MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Otwarty w Zakładzie Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach. Będzie dotyczył profilaktyki oraz leczenia raka prostaty

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Dzień Otwarty w Zakładzie Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach odbędzie się w sobotę, 3 grudnia 2022 roku w godzinach od 11.00 do 14.00. To już kolejne spotkanie z cyklu „Radioterapia bez tajemnic”, które tym razem będzie dotyczyło profilaktyki oraz leczenia raka prostaty. W programie Dnia Otwartego uwzględniono między innymi wykład na temat tego najczęstszego nowotworu złośliwego dotykającego mężczyzn, możliwości wykonania badania PSA czy skorzystania z bezpłatnych konsultacji lekarskich. Ponadto, wszystkie zainteresowane osoby będą mogły odwiedzić modelarnię, a także zebrać informacje na temat tego, w jaki sposób należy przygotować się do leczenia promieniami oraz jak ono przebiega.

Badania PSA najważniejszym punktem programu

Jak informuje Zakład Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, spotkanie w ramach Dnia Otwartego rozpocznie się już o godzinie 11.00 od wykładu, poświęconego najczęściej występującemu u mężczyzn nowotworowi złośliwemu, jakim jest rak prostaty. O tej samej porze będzie też możliwość wykonania badania PSA, które stanowi najważniejszy element w procesie profilaktyki oraz leczenia tej choroby, a polega ono na pobraniu i analizie krwi.

Przeprowadzaniem testów w kierunku wykrycia raka prostaty zajmą się pracownicy Zakładu Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, co potrwa do godziny 14.00. Będą oni oznaczać nie tylko całkowite stężenie PSA – tPSA (total PSA), stanowiące standard w badaniach przesiewowych, ale też stężenie wolnej formy PSA – (fPSA). Specjaliści w tej dziedzinie podkreślają, że taka metoda daje możliwość zdiagnozowania zarówno nowotworu, jak też innych chorób bądź schorzeń.

Wykonanie obu oznaczeń umożliwia dokładniejsze zróżnicowanie pomiędzy rakiem a innymi chorobami gruczołu krokowego. U chorych z rakiem prostaty odsetkowa zawartość wolnego PSA (f/tPSA) jest zazwyczaj istotnie niższa, niż u zdrowych mężczyzn czy chorych z łagodnym rozrostem gruczołu – tłumaczy dr n. med. Jolanta Mrochem-Kwarciak, kierownik Zakładu Analityki i Biochemii Klinicznej w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach.

Dzień Otwarty to także bezpłatne konsultacje lekarskie

Poza najważniejszym punktem wydarzenia, czyli badaniem PSA, w czasie Dnia Otwartego będzie też możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji lekarskich. Dodatkowo, wszystkie zainteresowane osoby odwiedzą modelarnię, gdzie technik radioterapii przekaże im informacje, w jaki sposób przygotowuje się indywidualną maskę lub materac stabilizujący dla pacjenta, zakwalifikowanego do leczenia promieniami. Dzień Otwarty to również okazja, by zebrać najistotniejsze wiadomości na temat tego, w jaki sposób należy przygotować się do leczenia promieniami oraz jak ono przebiega.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera