MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień wolny za święto w sobotę. Kiedy można odebrać dzień wolny za 26 grudnia?

AB
W 2020 r. drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia) przypada w sobotę. Zgodnie z Kodeksem pracy w takiej sytuacji pracownicy mają prawo do dodatkowego dnia wolnego za święto w sobotę. Przypominamy, na jakich zasadach można odebrać dzień wolny za święto w sobotę.

W tym roku możemy cieszyć się dodatkowym dniem wolnym, ponieważ drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia wypada w sobotę.

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin - napisano w Kodeksie pracy w art. 130. §2 Kodeksu pracy.

Dzień wolny za święto w sobotę a wymiar czasu pracy

Aby obliczyć obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy należy pomnożyć 40 (tyle godzin pracujemy w ciągu tygodnia) przez liczbę tygodni do przepracowania w danym okresie oraz dodać po 8 godzin za każdy dzień, który nie wypada w pełnym tygodniu. Mówi o tym art. 130 §1 Kodeksu pracy.

Naturalnie może zdarzyć się, że w danym miesiącu etatowiec będzie miał do przepracowania 21 dni czy 23 dni. Aby obliczyć liczbę godzin do przepracowania zawsze należy pomnożyć liczbę dni roboczych przez liczbę godzin przypadających na jeden dzień pracy (21*8, 22*8 czy 23*8).

Jeżeli pracownika na pełnym etacie obejmuje miesięczny okres rozliczeniowy, to w ciągu miesiąca przeważnie pracuje on 22 dni, co daje 176 godzin do przepracowania. Możliwość odbioru dnia wolnego za święto w sobotę obniża w takiej sytuacji miesięczny wymiar czasu pracy do 168 godzin (zgodnie z art. 130 §2 Kodeksu pracy wymiar czasu pracy zostaje pomniejszony o 8 godzin).

- Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym, ustalony zgodnie z art. 129 § 1, ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy - napisano w art. 130 §3 Kodeksu pracy.

Kiedy odbieramy dzień wolny za święto 26 grudnia?

Większość pracodawców poleciła pracownikom odebranie dnia wolnego za sobotę 26 grudnia w Wigilię, która w tym roku wypada w czwartek 24 grudnia. Tradycyjnie tego dnia katolicy spożywają wspólną kolację z rodziną, a przygotowania do spotkania często trwają do ostatniej chwili. W roku ubiegłym wiele firm pozwoliło pracownikom w wigilijne popołudnie opuścić miejsce pracy wcześniej niż zazwyczaj lub przyznawało wolne w ramach benefitu pracowniczego.

Jeżeli jednak pracownik nie chce mieć dnia wolnego od pracy w Wigilię Bożego Narodzenia, może zaproponować pracodawcy inne rozwiązanie, np. zasugerować inny dzień tygodnia, kiedy wolałby mieć wolne. Tylko od pracodawcy zależy jednak to, czy zgodzi się on na propozycję pracownika, ponieważ zgodnie z przepisami prawa pracy pracodawca samodzielnie wyznacza dzień wolny do odebranie za święto w sobotę.

Kiedy trzeba odebrać dzień wolny za święto w sobotę?

Trzeba pamiętać o tym, że pracodawca ma obowiązek umożliwić pracownikowi odebranie dnia wolnego za święto w sobotę w tym samym okresie rozliczeniowym, kiedy przypada święto. Okres rozliczeniowy umożliwia rozliczanie czasu pracy w ramach tego okresu. Może być to np. okres miesięczny lub trzymiesięczny. Rozliczając czas pracy w okresie rozliczeniowym pracodawca uwzględnia wszystkie przepracowane godziny, również nadliczbowe.

Odebranie dnia wolnego za święto w sobotę może nastąpić zarówno przed dniem świątecznym obniżającym wymiar czasu pracy, jak po tym dniu, o ile następuje w tym samym okresie rozliczeniowym co święto. Przykładowo, jeżeli u pracodawcy obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy, dzień wolny za 26 grudnia można odebrać zarówno przed drugim dniem Bożego Narodzenia, jak i po nim. Jeżeli natomiast w firmie obowiązuje dłuższy, np. trzymiesięczny okres rozliczeniowy, strony mają większe pole do manewru, a dzień wolny można odebrać w innym miesiącu.

Dzień wolny za święto w sobotę a ewidencja czasu pracy

Warto także pamiętać o tym, że to na pracodawcy spoczywa obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy. Mówi o tym art. 149 § 1 Kodeksu pracy. Dla każdego pracownika indywidualnie są przygotowywane karty ewidencji czasu pracy. Ewidencja czasu pracy jest niezbędn

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień wolny za święto w sobotę. Kiedy można odebrać dzień wolny za 26 grudnia? - Strefa Biznesu