Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EEC Green, wydarzenie towarzyszące COP24, konferencja o zrównoważonym rozwoju, rozpoczęła się w Katowicach

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Konferencja EEC Green rozpoczęła się we wtorek 4.12 w Katowicach. Na zdjęciu od lewej:  Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu ING Bank Śląski; Carolina Garcia Gomez, CEO, IKEA Retail Poland oraz Marek Kamiński, polski polarnik, podróżnik, przedsiębiorca.
Konferencja EEC Green rozpoczęła się we wtorek 4.12 w Katowicach. Na zdjęciu od lewej: Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu ING Bank Śląski; Carolina Garcia Gomez, CEO, IKEA Retail Poland oraz Marek Kamiński, polski polarnik, podróżnik, przedsiębiorca. Katarzyna Pachelska
EEC Green, organizowane przez PTWP, odpowiedzialne za Europejski Kongres Gospodarczy, to impreza towarzysząca szczytowi klimatycznemu ONZ w Katowicach - COP24. Odbywa się w dniach 4-5 grudnia 2018 r. Jej tematem przewodnim jest zrównoważony rozwój.

EEC Green to dwudniowe wydarzenie towarzyszące Konferencji w Sprawie Zmian Klimatu COP24, które ma poszerzyć obszar międzynarodowych rozmów, a jednocześnie sprowadzić wiele kwestii na poziom konkretnych rozwiązań, praktycznych scenariuszy, modeli, żywych przykładów i doświadczeń. Na konferencję akredytowało się około 1000 osób.

Inauguracja EEC Green odbyła się w Barbórkę, 4.12 2018 r rano. Gości powitał Wojciech Kuśpik, prezes zarządu, PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Po nim krótkie powitanie wygłosił Marcin Krupa - prezydent Katowic. - Nie ma zrównoważonej gospodarki bez poszanowania klimatu - mówił Krupa. - Nowoczesne urządzenia muszą nam pomóc pozostawić świat przyszłym pokoleniom w dobrym stanie, byśmy nie byli winni katastrof ekologicznych. EEC Green to dobry przedsmak kolejnej edycji EEC, czyli Europejskiego Kongresu Gospodarczego, do którego zostało już mniej niż pół roku. Może dobrze by było, by w kolorze zielonym móc rozmawiać o gospodarce każdego roku - dodał.

Do tego pomysłu przychylił się Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. - Idea, by EEC nabierał coraz więcej zieleni, jest bardzo dobry. Mam nadzieję, że ta konferencja posłuży przełamaniu stereotypu Katowic i Śląska - mówił Karolczak.

Krótkie przemówienie o roli sektora finansowego w dbaniu o środowisko i walce ze zmianami klimatu, wygłosił Leon Wijnands, Global Head of Sustainability, ING Group.

Przed debatą pt. "Zrównoważony rozwój – jedna idea, trzy perspektywy" przemawiał również Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001.

O zrównoważonym rozwoju, roli państwa i prawa we wspieraniu zrównoważonego rozwoju, regulacjach na szczeblu krajowym i unijnym, technologiach i innowacjach na rzecz zrównoważonego rozwoju rozmawiali: Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu ING Bank Śląski, Carolina Garcia Gomez, CEO, IKEA Retail Poland, Marek Kamiński, polski polarnik, podróżnik, przedsiębiorca, Jérôme Ladrière, Executive Vice-President, Strategy, Business Development & International, Dalkia, Manuel Pulgar Vidal, Global Leader Climate Change, WWF, President of COP20 in Peru.

Co jedzą policjanci podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach? Funkcjonariusze publikują zdjęcia w internecie.

COP24 Katowice: Co jedzą policjanci w Katowicach na szczycie...

- Konsumenci sami wymuszają gospodarkę w obiegu zamkniętym - uważa Brunon Bartkiewicz - prezes ING Banku Śląskiego - Wśród młodego pokolenia np. pojęcie własności danego aktywu zupełnie inaczej działa. Sytuacja, w której produkt jest tylko usługą, jest coraz bardziej powszechna. Jednym z podstaw gospodarki w obiegu zamkniętym jest redukcja - używaj mniej, kupuj mniej. Konsumeryzm - czyli przekonanie, że ja muszę posiadać - szósty samochód, najnowszego Iphone'a, w młodym pokoleniu przestaje funkcjonować. Przykładem jest firma, która w Holandii zajmuje się leasingiem dżinsów. Jak się człowiek głęboko nad tym zastanowi, to to ma kolosalny wpływ na to jak się postrzega świat i czego konsumenci od nas chcą. Klienci tej firmy nie chcą być właścicielem swoich dżinsów, oni je wynajmują. Za 20 euro wynajmują dżinsy na rok, w kolejnym - za 10 euro na rok mogą sobie je zamienić na nowszy model. Redukcja - to używanie mniej rzeczy, mniej energii. Przecież dzisiaj można wejść do każdego domu w Polsce, i od ręki zredukować ilość zużywanej energii o 40-60 proc. za pomocą paru ogniw na dachu. Kolejnym elementem zrównoważonej gospodarki jest wykorzystanie ponowne rzeczy, ale nie dotyczy to tylko śmieci! Przecież ta ogromna fala, która przelewa się przez świat (w Polsce jest trochę mniej popularna) używania rzeczy kolejny raz, również między przedsiębiorstwami, jest nie do zignorowania - dodał Bartkiewicz.

Temat wypożyczania rzeczy, a nie kupowania na własność, poruszył moderujący dyskusję prof. Jerzy Buzek. - Kiedyś cały sprzęt narciarski kupowało się samemu i wiozło do narciarskich kurortów. Dzisiaj na miejscu można sobie wypożyczyć wszystko, i to najnowsze modele - nart, butów, kijków, nawet kombinezon, i jeździć w tym przez tydzień, a potem oddać. A w kolejnym roku - znowu mieć najnowsze modele z wypożyczalni. Wykorzystanie takiej podstawowej rzeczy jak sprzęt sportowy jest już dzisiaj kompletnie inne niż kiedyś - opisywał.

- Mamy raptem 30 lat, by się przygotować do transformacji - odejścia od węgla, i przejścia na inne źródła energii. To bardzo mało czasu - mówił Brunon Bartkiewicz - prezes ING Banku Śląskiego. - W Polsce przez ostatnie 30 lat przeszliśmy olbrzymią transformację, a przez kolejne 30 lat musimy jeszcze przyspieszyć przekształcenia, a z nami cały świat. Czego ja oczekuję od regulatorów? Jasnej wizji, nie mrugania okiem, udawania, że problemu nie ma. Na etapie taktycznym nie należy się spieszyć z odgórnymi regulacjami, trzeba podążać za rynkiem i najlepszymi pomysłami. Duże przedsiębiorstwa muszą się przestawić, to oczywiste, ale wszyscy musimy zacząć tę transformację od nas samych. Z naszych badań wynika, że z jednej strony w Polsce konsumenci kierują się głównie ceną, a z drugiej strony - Polska jest krajem absolutnie gotowym do przemian transformacyjnych związanych z koniecznością dochodzenia do rezygnacji z węgla. Polscy konsumenci są na to gotowi, chcą w to inwestować. Bardzo mało wspiera się w Polsce niektóre trendy, np. fotowoltanikę, a to się dzieje, czyli konsumenci tego chcą, mimo że w relacji z innymi krajami płacą za to najwięcej. Jest się na czym oprzeć, można dużo osiągnąć, ale w moim przekonaniu - przestańmy mrugać okiem, to są poważne tematy - zakończył Bartkiewicz.

COP24 w Katowicach: Arnold Schwarzenegger o ochronie środowiska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo