MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziś obradowała majowa sesja Sejmiku Województwa Śląskiego

RP
Dofinansowano zakup samochodów dla strażaków, budowę gimnazjum w Pawonkowie oraz obiekty sportowe w Konopiskach, przeznaczono 4 mln na ratowanie zabytków.

Radni Sejmiku Województwa przeznaczyli 2 mln zł na dofinansowanie zakupu samochodów ratowniczo- gaśniczych dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Po 200 tys. zł otrzymają jednostki w gminach: Goleszów, Konopiska, Lelów, Poraj, Suszec, Zbrosławice, Kroczyce, Łazy, Włodowice, Łodygowice.

Podjęto także uchwały o dofinansowaniu inwestycji realizowanych przez gminy. Należą do nich m.in. budowa Gimnazjum w Pawonkowie ( 2 mln zł) oraz Gminnego Środka Pomocy i Rekreacji w Konopiskach (1,5 mln zł). Przyznano także gminie Katowice 100 tys. zł na dofinansowanie koncertu plenerowego Proszę Państwa, 20 lat temu skończył się w Polsce komunizm.

Sejmik wyraził także zgodę na przeznaczenie 4 mln zł na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach. Celem tych dotacji jest wspieranie działań właścicieli lub posiadaczy zabytków dla ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego. O pieniądze można się było ubiegać w drodze konkursu. W tym roku złożono 71 wniosków. Zarząd Województwa zawnioskował o przyznanie dotacji przez Sejmik 33 projektom.

Sejmik zaktualizował zapisy priorytetów współpracy zagranicznej Województwa Śląskiego. Dokument został przyjęty w 1999 roku. Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku zostały zrealizowane cele województwa dotyczące przygotowanie do członkostwa. Obecnie Śląskie prowadzi współpracę z 12 regionami z Unii Europejskiej oraz trzema spoza Unii - obwody lwowski, czerniowiecki i doniecki na Ukrainie. Prowadzone są też rozmowy dotyczące nawiązania współpracy z obwodem Smoleńskim w Rosji oraz Dolną Kartlią w Gruzji. Województwo zamierza także przystąpić do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH) oraz Sojuszu rozwiniętych gospodarczo regionów Europy z dużym udziałem energochłonnych zakładów przemysłowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni