Zaczęło się od kilkuset osób. Potem zadziałał "marketing szeptany"
Festiwal muzyczny "Ku Przestrodze" to impreza, na którą zjeżdżali fani bluesa i rocka z całej Polski. Jego pierwsza edycja odbyła się 29 i 30 lipca 1999 roku. Jednego dnia odbył się konkurs festiwalowy, drugiego zagrał Dżem z Jackiem Dewódzkim przy mikrofonie.
Do 2008 roku odbywał się w Tychach na terenie ośrodka wypoczynkowego Paprocany.
- Zaczynało się od kilkuset osób. W 1999 roku nie wiem, czy było 1000 osób. Potem ci ludzie spotykali się na koncertach, zaczął funkcjonować "marketing szeptany", który jest najskuteczniejszy. Pierwsze festiwale były skromne, ale przemyślane. Były już oczko wodne, wystawa, obowiązkowym punktem był wyjazd na cmentarz, by złożyć kwiaty Ryśkowi - wspomina Adam Antosiewicz, który organizował festiwal.
Przeprowadzka festiwalu
W 2009 roku festiwal musiał opuścić Paprocany z powodu remontu ośrodka. Organizatorzy nie kryli żalu. Fani też, komentując, że festiwal straci swój klimat. Przeniesiono go na Pola Marsowe na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie.
- Mieliśmy sporo ofert, pojawiła się nawet propozycja spod Warszawy. Ale to nie mogło być oderwane od korzeni. Rysiek przecież był związany z Tychami i Chorzowem - wspomina Adam Antosiewicz, który organizował festiwal.
W Tychach festiwal przeżywał złoty okres. Nie tylko dlatego, że bawiło się na nim kilkanaście tysięcy osób dziennie. Grały nie polskie gwiazdy i zagraniczni goście. Gdy jego zabrakło, każdorazowe ułożenie programu stawało się wyzwaniem. By z jednej strony przyciągnąć ludzi, a z drugiej nie zatracić charakteru imprezy.
Na chorzowskich Polach Marsowych frekwencja niestety była niższa, nie przekraczała 10 tysięcy osób na dzień, mimo że na festiwalu grali m.in. TSA, Kult, Perfect, T.Love, a nawet Ray Wilson (były wokalista Genesis) ze swoim zespołem Stiltskin.
Dwie edycje miały wyjątkową frekwencję. Pierwsza, gdy odbyła się plenerowa premiera filmu "Skazany na bluesa", a druga, gdy wśród gwiazd znalazł się Doyle Bramhall II z zespołem (10. edycja).
Przez lata festiwal miał także swoich dwóch gospodarzy. Pierwszego dnia grał zespół Cree z Sebastianem Riedlem na czele (który niejednokrotnie gościnnie zjawiał się na scenie także przy okazji występów innych artystów), natomiast drugiego dnia Dżem.
Imprezie towarzyszył konkurs festiwalowy, Przegląd Muzyków Ulicznych „Blues na Wolności", był także zlot motorowy „Harley Mój", czy rajd rowerowy „Szlakiem Ryśka Riedla".
Jak przyznaje Antosiewicz, na festiwalu zrodziły się przyjaźnie na całe życie.
- Spotykają się na koncertach, zlotach motocyklowych. Pomagają sobie w różnych sytuacjach życiowych. To są ludzie z całej Polski, ale nie tylko, bo czasem ktoś dołączy z Niemiec, Holandii czy Niemiec - opowiada.
W 2014 odbyła się ostatnia edycja
26 i 27 lipca 2014 roku odbyła się 16. edycja festiwalu. W gronie artystów nie było Dżemu. Przyczyną była zbyt bliska odległość pomiędzy "Riedlowską" imprezą, a specjalnym koncertem urodzinowym z okazji 35-lecia grupy, który zaplanowany został z wyprzedzeniem i odbył się miesiąc wcześniej, też na chorzowskich Polach Marsowych.
W trakcie tej edycji festiwalu swoje 20-lecie świętował natomiast zespół Cree, Zapis z tego koncertu ukazał się potem na płycie Cree "20 Urodziny Live"
Organizowany przez Adama Antosiewicza festiwal przez 16 edycji miał w nazwie "im. Ryśka Riedla". W marcu 2015 roku dzieci legendarnego lidera zespołu Dżem, wystosowały do organizatorów festiwalu pismo, wzywające do zaprzestania wykorzystywania imienia i nazwiska ich ojca oraz jego wizerunku. Wtedy Adam Antosiewicz podjął decyzję o zmianie nazwy imprezy, pozostawiając jej główne hasło "Ku przestrodze".
Trzy miesiące później, w oficjalnym oświadczeniu opublikowanym w internecie poinformował, że festiwal zorganizowany w 2014 roku był zarazem jego ostatnią edycją.
Nie przeocz
- Te fotoradary na Śląsku robią najwięcej zdjęć. Rekordzista "złapał" 6 tys. kierowców
- 5 malowniczych tras na wędrówkę po Beskidzie Śląskim. Zobaczcie naszą listę
- Compal wybuduje fabrykę w Czeladzi. To pierwsza inwestycja Tajwańczyków w Polsce
- Raków - Cracovia: Niespodziewana porażka Papszuna po powrocie do Częstochowy ZDJĘCIA
Musisz to wiedzieć
Q&A FABIJANSKI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?