Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Narodowe Czytanie. Także w Muzeum Śląskim. Przyjdźcie na „Moralność Pani Dulskiej". Od godz. 11.30

js
Narodowe Czytanie odbędzie się też w Muzeum Śląskim
Narodowe Czytanie odbędzie się też w Muzeum Śląskim arc muzeum śląskie
Dziś, w sobotę, 4 września, w całym kraju, odbędzie się, jubileuszowe, dziesiąte, Narodowe Czytanie. W tym roku czytamy "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

W akcję włączyło się Muzeum Śląskie. „Moralność Pani Dulskiej” w otoczeniu wyjątkowej scenografii czytać będą aktorzy Teatru Nowego w Zabrzu: Agata Śliwa, Joanna Agata Romaniak i Jarosław Karpuk.

Czytaniu towarzyszyć będzie opowieść o teatrze przełomu wieków i modzie tamtego okresu.

Dodatkowo, Muzeum Śląskie przygotowało specjalną promocję: w dniu Narodowego Czytania w godzinach 10.00-12.30 bilet do muzeum będzie kosztował tylko 1 zł.

Program Narodowego Czytanie w Muzeum Śląskim

  • 11.30 – czytanie „Moralności Pani Dulskiej”
  • 12.30 – prelekcja o teatrze przełomu wieków i modzie tamtego okresu prowadzona na wystawie „Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości” przez Agnieszkę Kołodziej-Adamczuk

Patronat medialny nad wydarzeniem objął Dziennik Zachodni i serwis Nasze Miasto.

Nie przeocz

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana przez Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa.

W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera