Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Wolnej Sztuki w Pszczynie: na zamku pszczyńskim zobaczymy gobelin carycy Katarzyny i inne eksponaty

Jolanta Pierończyk
Gobelin carycy Katarzyny w zamku pszczyńskim
Gobelin carycy Katarzyny w zamku pszczyńskim Jolanta Pierończyk
Dzień Wolnej Sztuki w zamku pszczyńskim: gobelin carycy Katarzyny, pokrywa szabeltasa, niemiecka szafa, portret Fryderyka Erdmanna Anhalt-Köthen-Pless, pamiętniki książęce. Pięć obiektów do kontemplacji i dyskusji podczas Dnia Wolnej Sztuki w sobotę, 21 kwietnia. Wstęp - 1 zl.

Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Zamkowym w Pszczynie

Każde dzieło ma coś do powiedzenia, wystarczy się w nie wsłuchać - pod takim hasłem jutro w wielu muzeach i galeriach, także u nas, odbędzie się Dzień Wolnej Sztuki. Muzeum Zamkowe wybrało pięć eksponatów, których wspólnym mianownikiem jest saksońska rodzina książąt Anhalt-Köthen-Pless władająca ziemią pszczyńską w latach 1765—1847.

Pierwszy z nich to haftowana na aksamicie srebrną i kolorową nicią pokrywa szabeltasa, czyli płaskiej torby noszonej łącznie z szablą. Należała ona do księcia pszczyńskiego Fryderyka Erdmanna Anhalt-Köthen-Pless (1731– 1797).

Drugi obiekt - to wiszący na ścianie paradnego westybulu gobelin brukselski, który wspomniany Fryderyk Erdmann Anhalt-Köthen-Pless otrzymał w prezencie od swojej kuzynki, carycy Katarzyny, która była Anhalt de domo.
Gobelin powstał w I połowie XVII w. w pracowni w Brukseli i przedstawia synów Amazonek poszukujących rodziców. „Podczas prac konserwatorskich, po zdjęciu tkaniny, odkryto w płycinie ciekawy, drukowany dokument z czasów Hochbergów”, czytamy na stronie Muzeum Zamkowego.

Obiekt trzeci to niemiecka szafa z połowy XVIII w., która należała do księżnej Luizy Ferdynandy Anhalt-Köthen-Pless. Na drzwiach są alegoryczne figury kobiece przedstawiające Wiedzę (Sapientia) i Kościół (Ecclesia). W środku widać nalepkę własnościową księżnej.

Czwartym eksponatem będzie portret Fryderyka Erdmanna Anhalt-Köthen-Pless, który Pszczyną władał w latach 1765-1797, a w 1758 r. otrzymał od króla Augusta III Order Orła Białego - najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej.
Piąty obiekt do obejrzenia w ramach Dnia Wolnej Sztuki to pamiętniki Luizy Fernandy Anhalt-Köthen-Pless oraz Ludwika Anhalt-Köthen-Pless.

Dzień Wolnej Sztuki w Pszczynie PROGRAM

Z badań wynika, że średni czas koncentracji na obiekcie muzealnym wynosi osiem sekund. Dzień Wolnej Sztuki ma pokazać zalety dłuższego wpatrzenia się w zabytkowy przedmiot. W ciągu godziny mamy przyjrzeć się pięciu eksponatom, czyli przypada około 10-12 minut na jeden. Należy dokładnie przeanalizować to, co się widzi, poczuć emocje, jakie obiekt wywołuje, wsłuchać się w to, co on do nas mówi.

Przy każdym z wybranych do kontemplacji eksponatów Muzeum Zamkowego będą wolontariusze, którzy mają pomagać w wolnym oglądaniu sztuki, pobudzać do refleksji, zachęcać do dyskusji.
Wstęp na Dzień Wolnej Sztuki do Muzeum Zamkowego w Pszczynie kosztuje 1 zł
.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Muzycy z Wiednia zagrali dla pacjentów z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera