„Dzienni Zachodni" jest obecny na wszystkich dużych wydarzeniach w regionie. Nie mogło nas zabraknąć na Europejskim Kongresie Gospodarczym, który objęliśmy patronatem medialnym. W samym sercu hali wystawienniczej możecie zobaczyć jak pracujemy. Tutaj działa nasze studio WIDEO, do którego zapraszamy najważniejszych gości ze Śląska i z kraju, a nasi reporterzy z uwagą przyglądają się wszystkiemu co dzieje się wokół

Zobacz galerię

Debata Dziennika Zachodniego na EEC 2017 Katowice

Goście zgromadzeni w Spodku podczas wczorajszej inauguracji dziewiątej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, wstrzymali na chwilę oddech.

Prezydent Katowic, Marcin Krupa, poinformował bowiem, że to ostatnia edycja tej imprezy, która ma miejsce w Katowicach.
– Ale dobra wiadomość jest taka, że jubileuszowa, dziesiąta edycja EKG, odbędzie się już w ponad 2-milionowej metropolii – uspokoił zebranych Krupa. Tak, EKG odbędzie się za rok w Katowicach, w centrum metropolii.

Metropolia śląsko-zagłębiowska staje się faktem. Ma zacząć funkcjonować już od 1 lipca tego roku, a w pełni – od 1 stycznia 2018 roku. I właśnie temat powstającej metropolii, pierwszej takiej formuły prawnej w naszym kraju, jest jedną z ważniejszych kwestii regionalnych poruszanych na tegorocznej edycji EKG. Wczoraj na scenie otwartej kongresu redaktor naczelny DZ Marek Twaróg oraz red. Marcin Zasada zaprosili do dyskusji o niej samorządowców oraz Jerzego Buzka, byłego premiera, a aktualnie posła do Parlamentu Europejskiego z naszego regionu.

– Myślę, że ten kalendarz (powołania metropolii – przyp. red.) jest bardzo ciasny ze względu na to, że pewne terminy się przesuwały. Ale jest to realne, aby metropolia zaczęła funkcjonować od 1 lipca – oceniała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Pół roku na przygotowanie podwalin pod powstanie metropolii to niezbędne minimum – dodawała i zaznaczała, że wszyscy prezydenci intensywnie pracują nad tym, aby metropolia stała się faktem.

Jednym z wniosków wczorajszej dyskusji było to, że metropolia, która działa jako wspólnota współpracujących ze sobą miast i gmin, będzie bardziej znaczącym podmiotem. Wszak to miejsce, w którym mieszka ponad 2 miliony osób, a co za tym idzie – taki podmiot będzie miał większe oddziaływanie, niż gdyby poszczególne miasta wciąż funkcjonowały w pojedynkę.

– Śląskie oraz zagłębiowskie miasta nie są rozpoznawalne z poziomu europejskiego – mówił Jerzy Buzek. Jak dodawał z przekorą – mogłoby to wyglądać inaczej, gdybyśmy mieli chociaż jedną drużynę grającą w Lidze Mistrzów.

– Rozwój metropolii jest nieskończony. Ten rozwój będzie tak długotrwały, jak długo będziemy mieć pomysły na to, by wyrastała na coś wyjątkowego. To musi być coś tak wyjątkowego, aby było zauważalne na mapie świata – mówił z kolei Marcin Krupa.