MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziś spotkanie, w poniedziałek referendum

Magdalena Nowacka
Hanna Szotowska (z lewej) podczas rozmowy z pielęgniarkami
Hanna Szotowska (z lewej) podczas rozmowy z pielęgniarkami fot. Magdalena Nowacka
Dziś starosta Adam Lazar spotka się z pielęgniarkami i przedstawicielami związków zawodowych Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie i Czeladzi.

W starostwie powstał sztab kryzysowy. Pielęgniarki chcą podwyżek i na 18 marca zapowiedziały strajk. Związki zawodowe chcą gwarancji dobrych warunków pracy po planowanym przekształceniu szpitala w spółkę prawa handlowego. W poniedziałek właśnie w tej drugiej sprawie w szpitalach odbędzie się referendum.

- Docierają do nas informacje o przekształceniu szpitala w spółkę prawa handlowego. Spółka jest nastawiona na zysk, który, jeśli nie zwiększy się finansowanie z NFZ, będzie osiągnięty kosztem pracowników. Spotkaliśmy się ze starostą. Dla nas najważniejsza jest gwarancja, że przy podpisywaniu nowych umów, pracownicy nie będą mieli gorszych warunków pracy. Na razie jednak nie usłyszeliśmy żadnych konkretów. Dlatego zgodnie z zapowiedzią, w poniedziałek i wtorek przeprowadzamy w szpitalach referendum, a potem znów spotkamy się z panem starostą - mówi Hanna Szotowska ze szpitalnej Solidarności.

Referendum odbędzie się w szpitalach między godz. 7 i 14. Pracownicy będą odpowiadać na trzy pytania: czy wszystkie szpitale w kraju powinny być sprywatyzowane lub przekształcone w spółki prawa handlowego, czy są za przekształceniem w spółkę prawa handlowego szpitali będzińskiego i czeladzkiego oraz czy poprawi to sytuację pracowników.

- Zarząd powiatu podjął działania związane z przystąpieniem do rządowego programu, który spowoduje, że powiat będziński przejmie zadłużenie szpitali oraz zagwarantuje ciągłość świadczeń dla pacjentów, zatrudnienie dla personelu i gwarancję wieloletnich kontraktów - zapewnia tymczasem Adam Lazar, starosta będziński.

Podkreśla, że celem przekształceń jest poprawa kondycji finansowej PZZOZ przez dokapitalizowanie. Nie jest to, jego zdaniem, możliwe w obecnej formie prawnej szpitali.

- Stajemy przed koniecznością wyboru. Albo czeka nas totalny paraliż funkcjonowania szpitali w Będzinie i Czeladzi, albo zdecydujemy się na przeprowadzenie niezbędnych przekształceń. Zwracam się do wszystkich pracowników z prośbą, by do czasu reorganizacji powstrzymali się od dodatkowych żądań płacowych - apeluje Lazar.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni