18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś w nocy niezwykłe zjawisko - zobaczysz Super Księżyc

Stanisław Cybruch
Krzysztof Gnat/W24
Kosmos ma swoje niezwykłe uroki, którymi od wieków zachwycali się ludzie. Roje gwiazd i gwiazdozbiorów, komety i meteoryty, roje akwarydów, zaćmienie Księżyca i Słońca, no i jeszcze Super Księżyc. To właśnie w dzisiejszą noc go zobaczymy.

Łowców sensacji kosmicznych czeka dziś nieprzespana noc. Warto nie spać, bo czeka nas niezwykła okazja. Warto spoglądać w niebo i lornetkować tę jego część, w której wyłoni się Księżyc, a kamerą i aparatem fotograficznym - utrwalać cudowną niezwykłość naszego najbliższego satelity. Ta niezwykłość to zjawisko Super Księżyc. Taki numer pojawia się raz na blisko sto lat. Warto więc nie spać i oglądać to zjawisko, wszak następny raz Super Księżyc zdarzy się dopiero za 100 lat.

Tak więc nad ranem, 6 maja 2012 roku o godzinie 5:35, Księżyc zbliży się do Ziemi na minimalną odległość. Będzie to niesamowicie rzadka pełnia Księżyca. A co w tej pełni niezwykłego? Otóż pokryje się ona z minimalną odległością naszego satelity od Ziemi, i przez to będzie najbliższą Ziemi pełnią w 2012 roku.

Istotą tego fenomenu jest to, że Księżyc kręcąc się po orbicie wokół Ziemi, nie robi tego w idealnym okręgu a raczej w elipsie. Zjawisko elipsy w tym przypadku czyni - pisze newsfix.pl, że jego odległość od Ziemi zmienia się od 363104 km w perygeum (to najbliższy punkt orbity) - do 405696 kilometrów w apogeum (a to najdalszy punkt orbity).

W wyniku największego zbliżenia z Ziemią, czyli perygeum, Księżyc znajdzie się o około 42 tys. km bliżej Ziemi, niż wynosi jego średnia odległość od naszej Planety. Wizualnie będzie on o 14 proc. większy i o ponad 30 proc. jaśniejszy niż zazwyczaj.

W praktyce super pełnia pokryje się z rozmiarami maksimum tarczy Księżyca i będzie około 14 proc. większa od przeciętnej pełni, przez co Srebrny Glob będzie świecił bardzo jasno. Pojawi się zatem najbliższa Ziemi pełnia Księżyca w całym 2012 r. To właśnie z tych powodów, zjawisko większego Księżyca, nazwano umownie Super Księżycem.

Drugą wyjątkową atrakcją dzisiejszej nocy, z 5 na 6 maja, będzie widoczny na niebie rój akwarydów, tj. pozostałości po ogonie komety Halleya. Prawdziwy rój akwarydów (meteorytów) pojawi się na niebie na tle gwiazdozbioru Wodnika - najintensywniej 6 maja tuż przed wschodem Słońca. Szacunkowe przewidywania ich "zagęszczenia" mówią o 40 - 60 meteorytach na godzinę. Wiadomo, że zależeć to będzie od pogody i widoczności nieba, a także od miejsca obserwacji.

Miłośnicy astronomii i astronomowie radzą, aby dzisiejszej nocy usiłować "przyłapać" Księżyc w możliwie najniższej pozycji nad horyzontem, kiedy będzie dopiero wschodził. Wtedy właśnie jego ustawienie i wygląd dodaje mu dodatkowo "objętości", oczywiście pozornej. Z tego względu nasz piękny satelita zechce prezentować się niesamowicie wyraziście - ostro, jasno i okazale. Być może z tego względu za 18 lat rosyjscy kosmonauci chcą po raz pierwszy w dziejach dotknąć go swoją stopą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!