Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Dąbrowie Górniczej. Wśród zamordowanych w 1940 roku było 40 policjantów pochodzących z tego miasta

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Dąbrowie Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Dąbrowie Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE fot. Dariusz Nowak/KMP DG
Udostępnij:
W Dąbrowie Górniczej we wtorek 13 kwietnia odbyły się obchody 81. rocznicy zbrodni katyńskiej. Hołd oddany został przy obelisku poświęconym Ofiarom Zbrodni Katyńskiej przy ul. Piłsudskiego, obok Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej. Uczczono pamięć tysięcy obywateli, w tym policjantów, zamordowanych przez NKWD. Następnie delegacja miejska udała się na Górkę Gołonoską, gdzie pod obeliskiem znajdującym się przy parafii św. Antoniego, złożone zostały kwiaty.

81 lat temu wydany został rozkaz wymordowania 22 tysięcy polskich jeńców wojennych i więźniów przetrzymywanych w sowieckich obozach i więzieniach. Dokładnie 5 marca 1940 roku Biuro Polityczne Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego zaaprobowało wniosek Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSSR (szefa NKWD) Ławrientija Berii o rozstrzelaniu oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej, więzionych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczpospolitej Polskiej. Wśród nich było 40 policjantów pochodzących z Dąbrowy Górniczej, mających związek z Zagłębiem Dąbrowskim oraz pełniących w tamtych czasach służbę na terenie miasta, których śmierć na ten moment została udokumentowana, pomordowanych w 1940 roku na nieludzkiej ziemi.

Zobacz koniecznie

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 15 przy obelisku poświęconym Ofiarom Zbrodni Katyńskiej przy ul. Piłsudskiego, obok Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej. To kolejny rok z rzędu, kiedy pandemia COVID-19 mocno zawęziła liczbę osób i możliwość oddania hołdu poległym w 1940 roku na nieludzkiej ziemi. W obchodach uczestniczyła delegacja z dąbrowskiego garnizonu policji na czele z komendantem miejskim policji insp. Arturem Klimkiem oraz przedstawiciele władz miasta, władz samorządowych, delegacja Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej. Pod obeliskiem zostały zapalone znicze oraz złożone biało-czerwone wiązanki kwiatów.

Nie przeocz

17 września 1939 roku Związek Radziecki zaatakował walczącą z Niemcami Polskę. W wyniku działań Armii Czerwonej, w niewoli znalazło się ponad 200 000 polskich żołnierzy. Większość szeregowych, wkrótce po zakończeniu działań wojennych zwolniono. Zatrzymanych oficerów osadzono w obozach Starobielsku (3900 osób) i Kozielsku (4500 osób). W wyniku aneksji wschodnich kresów Rzeczypospolitej w obozach znaleźli się również policjanci, żandarmi oraz funkcjonariusze Służby Więziennej, których przetrzymywano w obozie w Ostaszkowie (6300 osób).

5 marca 1940 szef NKWD Ławrientij Beria zwrócił się do Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego z propozycją rozstrzelania wszystkich przetrzymywanych jeńców, jeszcze tego samego dnia tą propozycję przyjęto. Egzekucje przeprowadzano w kwietniu i maju 1940 roku. W Smoleńsku, Kalininie i Charkowie strzałem w tył głowy zamordowano 14 514 oficerów Wojska Polskiego i innych służb mundurowych. Dodatkowo w ramach tej samej akcji śmierć poniosło 7305 obywateli polskich, przetrzymywanych w radzieckich więzieniach.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie