Spis treści
W jednej chwili zawalił się ich świat - trąba powietrzna nad województwem śląskim
To było tragiczne święto 15 sierpnia. Nic nie zapowiadało kataklizmu, 16 lat temu nikt nie słyszał o alertach RCB. Prognozy pogody przestrzegały przed nagłymi burzami, a nawet trąbami powietrznymi, ale nikt nie spodziewał się skali zjawiska. Przez Polskę przeszła tego dnia seria potężnych trąb powietrznych. W skali Fujity tornada zostały zaliczone do trzeciej kategorii, co oznacza, że wiatr osiągał prędkość nawet 300 km/h.
Dzień po przejściu trąby powietrznej, Kalina i Rusinowice wyglądały jak sceneria filmu katastroficznego. Miejscowości zostały zrównane z ziemią. Mieszkańcy, wraz ze strażakami, walczyli o uratowanie resztek dobytku. Wiatr ucichł, ale ulewny deszcz zalewał domy pozbawione dachów i okien.
Ludzie nie płakali. Walczyli ze skutkami nawałnicy, opowiadali o sile żywiołu, który w kilkanaście-kilkadziesiąt minut zmienił ich życie. Pomagał kto mógł, ale nie zabrakło niestety "turystów", którzy przyjeżdżali z całego Śląska, aby zobaczyć rozmiar strat i ludzkiej krzywdy. Dlatego władze zamknęły dojazd do obu miejscowości.
Zginęły dwie osoby, uszkodzonych zostało ponad 80 budynków
O skali tamtej tragedii najlepiej mówią liczby. W Kalinie zginęła jedna osoba, a pięć zostało rannych. Uszkodzonych zostało 81 budynków mieszkalnych, w których mieszkało 250 osób. W Rusinowicach także zginęła jedna osoba, a pięć zostało rannych. Uszkodzonych było 41 budynków, w których mieszkało 200 osób. Remontu wymagał Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży.
Superkomórka burzowa, z której zeszło pierwsze tornado w województwie opolskim, w ciągu kolejnych kilkudziesięciu minut przemieściła się w rejon Lublińca i Częstochowy. 15 sierpnia 2008 roku około godziny 17.30 kolejny lej dotknął powierzchni gruntu w okolicach Rusinowic (gmina Koszęcin), rozpoczynając tym samym drugi ciągły pas zniszczeń. W Rusinowicach zginęła 22-letnia kobieta, na którą zawalił się strop.
Ucierpieli również artyści Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"
W Kalinie w powiecie lublinieckim zginął mężczyzna, który przebywał w czasie przechodzenia trąby powietrznej w swoim domku letniskowym. Na budynek runęło drzewo. Dalszy szlak zniszczeń wiódł przez zachodnie i północne przedmieścia Częstochowy. W okolicach Mykanowa, na drodze krajowej nr 1, tornado wywróciło autokar przewożący członków Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Pojazd przekoziołkował i zderzył się z innymi samochodami, wywołując karambol. Rannych zostało 40 osób, w tym 30 członków zespołu. Trąba powietrzna zanikła w okolicach Wikłowa, przed wsią Łęg (gmina Kruszyna).
Nie przeocz
- Likwidacja kopalń na Śląsku. Do kiedy będą fedrowały? Niektóre zamkną już niebawem
- Najbogatsze miasta w województwie śląskim. Katowice nie są pierwsze w rankingu
- Chorzów w XX wieku na zdjęciach fotoreporterów DZ... Elka, Fala i Planetarium
- Gigantyczne hotele w Beskidach. Sprawdziliśmy, gdzie jest najbardziej luksusowo
Musisz to wiedzieć
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?