Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E - zwolnienia L4: Od 1 grudnia elektroniczne L4 zostanie przesłane z gabinetu lekarskiego wprost do pracodawcy. Koniec z drukami L4

Agata Pustułka
E zwolnienia. Od 1 grudnia, po wyjściu z gabinetu lekarskiego, pacjent nie musi dostarczać zwolnienia L4 do pracodawcy, tylko spokojnie zająć się leczeniem. Warunkiem jednak jest, by firma miała swój profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Dzięki temu e-zwolnienie L4 od razu trafi on-line do zakładu pracy.

E zwolnienia L4, koniec z papierowym drukiem, ale...

Dostarczenie papierowego zwolnienia lekarskiego do swojej firmy do 1 grudnia było obowiązkiem chorego pracownika. Wbrew pozorom nie wszystkim udawało się z tym uporać na czas. Jedni zapominali, a inni mieli kłopot, by zdążyć. Zgodnie z przepisami, każde zwolnienie dostarczone po siódmym dniu od jego wystawienia powodowało obniżenie o 25 proc. zasiłku chorobowego za każdy dzień zwłoki, począwszy od 8 dnia zwolnienia.

- Jak wynika ze statystyk ZUS, niestety, takie opóźnienia nie są rzadkością. Tylko w pierwszym półroczu tego roku w oddziałach ZUS w województwie śląskim było prawie 3 tysiące takich przypadków. Łączna kwota obniżenia wyniosła ponad 191,6 tys. zł. W całym kraju ZUS obniżył z tego tytułu świadczenie chorobowe na kwotę blisko 2,1 mln zł - mówi Beata Kopczyńska, rzecznik ZUS w województwie śląskim.

Czy trzeba dostarczyć L4 do firmy?

Pracownik nie musi dostarczać zwolnienia L4 do firmy. Gdy lekarz wystawi choremu ubezpieczonemu e-ZLA, a pracodawca ma dostęp do zwolnień elektronicznych (ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS - PUE ZUS), pacjent nie musi podczas choroby lub opieki, np. nad chorym dzieckiem, zanosić zwolnienia pracodawcy czy prosić kogoś innego o dostarczenie wydruku e-ZLA.

Czy potrzebny jest wydruk L4?

Pracodawca posiadający profil PUE ZUS nie potrzebuje wydruku e-ZLA od swojego pracownika. Dzięki systemowi on-line w firmie wiedzą, że lekarz wystawił pracownikowi e-ZLA. Jeśli chce zobaczyć to zwolnienie, wystarczy wejść na profil PUE ZUS. Skąd wiadomo, czy pracodawca ma takie konto? Od stycznia 2016 roku profile na PUE ZUS (a dzięki temu - dostęp do e-ZLA) powinni mieć wszyscy pracodawcy, którzy rozliczają składki za więcej niż 5 osób.

Wniosek L4 także przez internet

Niektóre osoby muszą jednak złożyć wniosek, aby otrzymać zasiłek. Dotyczy to tych, którym to ZUS, a nie pracodawca wypłaca świadczenia chorobowe, np. po ustaniu zatrudnienia, albo gdy prowadzi się działalność gospodarczą. Wtedy należy wystąpić o zasiłek. Wniosek taki można złożyć elektronicznie przez PUE ZUS.

Kto musi złożyć dodatkowe dokumenty do wypłaty zasiłku?

Dokumenty niezbędne do wypłaty zasiłku chorobowego/opiekuńczego w przypadku wydania e-ZLA, jeżeli ZUS jest płatnikiem zasiłku, powinien złożyć:

  • pracownik w trakcie zatrudnienia/osoba wykonująca umowę-zlecenie,
  • pracownik po ustaniu zatrudnienia/osoba wykonująca umowę zlecenie po ustaniu ubezpieczenia,
  • osoba prowadząca działalność/współpracująca.

Sam sprawdź swoje zwolnienie L4

Ubezpieczony ma możliwość stale i na bieżąco śledzić swoje e-zwolnienia, pod warunkiem, że ma profil na PUE ZUS. Jeśli nie ma - wystarczy go założyć. To bardzo proste i nie zabiera wiele czasu. Instrukcja znajduje się na stronie www.zus.pl w zakładce: „Baza wiedzy - O Platformie Usług Elektronicznych (PUE) - Jak zarejestrować konto na PUE”. Zawsze można też podejść do placówki ZUS i na miejscu z pomocą urzędnika założyć profil PUE.

Zwolnienie L4: Co oznacza kod 1, a co kod 2. Czego nie wolno robić na L4?

Zwolnienie L4: Co oznacza kod 1, a co kod 2. Czego nie wolno...

Asystent wspomoże lekarza

Lekarze mogą liczyć na wsparcie w wystawianiu e-ZLA asystentów medycznych. Asystentem medycznym, którego lekarz będzie mógł upoważnić do wystawiania e-zwolnień w swoim imieniu, może zostać osoba, która wykonuje zawód medyczny lub choćby czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.

Osoba ta musi posiadać zarejestrowane konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i być wpisana do Rejestru Asystentów Medycznych (RAM), dostępnym od 23 października pod adresem www.ram.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl. Swój profil na platformie ZUS musi mieć również lekarz, w którego imieniu e-ZLA będzie wystawiał asystent. Takie upoważnienie dla asystenta medycznego lekarz może wystawić na rok, po upływie 12 miesięcy będzie musiał wystawić kolejne.

Lekarz może też w każdej chwili upoważnienie wycofać. Co istotne, asystent medyczny upoważniony do wystawiania e-ZLA, będzie wykonywał w imieniu lekarza jedynie techniczne czynności. O samym zwolnieniu i jego szczegółach nadal będzie decydował wyłącznie lekarz.

System wpisuje dane

Przy e-zwolnieniu większość danych wypełnia się automatycznie, dzięki czemu cały proces trwa maksymalnie 40 sekund. Lekarz ma w systemie dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców oraz członków rodziny (jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi). Po wpisaniu numeru PESEL pozostałe dane są automatycznie uzupełniane przez system, a adres pacjenta czy dane płatnika lekarz może wybierać z listy.

System podpowiada również kod literowy i numer statystyczny choroby. Lekarz sam wypełnia datę niezdolności do pracy i adnotację, czy chory musi leżeć w łóżku. Co ważne, e-ZLA lekarz może również wystawić na tablecie lub smartfonie, np. podczas wizyty domowej. Lekarz elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) może wystawiać także w aplikacji, której używa w swoim gabinecie - jeśli ma ona taką funkcję. - Z danych ZUS wynika, że 697 tys. e-zwolnień, od września 2016 r. do końca sierpnia 2018 r., zostało wystawionych poprzez aplikację gabinetową - dodaje Beata Kopczyńska.

E-ZLA prosto do ZUS

Wystawione e-zwolnienie przez lekarza automatycznie trafia do systemu ZUS i jest w nim zapisane. Zatem lekarz nie musi, tak jak dotychczas, dostarczać papierowych zwolnień do Zakładu, ani też przechowywać ich drugich kopii przez trzy lata. Dzięki elektronizacji nie ma też potrzeby pobierania w placówkach ZUS papierowych bloczków formularzy ZUS ZLA, bo już ich nie będzie. Zwolnienie będzie wystawiane w systemie, w formie elektronicznej.

Zwolnienie L4: Co oznacza kod 1, a co kod 2. Czego nie wolno robić na L4?

Lekarz może w systemie przeglądać wcześniejsze zwolnienia swoich pacjentów. Może sprawdzić, kto je wystawiał, na jaki okres i z powodu jakich schorzeń. Ma też dostęp do zwolnień wydanych w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS. Na życzenie pacjenta lekarz zawsze musi wydrukować e-ZLA, nawet w sytuacji, gdy jego zakład pracy ma profil na PUE.

Bez dostępu do sieci

Może się zdarzyć, że podczas wizyty domowej lekarz nie będzie mógł wystawić e-ZLA, bo np. internet nie działa, nie ma dostępu do sieci. W takiej sytuacji zwolnienie wystawia się na wcześniej wydrukowanym z systemu formularzu, który koniecznie trzeba opatrzyć podpisem i pieczątką lekarza. Dlatego tak ważne jest, by lekarz miał przy sobie wcześniej wydrukowane formularze z systemu, na wypadek braku dostępu. Później takie zwolnienie, w ciągu trzech dni, trzeba wprowadzić do PUE ZUS lub do aplikacji gabinetowej.

COP24 w Katowicach: To musicie wiedzieć o szczycie klimatycznym ONZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo