MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2020. Dziś język polski. Uczniowie zaczynają maraton. Harmonogram egzaminów i zasady sanitarne. Sprawdź

Patryk Osadnik
Egzamin ósmoklasisty potrwa trzy dni. Uczniowie wypełnią arkusze z języka polskiego, matematyki i języka obcego
Egzamin ósmoklasisty potrwa trzy dni. Uczniowie wypełnią arkusze z języka polskiego, matematyki i języka obcego Anna Grudzka (Polska Press)
Dziś, 16 czerwca, rozpoczyna się egzamin ósmoklasisty. Przed uczniami ostatniej klasy szkoły podstawowej arkusze z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Wyniki egzaminu zdecydują, do jakich szkół dostaną się absolwenci podstawówek. Uczniowie na salę będą mogli wejść tylko i wyłącznie z zakrytymi ustami oraz nosem. Konieczna będzie też dezynfekcja rąk i zachowanie dystansu. To z powodu pandemii COVID-19.

Egzamin ósmoklasisty 2020

Już we wtorek, 16 czerwca, rozpocznie się tegoroczny egzamin ósmoklasisty. W pierwszej kolejności uczniowie kończący szkołę podstawową będą mierzyć się z arkuszem z języka polskiego. Później przyjdzie czas na matematykę oraz język obcy nowożytny.

- Największa grupa ósmoklasistów (95,7 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 3,8 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej - informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Egzamin ósmoklasistów w SP nr w Myszkowie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Myszków: ósmoklasiści piszą egzamin z języka polskiego. W SP...

Egzamin rozpocznie się o godz. 9. Wtedy właśnie uczniowie rozpoczną wypełnianie arkuszy egzaminu z języka ojczystego, na co będą mieli dwie godziny.

Egzamin ósmoklasisty 2020: Harmonogram

  • 16 czerwca - język polski - godz. 9 (czas: 120 min)
  • 17 czerwca - matematyka - godz. 9 (czas: 100 min)
  • 18 czerwca - język obcy - godz. 9 (czas: 90 min)

W szczególnych przypadkach - m.in. dla osób z autyzmem, lekką niepełnosprawnością intelektualną, słabowidzących, słabosłyszących etc. - czas egzaminu może być przedłużony do kolejno: 180, 150 lub 135 min.

Zobacz i zapamiętaj

Samo przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Niezależnie od uzyskanych wyników wszyscy uczniowie, którzy jednocześnie zaliczyli ostatni rok podstawówki, otrzymają promocję do szkoły ponadpodstawowej.

Wyniki egzaminu, które powinny być znane do 31 lipca, będą jednak rzutowały na rekrutację do liceów, techników i szkół branżowych. Są one brane pod uwagę podczas przyjęcia.

Uczniowie, którzy z różnych powodów nie będą mogli wziąć udziału w pierwszym terminie egzaminu ósmoklasisty, otrzymają szansę w drugim terminie, który odbędzie się pomiędzy 7 a 9 lipca.

Egzamin ósmoklasisty w reżimie sanitarnym - maseczki, półtora metra dystansu społecznego i płyn do dezynfekcji

W związku z pandemią COVID-19 egzamin ósmoklasisty odbędzie się w tym roku z zachowaniem reżimu sanitarnego. Przede wszystkim mogą w nim wziąć udział tylko i wyłącznie uczniowie zdrowi, którzy nie posiadają objawów choroby. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, którzy przebywają w domu z osobami objętymi kwarantanną, nie mogą wziąć udziału w egzaminie.

- Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek - informuje CKE.

Wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej, Głównego Inspektoratu Sanitarnego i CKE zakładają również, że uczniowie mogą korzystać tylko i wyłącznie z własnych przyborów (długopisu, linijki, cyrkla, kalkulatora etc.), a jeśli szkoła zdecyduje o przygotowaniu przyborów dodatkowych, to konieczna będzie ich dezynfekcja.

Musisz to wiedzieć

Uczniowie oczekujący na wejście do sali egzaminacyjnej muszą zachować dystans półtora metra.

- Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą - w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką) - dodaje CKE.

Środki ochronne zakrywające usta i nos można zdjąć jedynie na sali egzaminacyjnej i to dopiero po zajęciu swojego miejsca, które musi dzielić od pozostałych osób co najmniej półtorametrowa przerwa. Uczniowie muszą ponownie założyć maseczki lub przyłbice, kiedy: podchodzi do nich nauczyciel, wychodzą do toalety, wychodzą z sali.

Płyn do dezynfekcji rąk powinien zostać umieszczony przy wejściu do szkoły, sali egzaminacyjnej, a także obok słownika, z którego podczas egzaminu mają prawo korzystać ósmoklasiści.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni