Egzaminy zawodowe 2021. Dziś część pisemna. W woj. śląskim przystąpi do niej ponad 20 tys. uczniów. Byliśmy w CKZiU w Sosnowcu

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola, Lucyna Nenow
Udostępnij:
Egzaminy zawodowe 2021. Ponad 20 tys. młodych ludzi z regionu - przyszłych m.in. techników informatyków, techników rachunkowości, elektryków czy mechaników - zdaje właśnie test potwierdzający kwalifikacje w zawodzie. We wtorek, 12 stycznia 2021 r., zasiedli do części pisemnej egzaminu. W tej ważnej chwili towarzyszyliśmy podopiecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu.

Egzaminy zawodowe 2021 w sesji styczeń - luty zaczęły się w poniedziałek, 11 stycznia. O tym czy zdający potwierdzili swoje kwalifikacje w zawodzie dowiedzą się dopiero 31 marca. Wcześniej będą mogli jednak sprawdzić odpowiedzi klucze do części pisemnej egzaminu, który napiszą we wtorek.

Do egzaminu przystępują, przypomnijmy, uczniowie i absolwenci zasadniczych szkół zawodowych, szkół branżowych I stopnia, techników, szkół policealnych, a także osoby które ukończyły kwalifikacyjne kursy zawodowe. W woj. śląskim to łącznie 22 tys. 317 osób (część pisemną zdaje 20 tys. 688 osób).

Trwające egzaminy to:

  • egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w formule 2012,
  • egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w formule 2017
  • oraz egzamin zawodowy w formule 2019.

Kwalifikacja w zawodzie to wyodrębniony w danym zawodzie zestaw oczekiwanych efektów kształcenia, których osiągnięcie potwierdza świadectwo wydane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.

Egzaminy zawodowe 2021 w reżimie sanitarnym

W tym roku, z racji trwającej pandemii koronawirusa, egzaminy odbywają się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. W praktyce oznacza to, że na egzamin mogą przyjść wyłącznie osoby zdrowe, bez objawów chorobowych zbieżnych z objawami COVID-19. Dotyczy to zarówno zdających, nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów, jak i innych pracowników szkoły.

Wchodząc do szkoły wszystkich obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, ale już po zajęciu swoich miejsc maseczki nie są obowiązkowe. Pod warunkiem, że w trakcie egzaminu odległość pomiędzy poszczególnymi osobami wynosi co najmniej 1,5 m.

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu część pisemna odbywa się w pięciu budynkach jednocześnie.

- Musieliśmy powołać więcej komisji, aby spełnić wydane na okoliczność pandemii wytyczne w zakresie organizacji egzaminu - opowiada Zbigniew Zalas, wicedyrektor CKZiU w Sosnowcu.

Zwraca także uwagę, że uczniowie szkół zawodowych mieli znacznie mniej czasu na przygotowanie się niż w poprzednich latach. Przez pandemię koronawirusa właściwie wypadło im aż siedem miesięcy praktycznej nauki.

Egzamin zawodowy 2021 - co zrobić, żeby zdać?

Na test pisemny złoży się 40 zadań testowych wielokrotnego wyboru z jedną poprawną odpowiedzią. Aby zdać egzamin potwierdzający kwalifikację w danym zawodzie, należy uzyskać:

  • z części pisemnej – co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania (czyli minimum ‎‎20 punktów), oraz‎ ‎
  • z części praktycznej – co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania. ‎

Część praktyczna egzaminu jest przeprowadzana według modelu (formy):

  • w – gdy rezultatem końcowym jest wyrób lub usługa,
  • wk – gdy rezultatem końcowym jest wyrób lub usługa uzyskana z wykorzystaniem komputera,
  • d – gdy jedynym rezultatem końcowym jest dokumentacja,
  • dk – gdy jedynym rezultatem końcowym jest dokumentacja uzyskana z wykorzystaniem komputera.
Egzamin zawodowy. Rozwiązania, klucze odpowiedzi

Egzamin zawodowy 2020: ROZWIĄZANIA, PYTANIA, KLUCZE ODPOWIEDZI

Klucze odpowiedzi z części pisemnej egzaminu zawodowego 2020 zamieścimy tuż po opublikowaniu arkuszy przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Śledźcie nas na bieżąco.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie