Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin na prawo jazdy: WORD-y pasą się na poprawkach, czy może szkoły źle uczą? Spór trwa

Aldona Minorczyk-Cichy
Egzamin to wielki stres, ale dobrze przygotowani z reguły sobie radzą
Egzamin to wielki stres, ale dobrze przygotowani z reguły sobie radzą Janusz Wójtowicz
W Polsce, także w Śląskiem, jest dużo trudniej zdać egzamin na prawo jazdy niż w innych unijnych krajach. Na dodatek nasza niska zdawalność nie przekłada się w żaden sposób na bezpieczeństwo na drogach. Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego maksymalizują przychody zmniejszając zdawalność - takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez Forum Obywatelskiego Rozwoju. Czy słusznie?

- Nie zgadzam się. Największe kłopoty po zmianie zasad egzaminowania kandydaci na kierowców mają z testami z teorii. Nie mamy wpływu na to, jakie pytania dostają. Zasady są takie same w całym kraju. Egzamin sprawdza, jak wiedza przekłada się na praktykę. Z tym kłopoty mają osoby szkolone na starych zasadach. Te świeżo po kursach w dobrych szkołach mają lepsze wyniki. Zdarzają się grupy, że na dziesięć osób zdaje 8-9 - podkreśla Janusz Kuwak, wicedyrektor WORD-u w Katowicach.
Liczby jednak porażają. W Polsce średnia zdawalność egzaminu na kategorię B to około 32 proc. W Niemczech - ponad 70 proc. W Polsce na milion mieszkańców rocznie na drogach ginie około 65 osób, w Niemczech - niewiele ponad 50. O co więc chodzi? Podinsp. Włodzimierz Mogiła uważa, że w grę wchodzi kwestia niemieckiego zdyscyplinowania, innej mentalności.
- Nie wiem, jak wygląda sam egzamin w Niemczech, ale wiem, że tam kierowcy są zdyscyplinowani, a u nas w zakresie kultury jazdy mamy sporo do nadrobienia. Przede wszystkim zaś mamy fatalny poziom szkolenia, zbyt mało godzin jazdy z instruktorem. W efekcie na egzaminy przychodzą osoby zupełnie nieprzygotowane do włączenia się do ruchu drogowego - podkreśla podinsp. Włodzimierz Mogiła.

DOWIEDZ SIĘ, JAK SKUTECZNIE ZDAĆ EGZAMIN NA PRAWO JAZDY

Eksperci FOR na podstawie uzyskanych danych oszacowali, że przychody WORD-ów przeciętnie w ponad 90 proc. pochodzą z opłat egzaminacyjnych na prawo jazdy. Największy udział mają w tym przypadku opłaty pobierane za egzaminy na kategorię B.

Według autorów raportu, spore kwoty WORD-y czerpią również z egzaminów poprawkowych. W raporcie czytamy: "Nasze dane zebrane na podstawie wniosków o dostęp do informacji publicznej i dotyczące jedynie egzaminów na prawo jazdy kat. B pokazują, że ponad 50 proc. przychodów z egzaminów praktycznych na kategorię B ma swe źródło w egzaminach poprawkowych. W niektórych ośrodkach relacja ta wynosi nawet ponad 70 procent". Tak według FOR jest m.in. w częstochowskim WORD.

Janusza Kuwaka, wiceszefa katowickiego WORD-u, irytują takie wyliczenia: - Przykładamy bardzo dużą uwagę do jakości egzaminowania. W ubiegłym roku unieważniono nam dwa egzaminy, a egzaminator, który zachował się nieodpowiedzialnie, już u nas nie pracuje. W tym roku nie mieliśmy ani jednego takiego przypadku. Egzaminy praktyczne są nagrywane. Można sprawdzić, jakie popełniło się błędy. Chcemy wypuszczać ludzi przygotowanych do jazdy. Zapewniam, że bynajmniej nie jest naszym zamiarem oblewanie ich, by zarobić - podkreśla wicedyrektor.
Nie ukrywa, że styczniowe zmiany w egzaminowaniu były dla ośrodków kosztowne. Musiały kupić nowe motocykle, samochody, aby dostosować się do przepisów. Tymczasem kandydatów na kierowców jest zdecydowanie mniej. W porównaniu z 2012 rokiem egzaminów praktycznych jest o około 25-30 proc. mniej. Teoretyczne są na podobnym poziomie.

Jeszcze w listopadzie katowicki WORD organizuje dni otwarte dla osób, które są w trakcie egzaminów lub się do nich przymierzają. Odwiedzający ośrodek będą mogli zapoznać się z systemem egzaminowania, porozmawiać z egzaminatorami, usiąść za kierownicą samochodu, w którym potem będą ubiegać się o prawo jaz-dy. WORD-owi zależy na pokazaniu, że priorytetem jest wypuszczanie na drogi dobrych kierowców. Informacje o dacie dni otwartych niebawem na word.katowice.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!