EEC Katowice 2016: Silna gospodarka na Śląsku to szansa Polski

Kamila Rożnowska
EEC 2016 Katowice
EEC 2016 Katowice Marzena Bugała-Azarko
Udostępnij:
W Katowicach pod patronatem DZ rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy W sesji inauguracyjnej wzięli udział premier Beata Szydło oraz Mateusz Morawiecki.

Katowice po raz ósmy stały się europejską stolicą gospodarki. Wczoraj w Spodku zainaugurowano VIII edycję Europejskiego Kongresu Gospodarczego, wydarzenia zorganizowanego pod patronatem „Dziennika Zachodniego”. W tegorocznym kongresie bierze udział blisko 8 tys. przedstawicieli biznesu i polityki. Na Śląsk z tej okazji przyjechali m.in. premier Beata Szydło oraz wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
EEC 2016 Katowice: Już po raz ósmy śląskie Davos stało się sercem gospodarki Europy

- Liczby i fakty przekonują, że publiczna debata o przyszłości europejskiej gospodarki, która odbywa się tu, w Katowicach, realizuje ważne potrzeby i ma głęboki sens. Od pierwszej edycji EKG rozmawiamy o tym, co w Europie jest naszą siłą, o rynku, o potrzebie integracji i solidarności. Mówimy też wprost o barierach i słabościach Unii Europejskiej, po to, aby je pokonać i usuwać - mówił Wojciech Kuśpik, prezes PTWP oraz inicjator tego wydarzenia.

Głos zabrał także Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. - Witamy na Śląsku, regionie kreatywnym, innowacyjnym, regionie nowych technologii. Regionie, gdzie najważniejszym kapitałem są mieszkańcy - mówił marszałek i dodawał, że Śląsk to także region naznaczony bliznami okresu poindustrial-nego. - Walka ze smogiem, zanieczyszczeniem powietrza, ciągle nierozwiązany problem górnictwa. Bez wsparcia rządu region sam sobie nie da z tym rady - wyliczał Saługa.
Z kolei Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, podkreślał, że katowicki EKG już na stałe wpisał się w kalendarz europejskich i światowych wydarzeń gospodarczych, a Marcin Krupa, prezydent Katowic przekonywał, że miasto jest doskonałym miejscem do dyskusji o światowych trendach w gospodarce i zmianach w życiu społecznym.

Gościem specjalnym ósmej edycji EKG była premier Beata Szydło. W swoim wystąpieniu zaznaczała, że Śląsk od zawsze kojarzył się z gospodarką, bo tutaj od zawsze panował dobry klimat dla jej rozwoju. - Dzisiaj musimy myśleć o tym, co zrobić, aby ten region, przez wiele lat eksploatowany, był zabezpieczany. Trzeba pomóc Śląskowi tam, gdzie ta pomoc jest potrzebna, żeby dać impuls do rozwoju. A jeśli Śląsk będzie silny gospodarczo, to będzie rozwijała się gospodarczo i Polska - mówiła.

Beata Szydło wspominała również o „Programie Mora-wieckiego” jako zrównoważonym planie rozwoju, mającym zostać niebawem ogłoszonym programie „Mieszkanie Plus” oraz realizowanym programie „Rodzina 500 Plus”.
- Chcemy odbudowywać polski przemysł, stawiamy na rein-dustrializację. Ale stawiamy też na rozwój kapitału i wspieranie firm. Wszystkie działania, które prowadzi teraz Ministerstwo Rozwoju, są podporządkowane tym wyzwaniom: co i jak zrobić, aby skutecznie wprowadzać zmiany, które dadzą szansę przedsiębiorcom na konkurowanie na najważniejszych rynkach światowych. Stawiamy też na przyciąganie inwestorów. Zapraszamy wszystkich tych, którzy chcą budować w Polsce swój potencjał gospodarczy, dawać zatrudnienie Polakom, ale - nie ukrywam - płacić również podatki. Z tych podatków chcemy realizować te projekty, które będą wpływały na szybszy rozwój Polski - mówiła Beata Szydło.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Piękniejsza twarz Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach ZDJĘCIA HOSTESS

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Europejski Kongres Gospodarczy 2016 w Katowicach [ZDJĘCIA]

Przestrzeń publiczna w miastach. Podczas dyskusji paneliści zastanowią się nad tym, jak prywatni inwestorzy zmieniają miejską przestrzeń, porozmawiają o trendach w architekturze komercyjnej oraz publicznej, o roli władz samorządowych w projektowaniu przestrzeni publicznej, aby była atrakcyjna dla inwestorów i przyjazna dla mieszkańców. W dyskusji wezmą udział: Tomasz Konior - Konior Studio, Przemo Łukasik - Medusa Group, Krzysztof Misiak - Partner, Cushman & Wakefield Polska, Bogumił Sobula − wiceprezydent Katowic, Mariusz Ścisło − prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), Maciej Wójcik − prezes TDJ Estate, Łukasz Zagała - współwłaściciel Medusa Group.

Metropolie i mniejsze miasta w Polsce. Dylematy rozwoju. Zaproszeni goście będą rozmawiać o wciąż aktualnym sporze dotyczącym modelu polaryzacyjno-dyfuzyjnego i zrównoważonego rozwoju, o tym, czy metropolie i mniejsze ośrodki miejskie mogą ze sobą koegzystować czy raczej ze sobą konkurują, czy możliwe jest tworzenie metropolii w obecnych ramach prawnych, o podziale administracyjnym kraju i o dystrybucji funduszy unijnych i rządowych dotacji. W debacie wezmą udział: Robert Biedroń − prezydent Słupska, Andrzej Dera − sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Marcin Krupa − prezydent Katowic, Andrzej Maciejewski − poseł, przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Małgorzata Mańka-Szulik − prezydent Zabrza, przewodnicząca zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, Andrzej Nowakowski − prezydent Płocka, Jarosław Wieczorek - wojewoda śląski, Marek Wójcik − poseł.

Jaki miks energii w Europie i w Polsce? To debata o tym, jak produkowana jest energia w Europie, o uwarunkowaniach krajowego miksu energetycznego oraz o strukturze polskiej energetyki na tle Europy. W panelu wezmą udział: Andrzej Czerwiński - poseł, były minister skarbu, Wojciech Dąbrowski - prezes PGNiG Termika SA, Rafał Hajduk - Norton Rose Fulbright Piotr Strawa i Wspólnicy, Dávid Hajmán - dyrektor wykonawczy ČEZ Prodej, Grzegorz Należyty - członek zarządu, Siemens, Remigiusz Nowakowski - prezes Tauron Polska Energia, Kristián Takáč - Central European Policy Institute (CEPI), Krzysztof Tchórzewski - minister energii, Grzegorz Tobiszowski - sekretarz stanu w ME.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
* Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
*Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie