Egzamin ósmoklasisty 2019
Pierwszy egzamin ósmoklasisty odbędzie się w 2019 r. Jakich pytań uczniowie mogą się spodziewać? Egzamin ósmoklasisty potrwa dłużej i będzie miał więcej zadań otwartych. Są już arkusze przykładowych sprawdzianów. CKE opublikowała przykładowe arkusze zadań.
Młodzież po raz pierwszy przystąpi do egzaminu wiosną 2019 roku. Będą to obecni siódmoklasiści, a test - pierwszym poważnym sprawdzianem, z którym zmierzą się absolwenci zreformowanej szkoły. Czego mogą się po nim spodziewać? Centralna Komisja Egzaminacyjna odkryła karty i opublikowała pierwsze arkusze z przykładowymi zadaniami.
Absolwenci ośmioletniej podstawówki przez trzy dni mierzyć się będą z zadaniami z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. W porównaniu z obecnym egzaminem gimnazjalisty dostaną więcej czasu na ich rozwiązanie (język polski - 120 min., matematyka - 100 min., jęz. obcy - 90 min.). Za to więcej zadań będzie miało charakter otwarty.
Egzamin ósmoklasisty 2019 z języka polskiego
- Na egzaminie z języka polskiego aż 70 proc. punktów to punkty za zadania otwarte - wylicza Urszula Okrajni z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie. - W tym uczniowie dostaną do wyboru dwa tematy wypracowania - jeden o charakterze argumentacyjnym, drugi - twórczym - wyjaśnia. W arkuszu przykładowym to wybór między napisaniem listu otwartego a opowiadania. W liście trzeba przekonać swoich rówieśników, że warto pomagać innym, wykorzystując w argumentach swoją interpretację (opublikowanego w arkuszu) wiersza Tadeusza Różewicza i odwołać się do innej wybranej lektury obowiązkowej. W opowiadaniu - wyobrazić sobie, że losy bohaterek dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna” potoczyły się inaczej i opisać je. Poza wypracowaniem uczniowie mają do napisania także kilka krótszych tekstów, m.in. zaproszenie na spotkanie ze specjalistą do reklamy czy komentarz na stronę internetową.
Egzamin ósmoklasisty 2019 z języka polskiego - przykładowy arkusz CKE:
Część matematyczna egzaminu ósmoklasisty również będzie zawierać więcej niż dotąd zadań otwartych i praktycznych, jak np. obliczenie rabatu w sklepie.
- Gimnazjaliści obecnie mają tylko trzy zadania otwarte do rozwiązania, a ósmoklasiści będą rozwiązywać ich sześć i 16 zamkniętych - wylicza Okrajni.
Zadania otwarte z matematyki będą także wyżej oceniane. Za dobre ich rozwiązanie można zdobyć aż 50 proc. wszystkich punktów w teście.
Egzamin ósmoklasisty 2019 z matematyki - przykładowy arkusz CKE:
Egzamin ósmoklasisty 2019 z języka obcego
Po reformie egzamin z języków obcych nowożytnych nie będzie miał już dwóch poziomów trudności. Tu także zwiększy się waga zadań otwartych. - Będzie co najmniej jedno zadanie otwarte, sprawdzające rozumienie ze słuchu i jedno na rozumienie tekstu pisanego. Łącznie ma być pięć zadań otwartych na 45 do 55 wszystkich - tłumaczy Okrajni.
To nowość, bo dotąd na egzaminach zewnętrznych zadania ze słuchania były zamknięte. W otwartej formule pojawiały się jedynie na maturze i to dwujęzycznej.
Egzamin z trzech przedmiotów ósmoklasiści będą zdawać jeszcze w 2020 i 2021 roku. Od 2022 r. dojdzie im jeszcze test z wybranego przedmiotu: biologii, chemii, fizyki, geografii lub historii.
Egzamin ósmoklasisty 2019 z języka angielskiego - przykładowy arkusz CKE:
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Magazyn informacyjny tyDZień
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?