Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EEC Katowice 2015: Miasto potrzebuje sztabu specjalistów na swoich usługach

Robert Konieczny
Europejski Kongres Gospodarczy Katowice 2015: Miasta zmieniają się, inwestują, ale czy na pewno w dobrym kierunku? Czy potrafimy stworzyć przyjazną przestrzeń, taką która będzie przyciągać, zachęcać do przebywania?

Europejski Kongres Gospodarczy 2015 Katowice

:

Miasto od nowa. Człowiek, przestrzeń, infrastruktura
Badania wskazują, że wielkie miasta, także śląskie - pustoszeją. Mieszkańcy uciekają na przedmieścia. Centra przestały być przyjazne. Jak to zmienić?
Miasta zmieniają się, inwestują, ale czy na pewno w dobrym kierunku? Czy potrafimy stworzyć przyjazną przestrzeń, taką która będzie przyciągać, zachęcać do przebywania? Bywa z tym różnie, dlatego podczas EEC specjaliści będą dyskutować na ten temat.
22 kwietnia od godz. 9.30 panel "Miasto od nowa. Człowiek, przestrzeń, infrastruktura. Główne tendencje w rozwoju współczesnych organizmów miejskich. Ucieczki na przedmieścia i powroty do miasta. Siła przyciągania. Centrum tradycyjne kontra centrum handlowe. Potrzeba przestrzeni publicznej. Miasto dostępne. Jak budować atrakcyjność miasta? Tworzenie i zarządzanie przestrzenią publiczną. Sukcesy i porażki" - to tylko niektóre zagadnienia, które będą dyskutowane. Uczestnicy panelu: Krzysztof Giemza z Echo Investment, Tadeusz Markowski, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich, Maciej Król, prezes Xcity Investment, Marcin Krupa, prezydent Katowic, Michał Olszewski, z-ca prezydenta Warszawy, Instytut Rozwoju Miast.
AMC

CZYTAJ KONIECZNIE O GŁÓWNYCH TEZACH EUROPEJSKIEGO KONGRESU GOSPODARCZEGO:
EEC KATOWICE 2015: O ROZWOJU MIAST, GÓRNICTWIE, INTERNETOWYCH START-UPACH

Od nowa to wybudowano stolicę Brazylii. Nasze miasta można, a nawet trzeba naprawiać.
Katowicka Strefa Kultury to piękne miejsce, jeśli brać pod uwagę każdy obiekt z osobna. Jednak mimo to, strefa dostała nominację do Betonowej Kostki. Powód to fakt, iż nikt nie pomyślał o tym, aby spojrzeć na to miejsce jak na całość. Między tymi obiektami nie ma nawet chodników, do Muzeum Śląskiego trzeba iść przez parking. Teraz trzeba by było tak naprawdę ogłosić konkurs na zorganizowanie przestrzeni wokół obiektów. Nikt nie pomyślał o przemieszaniu funkcji, wprowadzeniu np. funkcji mieszkalnej, biurowej, tak aby ludzie byli tam cały czas. To miejsce zostało ożywione przez architekturę.
Aby miasto było przyjazne, trzeba sztabu ludzi na jego usługach. Miasto to proces nawarstwiania się budynków, nakładania historii. Miejska tkanka musi się uzupełniać.
Proszę zobaczyć, że w centrum Katowic się nie buduje, bo jest ono nieatrakcyjne, m.in. z powodów komunikacyjnych. Nowe budynki powstają na obrzeżach. Być może lepiej byłoby np. NOSPR wlać w tkankę miejską, anie stawiać go w strefie, która obecnie jest nieco odcięta od reszty miasta.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera