Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Odwiedziliśmy szkołę podstawową w Chorzowie. Czego spodziewali się uczniowie na egzaminie?

Martyna Urban
Martyna Urban
25 maja o 9 rano uczniowie Szkół Podstawowych w całej Polsce przystąpili do egzaminu z języka polskiego. Czym zaskoczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej w Chorzowie? Sprawdźcie sami!
25 maja o 9 rano uczniowie Szkół Podstawowych w całej Polsce przystąpili do egzaminu z języka polskiego. Czym zaskoczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej w Chorzowie? Sprawdźcie sami! MU
We wtorek, 25 maja, o godzinie 9 klasy uczniowie ósmych klas szkół podstawowych w całej Polsce przystąpili do egzaminu z języka polskiego. To pierwszy, ważny sprawdzian w ich życiu – to on zadecyduje o przyjęciu do wymarzonej szkoły. Czego spodziewali się uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Batorego w Chorzowie?

25 maja, o godzinie 9 uczniowie szkół podstawowych w Polsce pisali egzamin ósmoklasisty 2021 z języka polskiego. Sprawdzian trwał 120 minut. Składał się zarówno z zamkniętych, jak i otwartych 19 zadań. Na końcu uczniowie do wyboru mieli opowiadanie lub rozprawkę.

Społeczna Szkoła Podstawowa w Chorzowie o poranku

Z samego rana, jeszcze przed egzaminem, odwiedziliśmy uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Batorego w Chorzowie. Pierwszą uczennicą, która weszła do szkoły, była Wiktoria Biernacka, która podzieliła się z nami swoimi przeżyciami związanymi z tym ważnym dla niej dniem:

Stresuję się dzisiejszym egzaminem, boję się jaka będzie lektura, choć podejrzewam, że będą to "Kamienie na szaniec". Starałam się wszystko powtórzyć, żeby być przygotowaną na każdą opcję. Podczas powtórek skupiłam się głównie na "Balladynie", "Kamieniach na szaniec", "Zemście" i "Quo Vadis" - mówi Wiktoria Biernacka

Zobacz zdjęcia

W szatni, gdzie uczniowie zostawiali swoje ubrania, panował wesoły harmider. Młodzież rozmawiała o ewentualnej lekturze, która będzie na egzaminie. Próbowała ustalić także poziom trudności sprawdzianu z języka polskiego. Uczniem, który wyróżniał się spokojem ducha, był Jakub Krawczyk.

Sporo się uczyłem do tego egzaminu, ale w porównaniu do moich kolegów i koleżanek - na pewno mniej. Nie stresuję się dzisiejszym dniem, przyswoiłem dużą partię materiału. Myślę, że lekturą obowiązkową na egzaminie będzie "Balladyna", "Kamienie na szaniec", "Opowieść wigilijna" lub "Zemsta". Wykluczam "Pana Tadeusza", bo był na próbnym- opowiada nam uczeń.

Zdalny tryb nauki a przygotowania do egzaminów ósmoklasisty

Klasie ósmej Społecznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Batorego towarzyszyła przed egzaminem ich nauczycielka języka polskiego – Iwona Walczak.

18. uczniów z naszej szkoły przystąpi dziś do egzaminu z języka polskiego. Był to bardzo trudny czas dla nich. Staraliśmy się organizować dla nich dodatkowo konsultacje z przedmiotów egzaminacyjnych. Dlatego trzy raz w tygodniu przychodzili do szkoły i oprócz nauki mogli spotkać swoich rówieśników, których przez zdalny tryb nauki widywali tylko online.

Iwona Walczak starała się wspierać uczniów w tych stresujących momentach przed egzaminem. Rozmawiała z nimi i serdecznie witała w drzwiach szkoły.

Obostrzenia sanitarne nadal obowiązują

Na egzaminie ósmoklasisty obowiązywały obostrzenia sanitarne. Przede wszystkim stoliki musiały znajdować się w odległości 1,5 metra od siebie, wszystkie zostały zdezynfekowane. Uczniowie wchodzili do sali w określonych odległościach i w maseczkach. Młodzież mogła je ściągnąć dopiero w chwili, gdy usiadła w wylosowanej ławce. Komisja egzaminacyjna obowiązkowo musiała mieć również ubraną maseczkę oraz rękawiczki jednorazowe.

Nie przeocz

"Pan Tadeusz" zaskoczył wszystkich

Uczniowie SP im. Stefana Batorego stawiali na takie lektury jak "Balladyna", "Zemsta" czy :Kamienie na szaniec". Ku ich zaskoczeniu, OKE wybrało dla nich "Pana Tadeusza". Po egzaminie zapytaliśmy jedną z uczennic o wrażenia.

Egzamin był na średnim poziomie. Żadne z nas nie spodziewało się "Pana Tadeusza" jako lektury na sprawdzianie. Pytania były dość proste, choć właśnie te z lektury pozostawiały wiele wątpliwości. Mam nadzieję, że dobrze mi poszło!

W środę, 26 maja o godzinie 9 uczniowie szkół podstawowych przystąpią do egzaminu z matematyki. Tak samo jak we wtorek sprawdzian będzie trwał 120 minut. Trzymamy za wszystkich ósmoklasistów kciuki i życzymy im powodzenia!

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera