MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziś zakończenie roku szkolnego. Nie będzie apeli. Uczniowie nagrywają piosenki, nauczyciele - życzenia

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Zakończenie roku szkolnego 2020 dla maturzystów w Zespole Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach
Zakończenie roku szkolnego 2020 dla maturzystów w Zespole Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach Jolanta Pierończyk
Bez tradycyjnych akademii, uroczystych apeli, wręczania nagród. Z powodu epidemii koronawirusa tak będzie wyglądało zakończenie roku szkolnego 2019/2020. Oficjalnie przypada w piątek, 26 czerwca, ale młodzież będzie mogła odebrać świadectwa również w innych terminach. Nie wszystkie szkoły ograniczą się jednak do wydania cenzurek. - Nie wyobrażam sobie, żeby dzieci miały tylko przyjść do sekretariatu po świadectwo, bo uczniowie ciężko się napracowali w tym roku i należy im się nagroda - przyznaje Justyna Wojak, dyrektorka Szkoły Podstawowej Sportowej w Mysłowicach. Toteż co bardziej pomysłowi, organizują skromne, ale uroczyste pożegnanie na boisku, albo przenoszą akademię do świata wirtualnego. Młodzież nagrywa w sieci piosenki, nauczyciele - życzenia i apele.

W najbliższy piątek, 26 czerwca, oficjalnie skończy się rok szkolny. Pierwszy taki w historii. Z powodu epidemii od marca zajęcia w szkołach są zawieszone, a nauczyciele prowadzą lekcje online. Od tego czasu większość uczniów nie widziała na żywo swoich kolegów z klasy. Jeśli teraz się spotkają, to też raczej nie wszyscy.

Zakończenie roku szkolnego

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej nauczyciele mogą wydawać świadectwa uczniom indywidualnie lub w małych grupach, w ustalonych terminach, na świeżym powietrzu. Jak zaznacza Anna Ostrowska, rzeczniczka prasowa resortu edukacji, formę i tryb wręczenia świadectw ustalą dyrektorzy placówek. - Może on wyznaczyć określone godziny odbioru dokumentu dla danej klasy czy grupy uczniów lub pojedynczego ucznia. Jest również możliwość, aby uczeń odebrał swoje świadectwo w innym dniu. Wszystko zależy od tego, jak wielu uczniów liczy dana szkoła i jakie ma warunki - wyjaśnia.

Musisz to wiedzieć

Maseczki, dystans i żadnych akademii

Większość szkół zatem planuje wyznaczyć uczniom godziny, w jakich mają przyjść i dostać świadectwo od wychowawcy na boisku, a jeśli pogoda zawiedzie, w budynku. Kto nie przyjdzie, odbierze dokument w innym terminie w sekretariacie szkoły.

- Od wychowawców płyną do mnie informacje, że uczniowie chcą przyjść odebrać świadectwa osobiście w piątek, więc muszę dać im taką możliwość. Oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa i rygoru sanitarnego. Będzie to jednak tylko odbieranie świadectw z wychowawcą. O żadnej akademii nie ma mowy - zaznacza Patrycja Pietraszczyk, dyrektorka I Liceum Ogólnokształcącego w Jaworznie.

Zobacz koniecznie

Podobnie zakończenie roku szkolnego będzie wyglądać w IV LO w Chorzowie. - Przekażemy uczniom harmonogram według, którego nauczyciele będą wręczali w salach świadectwa ukończenia tym, ktorzy zdecydują się je teraz odebrać. Na jednym piętrze, w jednej sali będzie dyżurował jeden wychowawca - mówi Roman Herrmann, dyrektor szkoły.

Podziękowania, nagrody, zdjęcia do kolażu na pamiątkę

Inaczej rok szkolny, choć skromniej niż zwykle, pożegnają uczniowie Szkoły Podstawowej Sportowej w Mysłowicach.

- Nie wyobrażam sobie, żeby dzieci miały tylko przyjść do sekretariatu po świadectwo, bo uczniowie ciężko się napracowali w tym roku i należy im się nagroda - przyznaje Justyna Wojak, dyrektorka placówki.

Dlatego wymyśliła, że zakończenie roku jednak się odbędzie. – Mamy dwa budynki – przed jednym pani wicedyrektor pożegna klasy I-IV, ja klasy – V-VIII na boisku. Na każdą klasę przewidujemy 20 minut. Będzie wychowawca, przedstawiciel dyrekcji i działającego przy szkole Klubu Olimpijczyka. W tym gronie każdemu zostaną wręczone świadectwa, podziękowania dla rodziców, książki i nagrody za osiągnięcia sportowe – opowiada nauczycielka.

Tak wyglądało zakończenie roku szkolnego w IX LO w Sosnowcu. Uczniowie spotkali się w małych grupach i odbierali świadectwa od wychowawcy. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Koniec roku szkolnego 2020 w Sosnowcu. Tak wyglądało rozdani...

Krzesła na boiskach zostaną rozstawione z zachowaniem bezpiecznego dystansu. Jeśli pogoda nie dopisze, uroczystość przeniesie się do sal gimnastycznych. Po każdej klasie krzesła przejdą dezynfekcję. Jedynie rodzice nie będą mogli wziąć udziału w spotkaniu. Za to na zakończenie każdemu uczniowi z osobna zostanie zrobione zdjęcie na okolicznościowej ściance, z których potem powstaną pamiątkowe zdjęcia klasowe.

Nie przeocz

Uczniowie piszą piosenki, nauczyciele szykują gale w Internecie. Tak też może wyglądać zakończenie roku szkolnego

Roman Herrmann nie wyklucza, że nauczyciele będą chcieli pożegnać się ze swoimi uczniami także online. Webinar Pana Belfra - Dawida Łasińskiego, nauczyciela chemii spod Poznania - o tym, jak zorganizować zakończenie roku szkolnego na platformie Teams, obejrzało już 4,5 tys. nauczycieli.

Marta Florkiewicz-Borkowska, wychowawczyni VII b SP im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach w pow. pszczyńskim, planuje najpierw spotkać się z młodzieżą - zachowując zasady reżimu sanitarnego, na rozdaniu świadectw przed szkołą, a po południu jeszcze połączyć się z uczniami online, żeby już mniej formalnie życzyć sobie nawzajem dobrych wakacji.

Młodzież I LO im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach najpierw obejrzy w Internecie nagraną specjalnie na tę okazję akademię, a potem zgodnie z harmonogramem przyjdzie na spotkanie z wychowawcami, którzy wręczą im świadectwa.

Organizują się także uczniowie. Podopieczni Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 2 w Poznaniu ćwiczą specjalnie napisaną na tę okazję piosenkę do melodii wakacyjnego szlagieru - "Lato, lato". Dzieci śpiewają, a rodzice nagrali akompaniament. Wszystko będzie można zobaczyć online 26 czerwca.

Jak pożegnać niesztampowo swoich wychowanków pokazali już w kwietniu nauczyciele Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Nakle. Specjalnie na pożegnanie swoich klas maturalnych nagrali i zmontowali film. Dzień wcześniej, opublikowali online film - z przygotowań, na którym nauczycielki panie wybierały i prasowały sukienki, a nauczyciele czyścili buty. Na docelowym już wideo jeden z wychowawców zagrał na domowym pianinie hymn, inny - wybrał na pożegnanie wychowanków Slayera. Były przemówienia dyrekcji i życzenia od młodszych kolegów z samorządu uczniowskiego.

Wychowawcy IV LO w Zespole Szkół nr 1 w Tychach nagrali dla swoich wychowanków film z życzeniami. Wirtualnie odbyła się też akademia. Woźna, starym zwyczajem, z dzwonkiem w ręce wezwała wszystkich na ostatnią akademię, dyrektorka szkoły wygłosiła przemówienie i był spacer z kamerą po pustych klasach i korytarzach.

Wirtualną uroczystością zaskoczyło swoich maturzystów także grono pedagogiczne III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach. Maturzystów przywitała dyrektorka Katarzyna Piotrowska, a do uczniów z ekranów przemówiły osobistości związane z Katowicami i absolwenci szkoły - m.in. prof. Tadeusz Sławek, aktorka Anna Dereszowska, dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk, raper Miuosh. Grzegorz Turnau z kolei przysłał piosenkę skomponowaną specjalnie dla liceum.

- 26 czerwca nie możemy pozwolić sobie na powtórzenie takiej akademii, bo do poniedziałku w szkole wciąż trwają matury. W wyznaczonych godzinach wychowawcy będą czekać w salach na uczniów, którym zależy na tym, aby odebrać świadectwo. Wszystko odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Ponieważ są to tylko świadectwa promocyjne to część uczniów zamierza odebrać je dopiero po wakacjach - wyjaśnia Katarzyna Piotrowska, dyrektorka III LO w Katowicach.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo