MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzierżawa ziemi rolnej za droga dla rolników? Izby rolnicze apelują o zmianę sposobu naliczania czynszu

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Zdaniem KRIR czynsz powinien być naliczany według średniej ceny skupu pszenicy za 11 kwartałów poprzedzających termin płatności.
Zdaniem KRIR czynsz powinien być naliczany według średniej ceny skupu pszenicy za 11 kwartałów poprzedzających termin płatności. pixabay.com/schauhi
Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie zmiany sposobu naliczania czynszu dzierżawnego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Ich zdaniem powinien być on naliczany według średniej ceny skupu pszenicy za 11 kwartałów poprzedzających termin płatności.

Spis treści

Jak wylicza się stawki czynszu dzierżawnego?

Wysokość należnego czynszu dzierżawnego jest obecnie naliczania na podstawie równowartości pieniężnej odpowiedniej ilości pszenicy, na podstawie art. 39a ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Z kolei średnia cena skupu pszenicy w kraju, na bazie której wylicza się wspomniany czynsz, ustalana jest na podstawie obwieszczeń prezesa GUS, w terminie 20 dni po upływie każdego półrocza kalendarzowego. Przedstawione wskaźniki publikowane są w Dzienniku Urzędowym RP „Monitor Polski”.

- W każdym przypadku czynsz jest płatny za półrocze roku kalendarzowego z dołu – czytamy na stronie KOWR.

Dzierżawa ziemi rolnej 2023

W 2023 r. dzierżawa ziemi rolnej nie potanieje. Cena pszenicy utrzymała się na wyższym poziomie, a to oznacza więcej czynszu do zapłaty. Według szacunkowych danych GUS, średnia krajowa cena skupu pszenicy w II półroczu 2022 r. wyniosła 152,717 zł/1 dt. Dla porównania, w II półroczu 2021 r. było to 100,71 zł/1 dt, a w II półroczu 2020 r. „tylko” 74,21 zł/1 dt.

Rolnicy chcą zmian w sposobie naliczania dzierżawy przez KOWR

Zdaniem rolników, ciągłe wahania na rynku powodują zmienność w wysokości czynszu dzierżawnego. Na początku marca zarząd KRIR zwrócił się do wicepremiera Henryka Kowalczyka w sprawie zmiany sposobu naliczania. Zdaniem izb powinien być on oparty o średnią cenę skupu pszenicy za 11 kwartałów poprzedzających termin płatności, na wzór naliczania podatku rolnego.

- Taki sposób naliczania czynszu dzierżawnego pozwoliłby na zmniejszenie wpływu wahających się cen pszenicy na wysokość czynszu dzierżawnego, co byłoby korzystne dla rolników – informuje KRIR.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzierżawa ziemi rolnej za droga dla rolników? Izby rolnicze apelują o zmianę sposobu naliczania czynszu - Strefa Agro

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni