Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Międzynarodowy Dzień Psów Poszukiwawczo-Ratowniczych. W szeregi 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpił Ares

MCH
Na Śląsku podpisano umowę z przewodnikiem psa i jednocześnie żołnierzem Obrony Terytorialnej, dzięki której certyfikowany pies ratowniczy rozpoczął służbę w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na Śląsku podpisano umowę z przewodnikiem psa i jednocześnie żołnierzem Obrony Terytorialnej, dzięki której certyfikowany pies ratowniczy rozpoczął służbę w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc. mat. prasowe
Tegoroczny, przypadający na ostatnią niedzielę kwietnia, Międzynarodowy Dzień Psów Poszukiwawczo-Ratowniczych na długo zapadnie w pamięci żołnierzom 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. W szeregi formacji wstąpił bowiem szeregowy Ares, pierwszy pies poszukiwawczo-ratowniczy w tej formacji.

Ares jest owczarkiem belgijskim groenendael i pierwszym czworonożnym żołnierzem Wojskowej Obrony Terytorialnej.

Na Śląsku podpisano umowę z przewodnikiem psa i jednocześnie żołnierzem Obrony Terytorialnej, dzięki której certyfikowany pies ratowniczy rozpoczyna służbę w 13 Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

- Zgodnie z instrukcją po podpisaniu umowy Wojsko przejmuje finansowanie czworonoga począwszy od wyżywienia poprzez szkolenia i wyposażenie po pełną opiekę weterynaryjną. Właścicielem psa jednak dalej pozostaje przewodnik i to z nim mieszka pies na co dzień i się szkoli - informuje płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Psy do WOT wcielane są w ramach pilotażowego programu tworzenia Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych K9. W skład grupy zgodnie z projektem ma wchodzić trzech planistów, sześciu nawigatorów, sześciu przewodników z psami oraz profiler.

Służba psów w WOT oparta jest o istniejące przepisy – rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych oraz o instrukcję o gospodarce psami służbowymi w Siłach Zbrojnych RP.

Obecnie w armii służy około 200 psów - wykrywają materiały wybuchowe i broń w grupach saperskich, narkotyki z Żandarmerią Wojskową, wojska specjalne korzystają z pomocy psów "komandosów" w akcjach odbijania zakładników, pełnią też patrole strzegąc baz wojskowych, a od dwóch lat pracują także dla Służby Kontrwywiadu. Teraz specjalne psy pomogą żołnierzom także w czasie akcji ratowniczych.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera