Edyta Herbuś i Małgorzata Bogdańska zagrają w spektaklu...

  Edyta Herbuś i Małgorzata Bogdańska zagrają w spektaklu "Diwa" katowickiego Teatru Żelazny

  Ola Szatan

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Edyta Herbuś i Małgorzata Bogdańska zagrają w spektaklu "Diwa" katowickiego Teatru Żelazny
  1/16
  przejdź do galerii

  Edyta Herbuś i Małgorzata Bogdańska zagrają w spektaklu "Diwa" katowickiego Teatru Żelazny ©Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni

  Katowicki Teatr Żelazny przygotowuje spektakl "Diwa", w którym główne role grają Małgorzata Bogdańska i Edyta Herbuś. Premiera 30 maja. Dzisiaj twórcy opowiadali o nim podczas konferencji prasowej.
  Spektakl "Diwa", to podszyty humorem dramat dwóch aktorek – matki i córki, które spotykają się w dniu rozdania najważniejszej aktorskiej nagrody teatralnej, do której obydwie są nominowane.

  To zderzenie dwóch pokoleń, dwóch różnych podejść do życia, sztuki i zawodu aktora. Wzruszająca podróż od śmiechu do łez, w której obie kobiety próbują sobie odpowiedzieć na to, co w życiu jest najważniejsze i czy wyrzeczenia, które trzeba ponieść w imię sukcesu, sławy i kariery, są tego warte.

  W tej kameralnej sztuce o matce – prawdziwej diwie teatralnej z niesamowitym dorobkiem i jej córce – popularnej aktorce serialowej, możemy podziwiać całą paletę barw sztuki aktorskiej i prawdziwy popis aktorski dwóch fantastycznych aktorek, których życiorys nieprzypadkowo pokrywa się z życiorysami ich scenicznych bohaterek.
  Małgorzaty Bogdańskiej – polskiej aktorki teatralnej i filmowej, która głównie poświęciła się teatrowi i ma w swoim dorobku mnóstwo znaczących ról teatralnych takich jak Maria w „Woyzcku”, Sonia w „Zbrodni i Karze”, czy Gertruda w „Hamlecie” i Edyty Herbuś, znanej z seriali takich, jak „Na dobre i na złe”, „Klan”, „Ojciec Mateusz”, czy „Samo Życie”.

  - Kiedy przeczytałem tekst chorwackiego dramatu "Diwa", który będzie miał u nas polską prapremierę to wiedziałem, że jest on stworzony dla tych dwóch pań. Małgosię znam jeszcze ze szkoły. Poznałem jej umiejętności -mówił Grzegorz Kempinsky, reżyser spektaklu. - Wiem, że jest to aktorka pierwszej próby. Natomiast w przypadku Edyty Herbuś śledziłem jej rozwój.

  Mimo, że wcześniej się nie znaliśmy to wydawałoby się, że ten tekst jest napisany dla niej, a także, że ogromny potencjał aktorski Edyty czeka na tę rolę. Kiedy się do niej zwróciłem to po przeczytaniu dramatu nie miała żadnych wątpliwości, aby w to wejść. A ja mogę sobie tylko pogratulować ogromnego nosa reżyserskiego, bo na próbach się pokazało, że wcale nie zwiodła mnie ta intuicja -dodał

  Dla samych aktorek ten spektakl to wyzwanie, ale i powód do radości.

  - Takich tekstów dla kobiet nie ma, a przynajmniej ja bardzo dawno nie trafiłam. Na takie role czeka się bardzo długo. Jesteśmy z Edytą bardzo szczęśliwe, że możemy wziąć udział w realizacji tego projektu -mówiła Małgorzata Bogdańska.

  - My obie mamy prywatnie sporo cech tych postaci. Oczywiście poza tymi cechami, z którymi się nie utożsamiamy. To historia życia kobiety, która dla teatru poświęciła wszystko, która miała obsesję teatru i bardzo wysoką cenę za tą miłość do teatru zapłaciła. Nas na szczęście to nie dotyczy, bo prywatnie mamy azyl i rzeczywiście jest to dowód na to, że chyba da się nie zwariować kochając bardzo teatr - podkreśliła Edyta Herbuś.

  Premiera spektaklu 30 maja.


  *Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
  *Noc Muzeów 2015. Noc Muzeów w Katowicach i innych miastach województwa [NOC MUZEÓW PROGRAM]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo