Dzień otwarty Zakładu Radioterapii Nieonkologicznej w Gliwicach. Co przygotowano dla odwiedzających?

Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
PAP
PAP
Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach postanowił przedstawić swoją działalność w czasie dnia otwartego.
Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach postanowił przedstawić swoją działalność w czasie dnia otwartego. Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach
W sobotę Narodowy Instytut Onkologii w Katowicach organizuje Dzień Otwarty Zakładu Radioterapii. W tym roku będzie poświęcony radioterapii nieonkologicznej, która jest jedną ze specjalizacji gliwickiego ośrodka.

Dzień otwarty Zakładu Radioterapii Nieonkologicznej w Gliwicach. Czym jest radioterapia?

Radioterapia to leczenie promieniowaniem jonizującym, które jest niewidzialne dla oka. To jedna z trzech terapii chorych na nowotwory złośliwe, zaraz obok farmakoterapii i chirurgii.

- Radioterapia jest zwykle kojarzona z nowotworami złośliwymi, tymczasem jest to również skuteczna metoda leczenia nieonkologicznych chorób przewlekłych, którym bardzo często towarzyszy stan zapalny oraz bóle związane z mikrourazami czy przeciążeniem kończyny bądź stawów - powiedziała dr hab. n. med. Dorota Gabryś, prof. NIO-PIB, radioterapeutka z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, przewodnicząca Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Ośrodek postanowił zorganizować dzień otwarty, aby przybliżyć pacjentom zastosowania radioterapii nieonkologicznej.

- Bardzo mało osób wie, że są schorzenia, które leczymy radioterapią, a nie mają nic wspólnego z onkologią - tłumaczy Maja Marklowska-Tomar, kierowniczka biura komunikacji i rzeczniczka prasowa.

W programie wydarzenia wykład na temat najczęstszych chorób nieonkologicznych leczonych promieniowaniem. Do tych chorób zalicza się m.in. ostroga piętowa - bolesne schorzenie guza piętowego, zapalenie ścięgna Achillesa, zespół bolesnego barku, łokieć tenisisty i golfisty - entezopatia nadkłykcia, czy zwyrodnienia stawu kolanowego.

- Także choroby mniej znane, na przykład choroba Dupuytrena. To jest bardzo bolesny przykurcz rozcięgna dłoniowego, sprawia, że nie można wyprostować palców. Odpowiednik tej choroby w stopach to choroba Ledderhose’a - dodała Marklowska-Tomar.

Konsultacja lekarza i pielęgniarki dla odwiedzających

Oprócz wykładów teoretycznych, podczas Dnia Otwartego Zakładu Radioterapii będzie można skorzystać z konsultacji lekarza i pielęgniarki.

- Pacjenci będą mogli dopytywać o etapy przygotowania do radioterapii i zobaczyć, czym dysponuje Instytut. Myślę tutaj o nowoczesnej aparaturze terapeutycznej, właśnie do radioterapii. Również będą mogli skonsultować własny przypadek ze specjalistami - zaznaczyła rzeczniczka.

Dzień Otwarty jest skierowany nie tylko dla pacjentów, ale także dla osób zainteresowanych tym sposobem leczenia.

Na ogół jak już ktoś do nas przyszedł i zaczął leczenie, to doskonale wie na czym ono polega. Natomiast bardzo mało osób wie, że radioterapia to metoda, która jest wykorzystywana nie tylko w onkologii - podkreśliła Marklowska-Tomar. Również w chorobach zapalnych, przewlekłych, którym towarzyszy spory ból. A warto się z tym bólem wreszcie rozstać - dodała rzeczniczka.

Nie przeocz

Zobacz także

W Pile rozmawiano o przyszłości szpitali

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie