Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Sołtysa w siedzibie „Śląska”. Zjechali sołtysi z powiatu lublinieckiego

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Dzień Sołtysa w siedzibie „Śląska”. Zjechali sołtysi z powiatu lublinieckiego
Dzień Sołtysa w siedzibie „Śląska”. Zjechali sołtysi z powiatu lublinieckiego arc
W sobotę 11 marca sołtysi obchodzili swoje święto. W wielu miejscowościach regionu zorganizowano specjalne spotkania.

W całej Polsce jest ich ponad 40 tys. Sołtys pełni rolę gospodarza sołectwa. Reprezentuje interesy mieszkańców, jest pośrednikiem pomiędzy wsią a gminą i powiatem. Jak czytamy na stronie Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów „Sołtysi są jedyną z najstarszych, jeśli w ogóle nie najstarszą instytucją państwa polskiego”.

Z reguły odpowiedzialny jest za organizowanie zebrań wiejskich, podczas których omawiane są sprawy z życia publicznego, a więc dotyczące dróg, infrastruktury wodno - kanalizacyjnej czy energetycznej, szkół oraz przedszkoli.

Jako lider swojej społeczności ma realną możliwość, aby aktywizować mieszkańców, skłaniać ich, aby włączali się w decydowanie o sprawach dla nich najważniejszych.

W sobotę 11 marca w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie odbyły się uroczyste obchody Dnia Sołtysa, których pomysłodawcą był Andrzej Gawron Poseł Ziemi Lublinieckiej. W inicjatywę włączyli się także włodarze z terenu powiatu lublinieckiego. – Praca Sołtysów nie zawsze jest w pełni doceniania -mówił poseł Gawron – tym bardziej cieszę się, że jest u Państwa wola do podjęcia tylu wyzwań ważnych dla mieszkańców.

Życzenia sołtysom złożyli obecni na miejscu samorządowcy – gospodarz gminy Koszęcin Zbigniew Seniów, Iwona Burek wójt Gminy Herby, Beata Bacior zastępca burmistrza Woźnik oraz Krzysztof Bełkot wójt gminy Boronów. Oprawę artystyczną zapewnili: Julia Sekulska, młoda utalentowana skrzypaczka oraz iluzjonista Paweł Szreter.

11 marca - Dzień Sołtysa

Celem tego święta jest okazanie wdzięczności i szacunku sołtysom za ich pracę i zaangażowanie. Ma również zwrócić uwagę społeczeństwa na rolę sołtysa na polskiej wsi. Z okazji tego święta w wielu gminach organizowane są spotkania i biesiady na których bawią się zarówno sołtysi, jak i mieszkańcy gmin wiejskich.

Sołtys to wyjątkowy urzędnik. Nie ma biurka ani wyznaczonych stałych godzin pracy. To gospodarz i opiekun wsi, który jest najbliżej ludzkich spraw.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera