Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś pod banderą ESK rusza w Katowicach cykl imprez Miasto przemian

Justyna Przybytek
To Tylna Mariacka w Katowicach po przebudowie
To Tylna Mariacka w Katowicach po przebudowie Marzena Bugała
W ramach cyklu warsztaty z rewitalizacji, street artu, projektowania, koncerty, tańce, spotkania i dyskusje. Sporo rozrywki i dla młodych i dla seniorów! Będą i gwiazdy!

Co zrobić, żeby przestrzeń miasta, w której żyjemy była bardziej przystępna, estetyczna, funkcjonalna i znośna? Trzeba designu! A jeszcze wcześniej potrzeba rewitalizacji miejsc, gdzie chaos walczy o lepsze z brudem, nędzą i bylejakością. Cykl Miasto przemian, to szereg wydarzeń związanych z szeroko pojętą rewitalizacją, która leży w gestii nie tylko architektów, urzędników, ale i zwykłych mieszkańców. Imprezy w ramach cyklu mają nas do idei rewitalizacji przekonać. A odbywają się pod banderą katowickiego biura ESK i wpisują w walkę Katowic o zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Miejsc, którym należy się rewitalizacja w Katowicach nie brakuje, wśród nich Tylna Mariacka - przez lata zapomniana katowicka ulica. Po przebudowie stała się przelotowa - jest tu nowa nawierzchnia drogi, chodniki oraz miejsca parkingowe, ulica przestała też być po wyburzeniu dwóch oficyn ślepą - ale do zrobienia nadal jest wiele.

Co dokładnie, będą się zastanawiać uczestnicy warsztatów, które poprowadzi Pete Kercher.

Kercher, to jeden z założycieli oraz ambasador Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności Desing for All Europe organizacji, która zajmuje się podnoszeniem jakości życia poprzez design, jest też konsultantem i uczestnikiem wielu międzynarodowych projektów.
W Katowicach Kercher spotka się ze studentami różnych kierunków - architektury i architektury krajobrazu, komunikacji wizualnej, projektowania graficznego, administracji publicznej, designu. Wspólnie będą się zastanawiać co decyduje, że przestrzeń jest przyjazna, albo jak ją zmienić, gdy nie jest... Wnioski posłużą do opracowania projektu rewitalizacji jednego z katowickich podwórek - przy ul. Tylnej Mariackiej. Zajęcia potrwają dwa dni a ich efektem będzie zbiór gotowych pomysłów i rozwiązań, które trafią do magistratu.

Warsztaty odbędą się w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich przy ulicy Dyrekcyjnej 9.
Zaplanowano je na 29 i 30 stycznia. Początek od godz. 10.00. Zapisy odbywają się drogą elektroniczną - [email protected] lub pod numerem tel. 32 609 03 11, 32 785 70 26.

Już dziś Kercher spotka się w Regionalnej Izbie Gospodarczej z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego. Oni też dostana szkołę z rewitalizacji - Kercher postara się przedstawić uczestnikom pomysły na to, jak stworzyć przyjazną, funkcjonalną, dostępną i bezpieczną przestrzeń publiczną dzięki wykorzystaniu designu.

Warsztaty to tylko jedno z wielu wydarzeń w ramach cyklu Miasto przemian

27 stycznia w Załężu przy Gliwickiej 214 (MDK Załęże) odbędą się warsztaty ze street artu, a poprowadzą je... Przemek Jeżmirski oraz Kot & Mysz (grupa street-artowa powstała w 2004 roku w Katowicach). Początek o godz. 9. Warsztaty potrwają do 14. Udział jest bezpłatny.

Tego samego dnia w klubokawiarni Przedświt przy ul. Damrota 6 w Katowicach wystąpią Paweł Konjo Konnak i Ryszard Tymon Tymański (wstęp wolny). Ich wspólne show, to coś z pogranicza kabaretu, wieczoru poetyckiego i koncertu akustycznego... Początek o godz. 20.

W ramach cyklu jest też coś dla seniorów! 31 stycznia w godzinach od 10. do 11.30 oraz między 12. a 13.30 w Pałacu Młodzieży (ul. Mikołowska) odbędą się warsztaty taneczne dla seniorów. Poprowadzi je Katarzyna Rybok ze Śląskiego Teatru Tańca.

W piątek natomiast Tymański wspólnie ze swoją nową formacją - Jazz Out - pojawi się w klubie Panorama, przy ul. Śląskiej 75. W programie kompozycje Theloniusa Monka. - Zagramy go tak, jak go czuję. Monk jest twórcą nowoczesności i zawsze był mi bliski - mówi Tymański. Początek godz. 20, wstęp wolny.

W sobotę 29 stycznia ponownie warsztaty. Tym razem w restauracji Oko Miasta w Rondzie Sztuki na godz. 10. zaplanowano wykłady mistrzowskie - w programie Artconnexion i Sintetico.

Tego samego dnia i o tej samej porze w MDK w Bogucicach przy ul. Markiefki 44 a odbędą się Rodzinne Warsztaty Designerskie, które poprowadzi Dada Art. Uczestnicy w trakcie zajęć zaprojektują i wykonają m.in. abażury, podkładki pod kubki czy dzbanki, ozdoby oraz naszyjniki.

Z kolei 3 i 4 lutego w MDK Szopienice - Giszowiec zaplanowano warsztaty projektowania space-place. Warsztaty staną się przyczynkiem do dyskusji o znaczeniu przestrzeni i sposobach jej oswajania. Młodzież gimnazjalna i licealna zostanie zaproszona do debaty o zaletach i wadach życia w mieście. W ciągu dwóch dni stworzą projekt "oswajacza przestrzeni" - drobnego elementu, który uatrakcyjni wybraną przestrzeń. Warsztaty poprowadzi Pracownia k. - firma edukacyjno-projektowa z Krakowa, specjalizująca się w edukacji architektonicznej oraz projektowaniu dla dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!