Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edward Gierek będzie patronem Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu!

TOS
Sosnowieckiej lewicy nie udało się przeforsować obywatelskiego projektu uchwały w sprawie ustanowienia w mieście Roku Edwarda Gierka, którego 100. rocznica urodzin minęłą w styczniu tego roku. Gierek ma już w Sosnowcu rondo swojego imienia. Niebawem ma zostać patronem również Wyższej Szkoły Humanitas. Z propozycją taką wystąpili sami studenci. - Postać byłego I sekretarza KC PZPR ściśle wiąże się z Sosnowcem i to dobry patron dla uczelni, szczególnie, gdy uruchamia ona kierunek Historia Zagłębia - mówi Oliwia Dymek z Samorządu Studenckiego WSH.

AKTUALIZACJA:
SPROSTOWANIE

Edward Gierek nie będzie patronem Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Informacja o tym to tradycyjny prima aprilis. Choć przedstawiciele uczelni nie dystansują się od pomysłu otwarcia w przyszłości kierunku studiów Historia Zagłębia, to jednak postać byłego I sekretarza, jak każda inna kojarzona z polityką, nie będzie angażowana w promocję uczelni.

Skrzynka pomysłów, za pośrednictwem której studenci postulowali otwarcie kierunku Historia Zagłębia i nadanie uczelni imienia Edwarda Gierka faktycznie istnieje. - Jest to element filozofii uczelni, która traktuje studentów po partnersku. Studenci Humanitasa wiedzą o tym i dzielą się z nami swoimi pomysłami na funkcjonowanie uczelni. Wśród wielu zgłoszeń pojawił się postulat, aby oprócz tradycyjnie kojarzonych z WSH kierunków jak zarządzanie, administracja czy prawo otwarto także historię Zagłębia, ale wątek o nadaniu jej imienia Edwarda Gierka był już dodany na potrzeby prima aprilis - tłumaczy Arkadiusz Kaczor, rzecznik WSH.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że Edward Gierek jest postacią, która przez wielu sosnowiczan w dalszym ciągu wspominana jest z wielkim sentymentem. Świadczy o tym chociażby ponad 2 tysiące zebranych podpisów pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie ustanowienie 2013 roku w Sosnowcu, rokiem Edwarda Gierka. Szanujemy różne poglądy i sympatie polityczne o czym świadczą chociażby organizowane przez Humanitas tradycyjne debaty z kandydatami na prezydenta Sosnowca, jednak z założenia Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu jest uczelnią apolityczną. Ocenę historii zostawiamy historykom - podsumowuje Arkadiusz Kaczor.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY

Pomysł nadania Wyższej Szkole Humanitas imienia Edwarda Gierka zrodził się za sprawą skrzynki pomysłów, jaka zawisła w głównym holu sosnowieckiej uczelni. Można do niej wrzucać wszelkie propozycje dotyczące funkcjonowania WSH. Jednym z "wrzuconych" pomysłów jest uruchomienie kierunku historia Zagłębia, ze specjalnością "Czasy PRL-u". Autor pomysłu zaproponował także, aby patronem WSH został jeden z najbardziej popularnych mieszkańców Sosnowca i Zagłębia - Edward Gierek.  - Nasze miasto jest na tyle ciekawym ośrodkiem, że z pewnością warto studiować jego historię. W tej chwili prawo pozwala uczelniom otwierać kierunki zgodne z zapotrzebowaniem rynku. WSH stale monitoruje potrzeby rynkowe i na nie odpowiada, dlatego poza administracją, prawem czy zarządzaniem, w naszej ofercie pojawiła się historia Zagłębia. Pomysł nadania przy tej okazji WSH imienia Edwarda Gierka jest trafiony. To postać ważna dla historii Sosnowca i może świetnie promować najnowszy kierunek  - mówi Arkadiusz Kaczor, rzecznik Wyższej Szkoły Humanitas.

Nie od dziś wiadomo, że postać Gierka budzi w Polsce wiele politycznych emocji. Swoje argumenty nt. dekady lat 70. mają zarówno jego zwolennicy, jak i przeciwnicy. W tym jednak wypadku panuje wyjątkowa zgoda. - Nadanie szkole imienia E. Gierka jest zdecydowanie lepszym pomysłem niż nazywanie jego imieniem roku 2013. Mimo, że były I sekretarz jest postacią nie z mojej bajki, uważam, że jego dokonaniami powinni zająć się historycy, a nie politycy. To zrozumiałe, że wybiera się patrona, który gwarantuje rozpoznawalność i jest związany z regionem - ocenia Karol Winiarski, historyk i radny klubu Platformy Obywatelskiej.

W skrzynce z pomysłami znalazło się jednak także kilka innych interesujących propozycji. - Każde zgłoszenie traktujemy poważnie, a ku naszemu zaskoczeniu nie brak oryginalnych i wartych realizacji sugestii. Niebawem część z nich wprowadzimy w życie - zapowiada Kaczor. - Liczymy, że zajęcia poświęcone historii Zagłębia i dorobkowi Gierka będą cieszyły się sporym zainteresowaniem. Świadczyć o tym może fakt, że niedawno ponad dwa tysiące osób podpisało się pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie ustanowienia roku 2013 właśnie rokiem Edwarda Gierka - dodaje.

Jak podkreśla Tomasz Niedziela, sekretarz Rady Wojewódzkiej SLD i sosnowiecki radny, Edward Gierek byłby świetnym patronem dla zagłębiowskiej uczelni. - Nie udało się ustanowić roku 2013 rokiem Edwarda Gierka, dlatego tym bardziej cieszę się i liczę, że uruchomienie studiów i patronat byłego przywódcy kraju skłoni wiele osób do refleksji, a przynajmniej rzetelnej debaty na temat korzyści jakie przyniosła nie tylko regionowi, ale i całej Polsce dekada Edwarda Gierka.

Swoje nadzieje związane z nowym kierunkiem mają też naukowcy. - Studiowanie takiego kierunku zarówno na studiach dziennych i zaocznych umożliwi poznanie Sosnowca i całego Zagłębia w kontekście wielokulturowości, cechującej ten region. Tu tworzyła się historia niepodległej Polski. Stąd wywodzi się słynny mit Czerwonego Zagłębia - tłumaczy historyk prof. Zygmunt Woźniczka i dodaje: - Postulat nadania WSH imienia E. Gierka jest tym bardziej uzasadniony, że, Gierek pochodził właśnie z Sosnowca i bardzo mocno manifestował przywiązanie do swojej małej ojczyzny.

Studenci swój pomysł sondowali również na ulicach Zagłębia. Mieszkańcom zagłębiowskich miast pomysł się podoba. - Za Gierka było dużo lepiej niż teraz! Dużo się budowało i do dzisiaj są tego efekty. Kto wybudował w Zagłębiu więcej mieszkań? Może budowano na kredyt, ale kto dzisiaj nie ma kredytu - przyznaje Wanda Słomińska, mieszkanka Czeladzi.


*Strajk generalny 26 marca w woj. śląskim
*Bandycki napad na sklep w Mysłowicach ZOBACZ WIDEO
*ZOBACZ luksusowe samochody prezydentów miast. Po co im to? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!