Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edward Gierek wiecznie żywy. SLD "jedzie" na dekadzie Gierka [SUKCESY I PORAŻKI]

Agata Pustułka
Pierwszy mały fiat został wyprodukowany  6 czerwca 1973 roku w Bielsku-Białej. Do 2000 roku z taśm produkcyjnych zeszło ponad 4,6 mln aut. Ten, kto nie miał malucha nie wie, czym jest motoryzacja. Gierek chciał, by w Polsce były dostępne auta dla każdej rodziny.Właśnie tę rolę, i to długo po epoce Gierka, pełnił niestrudzony fiat 126p.
Pierwszy mały fiat został wyprodukowany 6 czerwca 1973 roku w Bielsku-Białej. Do 2000 roku z taśm produkcyjnych zeszło ponad 4,6 mln aut. Ten, kto nie miał malucha nie wie, czym jest motoryzacja. Gierek chciał, by w Polsce były dostępne auta dla każdej rodziny.Właśnie tę rolę, i to długo po epoce Gierka, pełnił niestrudzony fiat 126p. ARC
Przy pomocy strony internetowej DekadaGierka.pl znów "konsumuje" byłego pierwszego sekretarza PZPR Sojusz Lewicy Demokratycznej, który chce uczynić z niego swoją ikonę. Pomysł obchodów roku Gierka miał być hasłem mobilizacyjnym dla partyjnych szeregów. Jak długo można "jechać" na Gierku? ZOBACZ SUKCESY I PORAŻKI DEKADY GIERKA

Kochamy Edwarda Gierka, bo dla wielu osób, zwłaszcza starszego pokolenia, jest symbolem mitu utraconego raju - mówi socjolog prof. Marek Szczepański.

Przy pomocy strony internetowej DekadaGierka.pl znów "konsumuje" byłego pierwszego sekretarza PZPR Sojusz Lewicy Demokratycznej, który chce uczynić z niego swoją ikonę. Pomysł obchodów roku Gierka miał być hasłem mobilizacyjnym dla partyjnych szeregów. Inny niewątpliwy symbol lewicy, były prezydent Aleksander Kwaśniewski, bardziej dzieli środowiska lewicowe i nie potrafi wskazać swojego miejsca ani roli na scenie politycznej, choć mógłby próbować rywalizować z "Wielkim Edwardem".

Jak długo można jednak "jechać" na Gierku? Jest z nim jak z meczem na Wembley. To nie tylko miłe wspomnienie, ale i synonim sukcesu. Wprawdzie propagandy sukcesu, ale co tam. Z biegiem lat i z biegiem dni błędy i wypaczenia epoki bledną. PRL i dekada Gierka zlewają się w jedno z serialem "Alternatywy 4". I bardziej zasługują na uśmiech niż krytyczne spojrzenie.
- Jest jeszcze kilka innych powodów popularności Gierka. Całkiem materialnych. Po pierwsze, sam pierwszy sekretarz symbolizował nową epokę po okresie siermiężnego Gomułki, po drugie - to wtedy wybudowano mieszkania z wielkiej płyty, a po trzecie: pojawiły się w nich kolorowe telewizory, zaś przed nimi stanęły dumnie fiaty 126 p - dodaje prof. Szczepański.

Edward Gierek poprawiał samopoczucie Polaków, bo mówił w obcym języku - po francusku i elegancko się ubierał.

- Nie bez znaczenia jest fakt, że w oczach kobiet uchodził za kawał przystojniaka - śmieje się prof. Szczepański.

Fakt. Wiemy przecież, że żona Władysława Gomułki sprowadzała dla niego kalesony z zagranicy, zaś Edward Gierek wybierał już supermodne garnitury. Chociaż epoka Gierka to także horrendalne zadłużenie i nietrafione inwestycje, a także mniej lub bardziej ostre traktowanie opozycji antykomunistycznej, to mimo wszystko wolimy pamiętać drogę "gierkówkę" - zwłaszcza że cały czas po niej jeździmy - i osiedla z własnym M3, chociaż zwykle pełnym wad i usterek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!