Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzotyczne szopki w Muzeum w Rybniku. Szopka w jajku, pastuszkowie z maseczkami, są stajenki z Afryki i Ameryki ZDJĘCIA

OPRAC.:
Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
PAP
PAP
W Rybnickim muzeum prezentowana jest obecnie wystawa szopek i obrazów Maryi z dzieciątkiem, które pochodzą z różnych zakątków globu.
W Rybnickim muzeum prezentowana jest obecnie wystawa szopek i obrazów Maryi z dzieciątkiem, które pochodzą z różnych zakątków globu. Muzeum w Rybniku
Z przymrużeniem oka można stwierdzić, że w czasie świąt wielu Ślązaków stało się fanami szopkingu. Nic dziwnego – w wielu kościołach i muzeach znajdują się prawdziwe dzieła sztuki. W Rybniku znajdują się szopki z Muzeum Misyjno-Etnograficznego Ojców Werbistów w Pieniężnie. Zobacz szopki z Afryki, Ameryki Południowej czy też żłobek... w jajku lub w lamie.

Pastuszkowie w maseczkach – czyli szopka z Peru

Jak zachęca rybnicka placówka w swoich mediach społecznościowych, np. prezentowane tam stajenki z Boliwii są niezwykle barwne, pełne pasji i radości z narodzin Chrystusa - wykonane z wykorzystaniem lokalnego wzornictwa i tworzywa. Z kolei postaci z jednej z szopek z Peru mają na twarzach pandemiczne maseczki.

Muzeum Misyjno-Etnograficzne w Pieniężnie podało, że na wystawie „Szopki bożonarodzeniowe z różnych stron świata” w Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku, oprócz szopek ze zbiorów placówki księży werbistów, pokazywane są eksponaty Muzeum Miejskiego w Żorach.

Stajenki z recyklingu

— Europejska tradycja bożonarodzeniowa diametralnie różni się od tradycji świątecznych innych kontynentów. W Europie ten magiczny czas kojarzy się ze śniegiem, mrozem i przyozdobioną choinką, zaś w cieplejszych zakątkach świata ze słońcem i wysoką temperaturą. Wspólnym elementem jest radość z narodzin Chrystusa, a jednym z jej przejawów jest zwyczaj tworzenia stajenek - napisali organizatorzy wystawy.

Ekspozycja w Rybniku przedstawia związane z tym tematem oryginalne wytwory współczesnej sztuki powstałe w Boliwii, Ekwadorze, Argentynie, Togo, Ghanie, Zambii, Republice Południowej Afryki, Madagaskarze, Kenii i Demokratycznej Republice Kongo.

Szopki te zostały wykonane z pasją, starannością, z wykorzystaniem lokalnego tworzywa i wzornictwa oraz często materiałów recyklingowych. Najczęściej są to miniaturowe aranżacje szopek ze żłóbkiem, figurkami Maryi i Józefa, pasterzy, królów czy zwierząt – zwykle z lokalnymi akcentami.

Kiedy wejście za darmo?

Zbiór prezentowanych w rybnickim muzeum szopek uzupełnia kolekcja kartek świątecznych z Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Wystawę można oglądać do końca stycznia 2023 r. Muzeum im. Emila Drobnego w Rybniku mieści się na rynku. Wstęp w soboty i niedziele jest bezpłatny. (PAP)

autor: Mateusz Babak

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera