Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Światowy Dzień Cukrzycy. Ale chore dzieci leczone w GCZD w Katowicach mogą jeść czekoladę!

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Dziś Światowy Dzień Cukrzycy - pierwszej niezakaźnej epidemii współczesnej cywilizacji. Na całym świecie liczba cierpiących na cukrzycę dynamicznie rośnie, pojawiają się jednak też rozwiązania, które ułatwiają codzienne życie z tą chorobą.

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest corocznie 14 listopada. Święto zostało ustanowenie przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną w 1991 roku, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga.

- W 2006 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję na rzecz walki z cukrzycą, ustanawiając 14 listopada Światowym Dniem Cukrzycy Narodów Zjednoczonych. Uznano wtedy cukrzycę za pierwszą niezakaźną epidemię współczesnej cywilizacji. Niestety, w kolejnych latach ten epidemiologiczny trend został utrzymany, zarówno u dzieci jak i dorosłych. Na świecie z cukrzycą zmaga się obecnie blisko 300 mln osób. W Polsce - ponad 3 mln - informuje prof. Przemysława Jarosz- Chobot, kierująca Oddziałem Diabetologii Dziecięcej w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Jak podkreśla prof. Przemysława Jarosz- Chobot, ostatnie lata to jednak nie tylko wzrost liczby chorych na cukrzycę, ale także ważne i dobre zmiany w terapii tej choroby.

Zobaczcie koniecznie

- W Polsce wprowadzona została refundacja za systemy do ciągłego monitorowania glikemii. Dzięki temu nasi pacjenci mogą powszechnie korzystać z pierwszych kroków telemedycyny. To duże wsparcie dla nich, ich rodzin i również lekarzy zajmujących się leczeniem cukrzycy. Dla nas medyków to prawdziwa rewolucja – dzięki monitorowaniu pacjenta i możliwościom przewidywania przebiegu choroby możemy podejmować lepsze decyzje terapeutyczne.

Coraz większe znaczenie mają też nowoczesne, mobilne technologie, które w ostatnich latach przebojem weszły do terapii cukrzycy. W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka pacjenci korzystają z tabletów i smartfonów. Zainstalowane w nich aplikacje pomagają w kontrolowaniu choroby czy skomponowaniu prawidłowego jadłospisu.

W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka schematy opieki nad pacjentami diabetologicznymi są konsekwentnie przełamywane. To właśnie w katowickim szpitalu od początku 2019 r. do jadłospisu dzieci chorych na cukrzycę włączona została czekolada. Wraz z obiadem lub podwieczorkiem pacjenci Oddziału Diabetologii Dziecięcej dostają nawet do 4 kostek czekolady o wysokiej zawartości kakao powyżej 70%. - Nie ma medycznych przeciwwskazań, by dzieci diabetologiczne zjadały codziennie porcję prawdziwej czekolady, która w odpowiedniej ilości jest produktem bezpiecznymi zdrowym dla osób z cukrzycą - podkreśla prof. Przemysława Jarosz-Chobot.

Nie przegapcie

Czekoladowa dieta to kolejny element realizowanego w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach holistycznego podejścia do pacjentów diabetologicznych. Zawiera ono w sobie zarówno przekazanie pełnego zakresu wiedzy na temat cukrzycy, prowadzenia samokontroli, naukę obsługi sprzętu diabetologicznego, a także pomoc w komponowaniu właściwej diety. W ramach zintegrowanej opieki pacjenci diabetologiczni i ich rodziny otrzymują też wsparcie organizacyjne i prawne. Dzięki zaangażowaniu personelu medycznego szpitala co roku kilkudziesięciu podopiecznych Oddziału Diabetologii Dziecięcej GCZD wyjeżdża na letni obóz do Holandii.

-

Zdrowe żywienie, ruch, codzienna aktywność - właśnie do takiego życia staramy się przekonywać naszych pacjentów i ich rodziny. Cukrzyca to choroba przewlekła, z którą można i trzeba pokonywać wyzwania codzienności. Życie osoby chorej na cukrzycę może być piękne

- mówi prof. Przemysława Jarosz- Chobot.

Oddział Diabetologii Dziecięcej w GCZD jest jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce zajmujących się leczeniem cukrzycy u dzieci i młodzieży oraz młodych dorosłych. W 2018 roku na oddziale hospitalizowanych było blisko 900 pacjentów. Przyszpitalna Poradnia Diabetologiczna udzieliła w tym czasie blisko 8000 porad. Katowicki ośrodek jest też jedyną polską placówką uczestniczącą w największym światowym programie badawczym INNODIA.EU, którego celem jest poszukiwania drogi zrozumienia choroby i zapobiegania cukrzycy typu 1 u dzieci i młodzieży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera