Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EC Szombierki w Bytomiu będzie wystawiona na licytację. Czy miasto przejmie i uratuje zabytek przemysłu?

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu będzie wystawiona na licytację. Czy miasto przejmie zabytkowy obiekt?
Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu będzie wystawiona na licytację. Czy miasto przejmie zabytkowy obiekt? UM Bytom
Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu zostanie wystawiona na licytację. Na chwilę obecną jednak nie wiadomo, kiedy dokładnie i za jaką kwotę EC Szombierki będzie można kupić. Niewątpliwie jest to duża szansa, aby miasto mogło przejąć niszczejący z dnia na dzień zabytkowy obiekt.

EC Szombierki będzie wystawiona na licytację

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu jest w coraz gorszym stanie. W ubiegłym roku informowaliśmy, że obiekt znalazł się na liście najbardziej zagrożonych miejsc europejskiego dziedzictwa, obok sześciu innych zabytków. Władze Bytomia chcą więc przejąć jeden z najważniejszych zabytków dziedzictwa przemysłowego, który obecnie jest w ruinie. Szansą dla miasta jest udział w jego licytacji.

- Zostało wszczęte postępowanie. Całość jest zajęta na chwilę obecną i będzie wyceniana - informuje Piotr Sikorski, rzecznik Izby Komorniczej w Katowicach.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Na razie jednak nie znamy daty licytacji oraz ceny wywoławczej.

Przypomnijmy, że budynek obecnie należy do prywatnego właściciela - spółki Rezonator SA z siedzibą w Gliwicach, która zarządza obiektem od 2016 roku.

EC Szombierki. Miasto rozmawia na temat przyszłości obiektu

Pod koniec sierpnia z kolei - podczas konferencji prasowej w czasie tegorocznej Industriady - Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, i Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia, zadeklarowali wspólne działania na rzecz przejęcia i zarządzania Elektrociepłownią Szombierki.

Bytomscy radni, na początku września, opowiedzieli się pozytywnie za poparciem współpracy miasta z władzami wojewódzkimi. Dzięki tej decyzji, zostanie powołany specjalny zespół, który będzie odpowiadał za działania, które mają sprawić, że niszczejący od lat obiekt zostanie przejęty. Pod koniec sierpnia radni sejmiku również poparli tę wspólną inicjatywę.

- Rozmawiamy z marszałkiem województwa śląskiego w jaki sposób najlepiej przejąć lub odkupić Elektrociepłownię Szombierki. Za wcześnie jednak, żeby mówić o konkretnych decyzjach. Odnośnie sposobu zagospodarowania całości również dyskutujemy - nie tylko z władzami samorządu województwa, ale również z ludźmi, którzy mają doświadczenie w rewitalizacji poprzemysłowych obiektów - wyjaśnia Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik bytomskiego magistratu.

Zespół Elektrociepłowni Szombierki to jeden z największych w Polsce, a nawet w Europie obiektów przemysłowych pochodzących z czasów rozwoju przemysłu z początku ubiegłego wieku. Budowę rozpoczęto w 1917 roku, a całość była gotowa trzy lata później. Początek działalności datuje się na 29 listopada 1920. Całość zaprojektowali znani architekci: bracia Georg i Emil Zillmannowie. Ci sami, którzy odpowiadają za osiedle robotnicze Nikiszowiec.

- Nie ma dnia, żeby ktoś nie pytał o sytuację EC Szombierki. Nie ma dnia, by ktoś nie podsuwał pomysłów na zagospodarowanie obiektu. [...] Czeka nas niełatwe wyzwanie, ale jestem przekonany, że dzięki zaangażowaniu i wsparciu tak wielu ludzi, którym zależy na uratowaniu katedry industrialu, osiągniemy cel - podkreślał Mariusz Wołosz. Dopóki jednak obiekt nie zostanie przejęty, można tylko dywagować na temat jego dalszych losów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty