Dziś możliwe gwałtowne burze z gradem. IMGW wydało kilka ostrzeżeń drugiego stopnia. W nocy lepiej nie wychodzić z domu

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
IMGW określiło prawdopodobieństwo wystąpienia burz z gradem na 80% wprowadzając tym samym 2 stopień zagrożenia dla 24 powiatów w województwie śląskim.
IMGW określiło prawdopodobieństwo wystąpienia burz z gradem na 80% wprowadzając tym samym 2 stopień zagrożenia dla 24 powiatów w województwie śląskim. Andrzej Banas / Polska Press
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś kilka ostrzeżeń dotyczących aż 24 powiatów w województwie śląskim. W ciągu najbliższych kilkunastu godzin możemy spodziewać się gwałtownych burz, z porywami wiatru do 100 km/h, a miejscami także gradu. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia opisanych zjawisk dotyczy godzin nocnych.

IMGW określiło prawdopodobieństwo wystąpienia burz z gradem na 80% wprowadzając tym samym 2 stopień zagrożenia dla następujących powiatów: bielski, Bielsko-Biała, Bytom, Chorzów, cieszyński, Gliwice, gliwicki, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, lubliniecki, mikołowski, Piekary Śląskie, pszczyński, raciborski, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik, Siemianowice Śląskie, tarnogórski, Tychy, wodzisławski, Zabrze, Żory i żywiecki.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu początkowo od 10 mm do 15 mm, w nocy od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru początkowo do 70 km/h, lokalnie do 80 km/h. W nocy mogą wystąpić porywy wiatru do 90 km/h, a lokalnie nawet do 100 km/h. Miejscami możliwy grad. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz z silnymi zjawiskami dotyczyć będzie godzin nocnych. Możliwe, że niebezpieczne zjawiska pogodowe mogą trwać nawet do wczesnych godzin porannych w sobotę 21 maja.

Możliwe również gwałtowne wzrosty stanów wody

W związku z prawdopodobnymi opadami IMGW wydało także ostrzeżenie hydrologiczne dotyczące obszarów: Mała Wisła, Przemsza, Soła wraz z kaskadą zbiorników.

- Na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość krótkotrwałego przekroczenia stanów ostrzegawczych - czytamy w komunikacie IMGW.

Prawdopodobieństwo wystąpienia wystąpienia opisanych zjawisk określono na 60%. Lokalne podtopienia mogą mieć miejsce głównie na obszarach miejskich.

Gwałtownie swój poziom może zwiększyć także Olza od Cieszyna do ujścia do Odry oraz Rybnik do ujścia do Odry.

Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie