Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Kolejarza 2022. Służba kolejarska to niemal 200 lat tradycji i znaczna część historyczna naszego regionu

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Narodowe Archiwum Cyfrowe / Koleje Śląskie
Dzień Kolejarza 2022. 25 listopada to wyjątkowa data dla pracowników kolei, przypada wtedy Dzień Kolejarza oraz wspomnienie jego patronki św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Służba kolejarska to niemal 200 lat tradycji oraz znacząca część dziedzictwa industrialnego i historycznego naszego regionu.

To właśnie w piątek, 25 listopada, przypada wyjątkowy dzień dla kolejarzy. Także dla ich patronki św. Katarzyna Aleksandryjska, która jest też patronką adwokatów, bibliotekarzy, drukarzy, studentów i uczonych.

Dla kolejarzy najlepsze życzenia

Koleje Śląskie już dziś rano przekazały życzenia wszystkim pracownikom spółki oraz całej braci kolejarskiej.

- Życzymy Państwu bezpiecznej służby, poczucia satysfakcji i motywacji do powierzonych zadań wykonywanych z myślą o pasażerach - czytamy w komunikacje przewoźnika.

Specjalne życzenia z okazji Dnia Kolejarza nagrała także rzecznik prasowa Kolei Śląskich Patrycja Tomaszczyk.

- Z okazji Dnia Kolejarza dziękujemy za Wasz trud, zaangażowanie oraz oddanie w codziennej pracy. Życzymy Wam oraz Waszym bliskim pomyślności zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Zdrowia, spokoju, jak również spełnienia wszelkich marzeń. Dziękujemy za to, że nasi pasażerowi mogą liczyć na Was każdego dnia - przekazała.

Służba kolejarska to niemal 200 lat tradycji, znacząca część dziedzictwa industrialnego i historycznego naszego regionu

Przypomnijmy, że w Raciborzu pierwszy pociąg pojawił się już w 1846 r., nieco później wybudowano tam pierwszy obiekt, kiedy przez miasto zaczęło funkcjonować połączenie Berlin - Wiedeń. Został on jednak zniszczony w 1945 r. przez wojska radzieckie.

Po latach, już w 1979 r., budynek dworca PKP w Raciborzu był wizytówką miasta, jednak w 1997 r. cała stacja znalazła się pod wodą. Od tamtego momentu dworzec niszczał, nie mogąc doczekać się przebudowy. Obecnie zaś sytuacja kolejowa w mieście zmienia się na bieżąco i w połowie 2024 r. raciborzanie oraz turyści mają już korzystać z nowoczesnego obiektu. Co więcej, będzie to pierwszy w Polsce dworzec kolejowy z tarasem widokowym.

Obecnie realizowany jest także program Kolej Plus, w ramach którego trwają prace nad 34 projektami. Na liście znalazła się rewitalizacja linii kolejowych nr 177 i 294 Racibórz – Racławice Śląskie przez Pietrowice Wielkie, Baborów i Głubczyce. Ostatni pociąg pasażerski przejechał tamtędy w kwietniu 2000 roku.

Kolej ma powrócić też do Jastrzębia-Zdroju. Przypomnijmy, że pociągi przestały docierać tam 21 lat temu i od tamtej pory Jastrzębie-Zdrój pozostawało największym w Polsce miastem bez dostępu do kolei pasażerskiej. Tymczasem, jak już wiadomo, od 2028 r. dziennie ma kursować 12 par pociągów na linii Jastrzębie-Zdrój – Żory – Katowice, a przejazd w jedną stronę zajmie nieco ponad godzinę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera