Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Dzień Liczby Pi. Google Doodle świętuje w kuchni ZOBACZ WIDEO 14 marca to okazja by popularyzować nauki ścisłe i magię liczby 3,14

Redakcja
Google Doodle na Święto Liczby Pi skonstruowano na wzór... wzoru
Google Doodle na Święto Liczby Pi skonstruowano na wzór... wzoru Google
Dziś Dzień Liczby Pi 3,14. Dla uczczenia obchodzonego już od kilku lat 14 marca święta nauk ścisłych przeglądarka Google ma dziś specjalny, okolicznościowy Google Doodle zrobiony w kuchni. Zobaczcie, jak bawią się kucharze. Z okazji Dnia Liczby Pi logo Google 14 marca 2018 nawiązuje do matematycznego wzoru.

Dzień Liczby Pi

Celem Święta Liczby Pi jest popularyzacja nauk ścisłych. Idea Dnia Liczby Pi narodziła się w USA, w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Inicjatorem Dnia Liczby Pi był Larry Shaw. Święto Liczby Pi było obchodzone po raz pierwszy w 1988 roku. Data Pi nawiązuje do amerykańskiego zapisu daty 14 marca, czyli 3.14. Pierwsze trzy cyfry rozwinięcia słynnej stałej matematycznej, znanej także jako ludolfina, to właśnie 3,14.

Dzień Liczby Pi Google Doodle

Google Doodle na Dzień Liczby Pi wygląda jak matematyczny wzór. Ale ciekawostką jest to, w jaki sposób ten napis powstał. Google zaprasza nas do kuchni.

Formuła tworzącymi ją elementami graficznymi nawiązuje do symbolu Święta Liczby Pi, jakim jest amerykańskie okrągłe ciasto (np. apple pie, pizza pie). "Pie" w języku angielskim ma wymowę bardzo podobną do Pi. Z matematyczną elegancją wzór ten przypomina zarazem przepis na ciasto.

Czym jest liczba pi?

Liczba π (czytaj: liczba pi), ludolfina – stała matematyczna, która pojawia się w wielu działach matematyki i fizyki. Liczba π jest definiowana jako stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Pojawia się także w geometrii euklidesowej we wzorze na pole koła i objętość kuli, a współczesna analiza matematyczna dostarcza wielu wzorów, w których występuje π, oraz wielu metod wyliczania jej przybliżeń z dowolną dokładnością.
Symbol π wprowadził w 1706 roku William Jones w książce Synopsis Palmariorum Mathesos (π jest pierwszą literą greckiego słowa περίμετρον – perimetron, czyli obwód) a rozpowszechnił go później Leonhard Euler. Liczba π jest znana także jako stała Archimedesa lub ludolfina – tak została nazwana na cześć Ludolpha van Ceulena (obaj obliczyli przybliżone wartości liczby π, przy czym van Ceulen zrobił to z dokładnością do 35 miejsc po przecinku).
(źródło: Wikipedia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo