Egzamin ósmoklasisty 2021. Minister edukacji podpisał rozporządzenie w sprawie zmian na egzaminach. Co się zmieni?

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
W tym roku szkolnym, ze względu na epidemię i wymuszone przez nią zdalne nauczanie, egzaminy ósmoklasisty i maturalne mają być łatwiejsze.
W tym roku szkolnym, ze względu na epidemię i wymuszone przez nią zdalne nauczanie, egzaminy ósmoklasisty i maturalne mają być łatwiejsze. arc. polska press
Egzamin ósmoklasisty 2021 zostanie przeprowadzony wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Co się zmieni? Będzie mniej zadań i treści do opanowania. Z listy lektur obowiązkowych wykreślono "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza, a na teście z matematyki mniej będzie stereometrii i działań działań na pierwiastkach.

W tym roku szkolnym, ze względu na epidemię i wymuszone przez nią zdalne nauczanie, egzaminy ósmoklasisty i maturalne mają być łatwiejsze. Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek, podpisał stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Co się zmieni?

Formuła egzaminów będzie prostsza, określiliśmy też jasne wymagania egzaminacyjne. Ruszyły już kaskadowe szkolenia dla nauczycieli, aby przygotować kadrę do egzaminów - mówił podczas konferencji szef resortu edukacji.

Zaproponowane kilka tygodni temu zmiany opracowało powołane przez ministerstwo grono ekspertów. Każdy zainteresowany mógł przesłać do nich swoje opinie. Wpłynęło ich łącznie prawie 2,5 tysiąca. To sugestie zarówno od nauczycieli, uczniów, nauczycieli akademickich, jednostek naukowych, jak i stowarzyszeń. Część została przyjęta i przez ekspertów resortu uwzględniona. Teraz na ich podstawie Centralna Komisja Egzaminacyjna opracuje najbliższe egzaminy.

Jak zmieni się egzamin ósmoklasisty 2021? Z listy lektur wymaganych na egzaminie z jęz. polskiego wykreślono "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza, na teście z matematyki mniej będzie stereometrii i działań działań na pierwiastkach, a na teście z języka angielskiego nie będzie czasu past perfect i mowy zależnej.

Egzamin ósmoklasisty w 2021 . Jak będzie wyglądał?

Język polski

 • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej, w tym skróconą listę lektur obowiązkowych.
 • Czas trwania: 120 minut.
 • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym:
 • część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość i rozumienie utworów literackich, interpretacja tekstów kultury, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 25 pkt (ok. 20 zadań opartych na dwóch tekstach; ok. 50 proc. zadań otwartych),
 • część 2: wypracowanie – 20 pkt.
 • Temat wypracowania do wyboru spośród dwóch: rozprawka albo opowiadanie.
 • W wypracowaniu uczeń może odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu.

Matematyka

 • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. bez zadań dotyczących dowodów geometrycznych, ograniczone wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii).
 • Czas trwania: 100 minut.
 • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 25 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 15 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte.
 • Liczba zadań otwartych: 4 (w latach 2019–2020: 6).

Język obcy nowożytny

 • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.
 • Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – A2.
 • Czas trwania: 90 minut.
 • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 55 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 34 pkt – zadania zamknięte, 21 pkt – zadania otwarte.
 • Mniejsza liczba zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, umiejętność reagowania i znajomość środków językowych oraz zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie