Dzień wolny 12 listopada 2019? Po Święcie Niepodległości do pracy nie idziemy? Taki prezent dostaliśmy rok temu. A jak w 2019 r.?

PS
12 listopada dniem wolnym w 2018 - to był wyjątkowy dzień 100-lecia odzyskania niepodległości dlatego świętowaliśmy przez dwa dni. W 2019 roku dzień po 11 listopada jest dniem roboczym. brak
Wolny wtorek 12 listopada 2019 jest idealny, aby odespać uroczyste i huczne świętowanie Dnia Nieodległości 11 listopada. Wolny dzień po Święcie Niepodległości byłby bardzo potrzebny. Pewnie taki scenariusz marzy się wszystkim pracownikom. Pamiętamy, że rok temu Sejm specjalną ustawą przegłosował dzień wolny przypadający po 11 listopada. Jednak pewnie nie wszyscy wiedzą, że była to sytuacja absolutnie jednorazowa. W tym roku we wtorek 12.11.2019 odebrać możemy wolne za Święto Niepodległości, 11 listopada tylko w wyjątkowych okolicznościach. To oznacza, że długi weekend listopadowy nie istnieje.

Wolne 12 listopada 2019

Wtorek, 12 listopada 2019, nie jest ustawowym dniem wolnym od pracy. Świętujemy tylko 11 listopada w poniedziałek i tego dnia nie idziemy do pracy. Natomiast wtorek musimy traktować jak zwykły dzień roboczy. Choć przed rokiem pracownicy otrzymali od rządu prezent. Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości specjalną uchwałą 12 listopada został uznany dniem wolny. Ale to było rok temu, a co w 2019 roku?

Informacji na temat tego, czy 12 listopada 2019 jest wolne, poszukuje wiele osób pracujących. Wątpliwości w tej sprawie wynikają przede wszystkim z tego, że w ubiegłym roku, dzień po Narodowym Święcie Niepodległości był dniem wolnym. Nie wszyscy jednak wiedzą, czy była to jednorazowa sytuacja, czy powtórzy się to także w tym roku. Dla osób, które liczyły w tym terminie na wolne, nie mamy dobrych wiadomości - 12 listopada 2019 nie jest dniem wolnym od pracy. Ustawowo wolne jest jedynie dzień wcześniej, 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości.

Są jednak osoby, które będą miały wolny wtorek, 12 listopada 2019

Dni wolne od pracy: Co mówi prawo pracy

Zgodnie z kodeksem pracy nie ma możliwości wybrania dnia wolnego za wolną niedzielę, bowiem jak stanowi polskie prawo, dzień wolny wybrać można jedynie, gdy święto wypada w sobotę. Z jakiego powodu?

  • sobota w wielu miejscach jest dniem pracy
  • sobota jest traktowana jako dodatkowy dzień roboczy.

Przepisy nie przewidują możliwości odbioru dnia wolnego, jeśli święto wypada w niedzielę. Pociechę może jednak stanowić fakt, że 11 listopada w roku 2019 wypada w poniedziałek i czekać na nas będzie przedłużony weekend.

Są jednak osoby, które będą miały wolny wtorek, 12 listopada 2019.
Dotyczy to tych pracowników, którzy musieli stawić się w zakładach pracy lub świadczyć prace zdalną 11 listopada i uzgodnili z pracodawcą, że za świadczenie pracy w ten dzień odbierają dzień wolny we wtorek, 12 listopada.

Zobaczcie koniecznie

Przypomnijmy, dlaczego 12 listopada ubiegłego roku był dniem wolnym od pracy.

Do Sejmu trafił projekt ustawy o Święcie Narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Aby uczcić i upamiętnić ten dzień posłowie PiS chcieli, aby dzień 12 listopada 2018 r. był dniem wolnym od pracy. W środę sejm przegłosował poprawki senatu, a prezydent podpisał ustawę. To oznacza, że 12 listopada jest dniem wolnym od pracy.

"Dodatkowy wolny dzień pozwoli Rodakom na godne uczczenie 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, wydłuży czas uroczystości do trzech dni, tj od 10 do 12 listopada 2018 roku" - czytamy w ustawie.

Tak się właśnie stało. To prezent od PIS na Święto Niepodległości

12 listopada MEMY: W wolnej Polsce każdy dzień jest wolny SU...

Informacja
w sprawie ustawy z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

Celem ustawy z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego
z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, jest upamiętnienie i uczczenie faktu odzyskania w dniu 11 listopada 1918 r. Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. W związku z tym, w celu umożliwienia szczególnego uczczenia Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ustawa wprowadza dodatkowy, jednorazowy dzień 12 listopada 2018 r. jako dzień będący Świętem Narodowym. Ustawa stanowi, że jest to dzień wolny od pracy.
Ustawa wprowadza również dodatkowe szczególne regulacje dotyczące:

  • 1)udzielania w dniu 12 listopada 2018 r. świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń opieki zdrowotnej w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej, udzielanych na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, które mają być udzielone w tym dniu w godzinach ich udzielania przez świadczeniodawcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, według zaplanowanej na ten dzień kolejności (art. 3);
  • 2)zapewnienia dostępności w dniu 12 listopada 2012 r. aptek ogólnodostępnych, które zgodnie z uchwałą rady powiatu, o której mowa w art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, są obowiązane zapewnić dostępność świadczeń na terenie powiatu w dni wolne od pracy (art. 3).

Ustawa weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Nie przegapcie

Tak pisaliśmy o dniu wolnym po Święcie Niepodległości w ubiegłym roku

12 listopada 2018 dniem wolnym

Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył 3 poprawki do projektu ustanawiającego 12 listopada 2018 roku dniem wolnym od pracy. Zgodnie z nimi tego dnia będą pracować publiczne szpitale i apteki. Wolne będą miały natomiast wszystkie placówki handlowe.

Zgodnie z wstępnym harmonogramem prac Sejmu na najbliższym posiedzeniu (tj.7-9 listopada), kwestia ustanowienia 12 listopada dniem wolnym, będzie pierwszym omawianym przez posłów punktem.

W harmonogramie opublikowanym na stronie Sejmu, punkt dotyczący projektu ustanawiającego 12 listopada świętem, wyznaczono na początku posiedzenia – na godzinę 14. Po zaplanowanej na zaledwie 15 minut dyskusji, o godzinie 14.15-14.30 ma odbyć się głosowanie w tej sprawie.

Jeśli posłowie przyjmą projekt, następnie trafi on na biurko prezydenta.

Kilka dni temu rzecznik prezydenta Błażej Spychalski informował, że prezydent podpisze ustawę o ustanowieniu 12 listopada dniem wolnym.

Które dni są ustawowo wolne od pracy w 2018 roku? Czy pracuj...

Jak doszło do uchwalenia 12 listopada dniem wolnym? Sprawdź poniżej.

W tym roku 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości wypada w niedzielę. W związku z tym pojawiło się pytanie, czy za 11.11.2018 przysługuje dzień wolny do wybrania w innym terminie?

Sejm w nocy z wtorku na środę uchwalił ustawę, zgodnie z którą 12 listopada 2018 roku będzie dniem wolnym za 11 listopada. Przyczyna? Święto odzyskania niepodległości 11 listopada w tym roku wypada w niedzielę i aby pozwolić Polakom godnie je świętować, posłowie postanowili umożliwić zabawy do późnej nocy oraz następnie godny wypoczynek w poniedziałek

Czytaj również:
Nowe święto państwowe 19.10. Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

12 listopada 2018 dniem wolnym dzięki pomysłowi PiS

Wszyscy, którzy są zainteresowani dniem wolnym w związku z 11 listopada 2018 mogą się już cieszyć na przedłużony weekend jeszcze w 2018 roku. Wszystko za sprawą inicjatywy radnego Prawa i Sprawiedliwości z warszawskiej dzielnicy Praga-Południe - Pawła Zalewskiego.

Według radnego Zalewskiego okazją do "godnego upamiętnienia i uczczenia przez rodaków tak doniosłej rocznicy" jakim jest 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, byłoby jednorazowe ustanowienie dnia 12 listopada 2018 dniem wolnym od pracy.

Według informacji "Gazety Polskiej Codziennie" Zalewski zainspirował się dekretem marszałka Józefa Piłsudskiego, który podobnym precedensem posłużył się w roku 1919, ustanawiając jednorazowe święto narodowe. Jak podała "GPC", projekt ustanowienia dnia 12 listopada 2018 dniem wolnym od pracy zostanie rozważony w Sejmie w przyszłym tygodniu.

Pandemiczna matura. Uczniowie czują strach

Wideo

Komentarze 321

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Ginter

Mamy już kuerwa 14 listopada, a niemiecki dziennik wciąż bębni o przeszłości - żenujące!!!

G
Gość

Czy wiesz, które z zabawek są produkowane w Polsce? Zobacz polskie marki, z których jesteśmy dumni – zabawki Made in Poland https://blog.zabawkitotu.pl/polskie-zabawki-patriotyzm-konsumencki/

G
Gość

gorszych bzdetów jak ten artykuł już się nie da wymysaleć

g
gość 1

to nie artykuł tylko praca domowa ze szkoły podstawowej hi hi hi

j
ja

oni sa niepowazni, robic wolne dni od tak sobie bez powodu a wyplaty bedzie 1500zl bo braknie dni roboczych i godzin...

z
za

Typowo polski bur..el- Tych swiat jest zaniedlugo wiecej niz dni pracy. Jest ich tak duzo, ze juz pogubiono dni w ktore nalezy swietowac. Polska jest chyba jedynym krajem, w ktorym jest tyle dni wolnych od pracy. W koncu nie ma sie co dziwic. Kraj peka od dobrobytu. Nalezy sie ludziom.

R
Romek

Dziadostwo 11 listopada idę na 14 do pracy A kierownik ma wolne

S
Sileziok
14 listopada 2018, 4:42, Polak:

Był wolny poniedziałek 12 listopada, a czy w Imię Dekomunizacji zlikwidowana zostanie kompromitująca Naród ustawa z 18 stycznia 1951 r o dniach wolnych od pracy w Polsce? Czas najwyższy dokonać tego.

Gdyby ciężko praca prowadziła do bogactwa, to najbogatsi byliby Ślązoki

goroliany aby być szczęśliwym, trzeba pragnąć, działać i pracować, taki jest porządek przyrody, której życie polega na działaniu.

G
Gość

Naród wybrał LGBT, Lewicę i Postkomunę PO. Nie ma szans aby wróciła ustawa z `1924 r o dniach wolnych od pracy.

S
Sergiusz z Martą

Od mądrości Narodu zależy, czy wrócą dni wolne od pracy, które były w Plolsce do 1950 r.

J
Jacek

Może tak się stanie.

C
Czesiek

Czas najwyższy, aby w Polsce dniami wolnymi od pracy były te, które świętowano do 1950 r.

P
Polak

Był wolny poniedziałek 12 listopada, a czy w Imię Dekomunizacji zlikwidowana zostanie kompromitująca Naród ustawa z 18 stycznia 1951 r o dniach wolnych od pracy w Polsce? Czas najwyższy dokonać tego.

P
Polak

Był wolny poniedziałek 12 listopada, a czy w Imię Dekomunizacji zlikwidowana zostanie kompromitująca Naród ustawa z 18 stycznia 1951 r o dniach wolnych od pracy w Polsce? Czas najwyższy dokonać tego.

Dodaj ogłoszenie