksander Machalica. Spotkanie odbędzie się w Herbaciarni Biblioteki Raczyńskich przy placu Wolności. Otwarta zostanie także wystawa „Coexist czyli opowieść o obecności Żydów w Poznaniu”.

We wtorek na temat hasła tegorocznego Dnia Judaizmu z Anną Bodzińską ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z Syjonu oraz Belą Szwrcman-Czarnotą, pisarką filozofką i redaktorką „Midrasza” rozmawiać będzie dr Cezary Kościelniak z UAM. Na skrzypcach zagra Róża Ziątek-Czarnota Spotkanie odbędzie się o godzinie 18 w w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich.

Kulminacyjnym momentem Dnia Judaizmu będzie w przyszłą środę o godzinie 19 nabożeństwo biblijne z udziałem przedstawicieli Gminy Żydowskiej w kościele Świętego Wojciecha.

W przyszły czwartek o godzinie 18 na Scenie Trzeciej Teatru Nowego odbędzie się sceniczne czytanie „Przypowieści o skrybie i innych opowiadań” Szmuela Josefa Agnona. Towarzyszyć mu będzie dyskusja z udziałem profesorów Katarzyny Kuczyńskiej-Koschany i Wiesława Ratajczaka z UAM.

Finałem Dnia Judaizmu będzie w przyszły piątek o godzinie 20 w klubie Blue Note koncert „Szalom w Blue Note - Żydowskie inspiracje w jazzie”. Zagrają pianista Michał Tokaj, trębacz Piotr Wojtasik, saksofonista Gerard Lebik, basista Joris Teepe i perkusista Michał Miśkiewicz . Gościnnie wystąpią wokalistka Magdalena Zawartko i harfistka Julia Ziembińska.

PROGRAM

  • Krakowski salon poezji Teatr Muzyczny (ul. Niezłomnych 1e), 13 stycznia, godz. 12 Bilety: 7 zł
  • „Aryjska para” ODK Pod Lipami, 14 stycznia, godz. 18 zaproszenia: ODK Pod Lipami
  • Wielkopolski Przegląd Piosenki Żydowskiej Sala Biała UM(pl. Kolegiacki17), 15 stycznia, godz. 12 #wstęp wolny
  • Losy poznańskich Żydów, Biblioteka Raczyńskich (pl. Wolności19), 15 stycznia, godz. 18, wstęp wolny
  • Rozmowa z Anną Bodzińską, Sala Czerwona Pałacu Działyńskich (Stary Rynek 77/78), 16 stycznia, godz. 18 wstęp wolny

***
Info z Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!