EDF zmodernizuje Elektrownię Rybnik! Koszt 300 mln euro

  EDF zmodernizuje Elektrownię Rybnik! Koszt 300 mln euro

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Elektrownia EDF w Rybniku

  Elektrownia EDF w Rybniku ©ARC Dziennik Zachodni

  Elektrownia Rybnik zostanie zmodernizowana. EDF wyda na ten cel 300 mln euro. Dziś rano taką informację podał prezes spółki EDF Gerard Roth.
  Elektrownia EDF w Rybniku

  Elektrownia EDF w Rybniku ©ARC Dziennik Zachodni

  - Podjęliśmy decyzję o dalszym zawieszeniu projektu Ruda, czyli budowie nowego bloku energetycznego o parametrach nadkrytycznych. Jednocześnie zapadła jednak decyzja o zainwestowaniu około 300 milionów euro w modernizację czterech najstarszych bloków - mówi Gerard Roth.

  Połowę tej kwoty spółka EDF przeznaczy na budowę systemów odsiarczania i odazotowania przy istniejących czterech, najstarszych blokach, drugą połowę na niezbędne prace modernizacyjne.

  Dzięki tej inwestycji żywotność czterech najstarszych bloków (które miały być wygaszane w 2020 roku) przedłuży się o 15 lat. - Liczymy, że żywotność Elektrowni Rybnik przedłuży się do około 2030 roku. To pozwoli zachować zatrudnienie w zakładzie na dotychczasowym poziomie - mówi Gerard Roth, prezes EDF ds. Europy Kontynentalnej.

  Jednocześnie Gerard Roth potwierdził, że nadal zawieszona jest decyzja o rozpoczęciu budowy nowego bloku energetycznego w Elektrowni Rybnik o wartości 1,8 mld euro. Póki co decyzja o tej inwestycji zawieszona została bezterminowo.

  - W grudniu poinformowaliśmy państwa, że zaistniały trzy przesłanki zawieszenia projektu Ruda, czyli rozbudowy elektrowni Rybnik. Było to nieprzyznanie darmowych uprawnień do emisji CO2, przepisy dotyczące biomasy oraz ogólna sytuacja rynkowa. Te przesłanki nadal są aktualne, dlatego też decyzja o zawieszeniu budowy nowego bloku jest nadal utrzymana - mówi prezes EDF.

  Cztery najstarsze bloki elektrowni Rybnik mają dziś moc 900 megawatów. Taką samą moc miał mieć nowy blok, którego budowa zakończyć się miała w 2018 roku.  *Operacja przeszczepu twarzy: Poznaj pacjenta i autorów sukcesu [ZDJĘCIA + OPINIE + KOMENTARZE]
  *MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
  *Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
  *Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak klęskę przerobić w wygraną

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

  Okrzyknięto sukces! „EDF zmodernizuje Elektrownię Rybnik! Koszt 300 mln euro! Dzięki tej inwestycji żywotność czterech najstarszych bloków przedłuży się o 15 lat!”
  PR-owy sukces!
  W...rozwiń całość

  Okrzyknięto sukces! „EDF zmodernizuje Elektrownię Rybnik! Koszt 300 mln euro! Dzięki tej inwestycji żywotność czterech najstarszych bloków przedłuży się o 15 lat!”
  PR-owy sukces!
  W rzeczywistości to klęska. Sygnał wysłany przez EDF jest jednoznaczny. Jakakolwiek długookresowa inwestycja na Śląsku jest nieopłacalna. „Nadal zawieszona jest decyzja o rozpoczęciu budowy nowego bloku energetycznego w Elektrowni Rybnik o wartości 1,8 mld euro.” Kiedy „odejdzie” pokolenie emerytów, posiadających emerytury pozwalające na przeżycie; kiedy kolesie wykończą przekrętami wszystkie zakłady przemysłowe; na Śląsku pozostanie pustynia gospodarcza. Polska polityka energetyczna, o ile tak można nazwać pozorowane działania kolesi ministra G. z Kęt, nie istnieje. Czegóż oczekiwać po papierowych specjalistach z AGH, z pseudo dyplomami MBA załatwionymi po znajomości. Przykładem jest gazowa afera z Rosją. Przykładem są pseudo strategie polskich firm energetycznych. O czym marzy minister odpowiedzialny za działania w polskiej energetyce? Marzy o ciepłej posadce w siedzibie ONZ w USA.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak klęskę przerobić w wygraną

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 9

  TO POlsska SPECjallitee.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pełny profesjonalizm Dziennika Zachodniego :):):):)

  !!! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 5

  W tytule: "EDF zmodernizuje Elektrownię Rybnik! Koszt 3000 mln euro"

  w treści: "Jednocześnie zapadła jednak decyzja o zainwestowaniu około 300 milionów euro w modernizację czterech najstarszych...rozwiń całość

  W tytule: "EDF zmodernizuje Elektrownię Rybnik! Koszt 3000 mln euro"

  w treści: "Jednocześnie zapadła jednak decyzja o zainwestowaniu około 300 milionów euro w modernizację czterech najstarszych bloków - mówi Gerard Roth".

  Rozumiem, błąd ludzka rzecz ale na Boga nie w tytule artykułu, popełniony przez profesjonalnego dziennikarza profesjonalnej (ponoć?) gazety. Takie błędy to można robić w komentarzach pod artykułami a nie w jego treści a już na pewno nie w tytule !!!zwiń


  Zdjęcie autora komentarza
  Odpowiadam

  Marcin Twaróg

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 19

  Tak to błąd. Błędy zdarzają się nawet najlepszym. Już poprawione.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo