MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj w Zagłębiu odbywają się pochody pierwszomajowe

MT, RP
ARC
Nawet około tysiąca uczestników można się spodziewać na dąbrowskim pochodzie pierwszomajowym. W sosnowieckim udział weźmie około 500 osób.

W Dąbrowie Górniczej pochód ruszy kilka minut po godzinie 9 spod pomnika Stanisława Staszica przy dąbrowskiej Sztygarce i ulicami 3-go Maja, Dąbrowskiego i Kościuszki dotrze na plac Wolności przed Pałacem Kultury Zagłębia, gdzie zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Czerwonych Sztandarów.

W przemarszu wezmą udział przedstawiciele Związków Zawodowych, partii politycznych oraz stowarzyszeń. Tradycyjnie też w pochodzie weźmie udział Miejska Orkiestra Dęta.

Warto nadmienić, że Dąbrowa Górnicza jest jednym z niewielu miast w Polsce, gdzie do dzisiaj odbywają się tego typu pochody. Rokrocznie w dąbrowskich obchodach Święta Pracy bierze udział od kiluset do tysiąca osób. Marian Indelak z Komitetu Obchodów tłumaczy to tym, iż Dąbrowa Górnicza jest miastem z piękną historią rzetelnej pracy i walki naszych przodków o wyzwolenie narodowe i sprawiedliwość społeczną.

Podobny pochód odbędzie sie w Sosnowcu. Z tą tylko różnicą, że połączony będzie z piknikiem europejskim, bo dzisiaj obchodzimy także rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Pochód ruszy spod urzędu miejskiego o godz. 11.25.

Trzecim miastem w naszym regionie, w którym tradycyjnie 1 maja odbywają się pochody, jest Poręba. Tam pochód rozpocznie się o godz. 9.45 spod Miejskiego Ośrodka Kultury.

Zobacz, jak maszerowano w sosnowieckim pochodzie pierwszomajowym w 2008 roku.

Organizatorzy pochodów zapraszają wszystkich - mieszkańców miasta, pracowników zakładów pracy i instytucji, rolników, emerytów i rencistów, młodzież i bezrobotnych do wspólnych obchodów i jak najliczniejsze wzięcie udział w pochodzie.

Historia

Międzynarodowe Święto Pracy - zostało wprowadzone w 1899 roku przez Drugą Międzynarodówkę, upamiętniające strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku, W wielu krajach europejskich, w tym również i w Polsce jest ono jednak obchodzone już od roku 1890.

W PRL i innych krajach socjalistycznych było to jedno z ważniejszych świąt państwowych. W tym dniu, zwanym także Świętem Klasy Robotniczej, organizowało się huczne pochody, wiece i zgromadzenia, w których obecność była często obowiązkowa. Wiwatujących pozdrawiali najwyżsi działacze partyjni.

Po upadku komunizmu święto to straciło na znaczeniu jednak dalej partie socjalistyczne organizują wiece, zebrania i pochody - nie tak liczne już jak kiedyś. Od 2001 roku w Europie organizuje się tak zwany EuroMayDay (1 maja zwany jest w krajach anglosaskich May Day).

Nie jest to raczej święto klasy robotniczej, a ruch na rzecz zhumanizowania pracy i życia wszystkich ludzi pracujących. Obchody Euro May Day zapoczątkował Mediolan, w roku 2004 pomysł podchwyciła Barcelona a już rok później obchody EuroMayDay odbywały się w całej Europie. W 2005 roku EuroMayDay świętowało około 200.000 osób. Na podstawie serwisu UM Dąbrowa Górnicza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni