Dziennik Zachodni i Śląsk Plus z nagrodą Grand Press Digital 2014

Zespół Dziennika Zachodniego
Redakcja Dziennika Zachodniego otrzymała nagrodę Grand Press Digital za wzorcowe wykorzystanie najnowszych narzędzi cyfrowych w pracy regionalnych dziennikarzy. Wyboru dokonano podczas uroczystej gali 11 grudnia.

AKTUALIZACJA - REDAKCJA DZ Z NAGRODĄ GRAND PRESS DIGITAL 2014:

#GrandPress Tweets

Redakcja „Dziennika Zachodniego” została nagrodzona za wzorcowe wykorzystanie najnowszych narzędzi cyfrowych w pracy regionalnych dziennikarzy. I to w różnych formach.

- Ich reportaże multimedialne prezentują wysoki poziom. Twitter stał się dla „Dziennika Zachodniego” ważnym kanałem przekazywania informacji. Cyfrowy tygodnik „Śląsk Plus” to przykład, jak media w regionach mogą odpowiadać na potrzeby informacyjne mieszkańców w epoce Web 3.0. Nagroda ta jest przyznawana za innowacyjne podejście w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej - czytamy w uzasadnieniu.

Grand Press Digital to nagroda dla dziennikarza bądź redakcji za innowacyjne podejście w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej. Została przyznana przez redakcję "Press" po konsultacjach z 32 specjalistami od nowych mediów i technologii. Partnerem nagrody jest Google.

Do nagrody Grand Press Digital nominowani byli również: Jarosław Kuźniar (TVN 24), Vadim Makarenko („Gazeta Wyborcza”), Przemysław Pająk (SpidersWeb.pl), Wawrzyniec Smoczyński („Polityka”, „Polityka Insight”).

CZYTAJ O POZOSTAŁYCH LAUREATACH NA GRANDPRESS.PRESS.PL

RELACJA LIVE STREAMING Z GALI NA GRANDPRESS.PRESS.PL

Piotr Andrusieczko otrzymał w czwartek tytuł Dziennikarza Roku 2014. Przyznano także nagrody Grand Press za materiały dziennikarskie w ośmiu kategoriach. Nagrodzono m.in. dziennikarzy "Wprost" za materiał "Afera podsłuchowa".

Tytuł Dziennikarza Roku 2014 Andrusieczko otrzymał "za relacje z Ukrainy, rzetelne i pokazujące wydarzenia u naszego wschodniego sąsiada z różnych punktów widzenia; za profesjonalizm, wiedzę i odwagę; za relacje z miejsc, gdzie nie każdy może albo chce dotrzeć".
"Jutro już będę na Ukrainie, więc będę pisał znowu" - powiedział zaskoczony nagrodą Andrusieczko podczas gali w Warszawie. Podziękował też redakcji zagranicznej "Gazety Wyborczej" za okazane mu zaufanie, a także redakcji "Nowej Europy Wschodniej", z którą współpracuje. "To najlepsze czasopismo w Polsce, które pisze o Wschodzie" - podkreślił laureat, który podziękował także innym dziennikarzom relacjonującym razem z nim wydarzenia na Ukrainie.

Nagroda Dziennikarz Roku uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych branżowych nagród w świecie polskich mediów. Tytuł Dziennikarza Roku przyznawany jest za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu. W tym roku zwycięzca został wyłoniony w wyniku głosowania 72 redakcji polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych oraz portali internetowych.

Dziennikarz Roku otrzymał statuetkę w formie stalówki oraz 10 tys. euro.

W finałowej piątce najlepszych znaleźli się Paweł Wilkowicz, Magdalena Rigamonti, Paweł Reszka i Tomasz Sekielski.

W kategorii news nagrodę Grand Press otrzymał zespół "Wprost" za materiał "Afera podsłuchowa". Jury nagrodziło Agnieszkę Burzyńską, Piotra Nisztora, Joannę Apelską, Cezarego Bielakowskiego, Grzegorza Sadowskiego, Michała Majewskiego i Sylwestra Latkowskiego za materiał, w którym "ujawniono, że w Warszawie przez wiele miesięcy nielegalnie nagrywano rozmowy wysokich urzędników, w tym szefa MSW, polityków i biznesmenów".

W głosowaniu jurorzy byli podzieleni, część z nich zgłosiło "votum separatum", ponieważ uznali, że materiał "Wprost" "nie spełnia elementarnych standardów dziennikarstwa".

W kategorii dziennikarstwo śledcze nagrodę otrzymali Bertold Kittel i Jarosław Jabrzyk ("Superwizjer", TVN) oraz Janek Kroupa (Cesky Rozhlas Radiożurnal) za materiał "Jak zorganizowaliśmy przemyt broni dla prorosyjskich separatystów", w którym dziennikarze ujawnili, jak działa nielegalny międzynarodowy handel bronią.

W kategorii publicystyka nagrodę za artykuł "Serdecznie witamy w Auschwitz" otrzymała Elżbieta Sidi z "Gazety Wyborczej". W tekście nagrodzona autorka wykazuje, że coroczne wycieczki młodych Izraelczyków do Polski mają w programie wyłącznie miejsca straceń. "Dlatego po tygodniowym pobycie młodzi Żydzi nic o prawdziwej Polsce nie wiedzą, mając nas wszystkich za antysemitów" - podali organizatorzy konkursu.

Jury konkursu przyznało nagrodę za reportaż prasowy "Głupia sprawa" Anny Śmigulec ("Gazeta Wyborcza - Duży Format") - tekst "o niesłusznie skazanym za zabójstwo Czesławie Kowalczyku, który przesiedział 12 lat w więzieniu, tracąc nie tylko najlepsze lata swojego życia, ale też miłość jedynego syna".

"Nieidealna piosenka" to tytuł reportaż radiowego, za który Grand Press otrzymała Anna Dudzińska (Polskie Radio Katowice). Reportaż opowiada o Łukaszu - dziecku porzuconym przez matkę, wychowywanym przez babcię, a potem oddanym do domu dziecka - który poprzez hip-hop próbuje zrozumieć sens swojego życia. Na początku grudnia za tę pracę Dudzińska została także laureatką IV edycji nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.

W kategorii reportaż telewizyjny zwyciężył Tomasz Sekielski ("Po prostu", TVP 1) za materiał "Zabójcy marzeń" o ofiarach ukraińskiego Majdanu - "zwykłych ludziach, którzy wykazali się niezwykłym patriotyzmem".

W ocenie jury konkursu najlepszy wywiad w 2014 r. przeprowadził Grzegorz Sroczyński z prof. Marcinem Królem m.in. o winie inteligencji i rządzących wobec słabszych grup społecznych. Wywiad ukazał się w "Gazecie Wyborczej" pt. "Byliśmy głupi".

W kategorii dziennikarstwo specjalistyczne nagrodzono "Zakładanie twarzy" - tekst Dariusza Kortki i Judyty Watoły ("Gazeta Wyborcza - Duży Format") o historii przeszczepów twarzy na świecie, przeszkodach medycznych i konsekwencjach moralnych takich operacji.

Podczas gali po raz pierwszy wręczono nagrodę Grand Press Economy, którą otrzymał Maciej Samcik z "Gazety Wyborczej", którego jury określiło jako "specjalistę od finansów osobistych, któremu swój majątek powierzyłoby wielu Polaków, gdyby tylko zajął się prywatnym doradztwem inwestycyjnym". Nagroda ta jest przyznawana dla dziennikarza wyróżniającego się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych, wysoką jakością publikowanych materiałów.

Wśród nominowanych do Grand Press Economy był dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej Bartek Godusławski. "Bartek Godusławski (PAP Biznes), specjalista od tematów związanych z finansami publicznymi, makroekonomią i rynkami walut zdobywa newsy, które doceniają profesjonalni uczestnicy rynków finansowych" - podali organizatorzy.

Grand Press Digital za wykazanie się innowacyjnym podejściem w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej otrzymała redakcja "Dziennika Zachodniego".

Z okazji jubileuszu czerwcowych wyborów 1989 roku "Press" przyznał także nagrody Media 25-lecia. Otrzymały je cztery redakcje, które - w ocenie "Press" - wniosły "największy wkład w rozwój wolnych mediów i stały się kuźniami profesjonalnego dziennikarstwa". Laureaci to: dziennik "Gazeta Wyborcza", radio RMF FM, telewizja TVN oraz w kategorii internet - Onet.

Redaktor naczelny "Press" Andrzej Skworz podkreślił, że nagroda Media 25-lecia w ćwierćwiecze wolnego słowa w Polsce jest symbolicznym podsumowaniem tego, co udało się zrobić w polskim dziennikarstwie. Zwrócił uwagę, że powoli z zawodu odchodzi pierwsza generacja ludzi, którzy tworzyli wolne media w Polsce po upadku komunizmu, a nagroda Media 25-lecia jest formą podziękowania dla tych, którzy budowali podwaliny pod wolne media.

Miesięcznik "Press" organizuje konkurs Grand Press od 1997 r. W jury zasiadają przedstawiciele polskich wydawnictw prasowych, stacji telewizyjnych i radiowych. Przyznając nagrody, kierują się takimi kryteriami jak wybitne walory warsztatowe, znaczenie materiału dla opinii publicznej, ciekawy, indywidualny charakter materiału, zachowanie standardów etycznych dziennikarstwa.

GRAND PRESS DIGITAL 2014- NOMINACJE:

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

"Chwalą nas! Kto? Wy mnie, a ja was". Zapewne znają Państwo ten żarcik? Jednak dzisiaj doceniają DZ nie koledzy z firmy, ale konkurenci z branży, więc naprawdę jest się czym pochwalić.

Redakcja "Dziennika Zachodniego" została właśnie nominowana do nagrody Grand Press Digital. Jest ona przyznawana za wykazanie się innowacyjnym podejściem w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej. Znaleźliśmy się w zacnym gronie. Nominacje otrzymali również: Jarosław Kuźniar z TVN24, Vadim Maka-renko z "Gazety Wyborczej", Przemysław Pająk, założyciel i redaktor naczelny SpidersWeb.pl, oraz Wawrzyniec Smoczyński z "Polityki" za Politykę Insight.

O nagrodach Grand Press, przyznawanych przez redakcję miesięcznika "Press", mówi się jak o polskich Pulitzerach. Nawet nominacja ma ogromne znaczenie. Dla nas to tym ważniejsze, że zauważono nas w "przyszłościowej" kategorii. Kilka lat temu w "Dzienniku Zachodnim" - nie zapominając o ciągłym podnoszeniu jakości wydania papierowego - postawiliśmy na nowe technologie. Ta nominacja pokazuje, że coś udało się zrobić.

Ale to nie koniec. Grupa Polskapresse, do której należy "Dziennik Zachodni", jako jedyny wydawca z Polski, zdobyła sześć nagród w prestiżowym konkursie designu prasy European Newspaper Award. Nagrodzono okładki dzienników Grupy oraz przyznano nagrodę za projekt tygodników online Polskapresse. A pod hasłem "tygodniki online Polskapresse" kryje się ni mniej, ni więcej, tylko nasz serwis Śląsk Plus, który możecie oglądać pod adresem slaskplus.pl. Autorem wszystkich nagrodzonych okładek oraz projektu graficznego tygodników online jest nasz prześwietny kolega Tomasz Bocheński, dyrektor artystyczny Grupy Polskapresse i Media Regionalne. Grafikiem prowadzącym projekt tygodników online jest natomiast Natalia Górecka.

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

problem dotyczy układu strony dla wszystkich miast, to nie wina redaktora w Zawierciu.
Pomysłodawca nowego wyglądu jest gdzieś wyżej. To przypomina owczy pęd - zrobimy "layout"
taki jak inni, bo tak jest teraz modnie i fajnie.
A szkoda.

G
Gość

Żeby jeszcze zmieniono redaktora w Zawierciu to byłoby super! Mniej zdjęć a więcej treści na jednej stronie a nie klikaj człowieku setki razy i nabijaj takim głąbom kasę

K
Kama

Musiał nadejść ten wielki dzień, jesteście po prostu najlepsi! Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

t
ten autorytet

co nas ostatnio odwiedził czyli pan Flinston

d
dddd

Tak musiało się stać. Jesteście po prostu najlepsi. Gratuluję

n
n

które środowisko dziennikarskie przyznaje samo sobie. Środowisko to jes w znacznej mierze skompromitowane. Co to za autorytety Baczyński, Lis, Żakowski itd?

a
ale

Za dziennikarstwo nagród nie dostajecie.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3