MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj burze z gradem, wiatr 100 km/h i nawalne opady deszczu na Śląsku. IMGW wydało ostrzeżenie 2. stopnia dla woj. śląskiego

Patryk Osadnik
Gwałtownym burzom towarzą nawalne opady deszczu, czyli oberwania chmury. W takich sytuacjach w szybkim czasie przybywa wody, która tworzy głębokie zalewiska.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Gwałtownym burzom towarzą nawalne opady deszczu, czyli oberwania chmury. W takich sytuacjach w szybkim czasie przybywa wody, która tworzy głębokie zalewiska.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE brak
IMGW wydało ostrzeżenie 2. stopnia przed burzami z gradem i nawalnymi opadami deszczu. Stan zagrożenia obowiązuje również w województwie śląskim. Należy się spodziewać burz i opadów deszczu do 60 mm oraz porywów wiatru do 100 km/h. Tylko ostatniej doby strażacy interweniowali w naszym regionie 1260 razy w związku z fatalnymi warunkami atmosferycznymi.

Uwaga na burze z gradem i nawalne opady deszczu! IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. śląskiego

W dniu 29 czerwca Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed burzami z gradem dla województwa śląskiego oraz wielu innych województw Polski.

- Dzisiaj burze mniej gwałtowne ale wciąż niebezpieczne. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 60 mm, oraz porywami wiatru do 100 km/h. Miejscami grad - pisze IMGW.

Musisz to wiedzieć

Polscy Łowcy Burz ostrzegają

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu, opadów gradu i silnego wiatru oraz w mniejszym stopniu z powodu wystąpienia trąb powietrznych.

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu i gradu oraz w mniejszym stopniu ze względu na silny wiatr.

Łowcy Burz na na poniedziałek prognozują nawalne opady deszczu, silne porywy wiatru i miejscowe występowanie gradu. Jak piszą:

W poniedziałek Polska nadal pozostanie pod wpływem niżu, który przemieści się z rejonu Wysp Brytyjskich nad Morze Północne. Związany z nim chłodny front atmosferyczny będzie „wypychał” cieplejsze powietrze z centralnej i wschodniej części naszego kraju w kierunku Białorusi i Ukrainy. Na jego linii w strefie wznoszenia się ciepłego, wilgotnego i przede wszystkim niestabilnego powietrza rozwiną się komórki burzowe.

Wylała rzeka Stobnica w Domaradzu [ZDJĘCIA Z DRONA]

W obszarze objętym 2 stopniem zagrożenia - m.in. województwo śląskie - burze okażą się prawdopodobnie najgwałtowniejsze. Umiarkowane ścinanie wiatru w połączeniu z umiarkowaną chwiejnością termodynamiczną może doprowadzić do rozwoju zorganizowanych układów burzowych. Początkowo burze przyjmą formę pojedynczych komórek, jednak szybko będą organizować się w większe, liniowe układy wielokomórkowe (MCS). Dodatkowo prognozuje się wystąpienie superkomórek burzowych, które mogą być również wbudowane we wspomnianego MCSa. Największym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne, nawalne opady deszczu do około 40-60 mm, a lokalnie nawet więcej (w szczególności na obszarach górskich i podgórskich). Dodatkowo pojawi się silny wiatr do około 80-90 km/h, a w przypadku superkomórek lub burzy wielokomórkowej nie można wykluczyć porywów do około 100 km/h. Pojawią się również opady umiarkowanego gradu do około 4-6 cm, lokalnie wielkość gradzin może być większa, zwłaszcza w przypadku wystąpienie burzy superkomórkowej. Ze względu na sprzyjające warunki oraz rodzaj burz nie można wykluczyć pojawienia się tornada.

Burze pojawią się w godzinach popołudniowych, ich największa aktywność przypadać będzie na godziny późno popołudniowe, wieczorne oraz nocne, zwłaszcza w pierwszej połowie. Komórki burzowe będą przemieszczać się głównie w kierunku wschodnim oraz wschodnio, północno-wschodnim (ENE). Na Podlasiu burze mogą praktycznie „stać” w miejscu lub bardzo wolno się przemieszczać.

1260 interwencji strażaków w ciągu ostatniej doby. DK86 zamknięta z powodu osuwającej się ziemi

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach od 26 czerwca (godz. 7.30) do 28 czerwca (godz. 6) odnotowała w naszym regionie 1260 interwencji związanych z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. - Odnotowano 143 zdarzenia związane z silnymi wiatrami oraz 946 zdarzeń związanych z przyborami wód - informuje Śląski Urząd Wojewódzki.

W związku z wydanymi ostrzeżeniami na terenie woj. śląskiego notowano zdarzenia.

Z uzyskanych informacji z KW PSP w Katowicach od godz. 07:30 dn. 26.06.br do 06:00 dn. 28.06.br na terenie woj. śląskiego Straż Pożarna interweniowała 1260 razy w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi w tym odnotowano 143 zdarzeń związanych z silnymi wiatrami oraz 946 zdarzeń związanych z przyborami wód. Na godz. 07:00 dn. 28.06 prowadzone było 4 interwencje.

Dom w Rybniku pod wodą. Strażacy ewakuowali kobietę, która trafiła do szpitalaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Dom w Rybniku zalany po burzy. Strażacy ewakuowali kobietę, ...

  1. - Studzionka, pow. pszczyński, DW 933. W wyniku opadów deszczu nastąpiło znaczne podmycie tymczasowych objazdów równolegle do remontowanego odcinka drogi. Zamknięto drogę na odcinku w miejscowości Studzionka.
  2. - Katowice, ul. Pszczyńska. Podmyty wiadukt, osunięta ziemia. DK 86 nieprzejezdna w obu kierunkach, wiadukt niezdatny do użytku. Zorganizowano objazdy przez Szopienice, Giszowiec oraz A-4 i S-1 jadąc od strony Katowic w kierunku na Tychy. Od strony Tychów w kierunku na Katowice objazdy przez ul. Boya Żeleńskiego, ul. Górniczego Stanu oraz ul. Kolistą do DK-81.
  3. 27.06.2020 r. godz. 08:40 Wójt gminy Zebrzydowice wydał ustne zarządzenie dotyczące wprowadzenia na terenie gminy stanu alarmu powodziowego od godz. 04:00 dn. 27.06.2020 r.
  4. 27.06.2020 r. godz. 16:00 wójt gminy Zebrzydowice (pow. cieszyński) odwołał alarm przeciwpowodziowy.
  5. 27.06.2020 r. godz. 19:00 Wójt gminy Mstów wydał zarządzenie dotyczące wprowadzenia stanu alarmu powodziowego na terenie gminy Mstów w związku z przekroczeniem stanu alarmowego na rzece Warta na wodowskazie w Mstowie
  6. Na 11 stacjach odnotowano przekroczenia stanów ostrzegawczych oraz na 1 stacji został przekroczony stan alarmowych – rz. Pszczynka (st. Mizerów-Borki pow. pszczyński).

Zobacz koniecznie

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni