Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EKG 2017 Katowice: debata smogowa przyciągnęła tłumy. Padły ważne deklaracje WIDEO, ZDJĘCIA

Bartłomiej Wortolec
EKG 2017 Katowice: debata smogowa przyciągnęła tłumy
EKG 2017 Katowice: debata smogowa przyciągnęła tłumy Lucyna Nenow
Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbyła się debata dotycząca smogu, w której wzięli udział samorządowcy, społecznicy oraz eksperci sektora ciepłowniczego. Zainteresowanie było na tyle duże, że część przybyłych gości musiała stać na korytarzu. Rozmawiano m.in. o świadomości, edukacji, dotacjach oraz regulacjach prawnych, które potrzebne są, by walczyć z niską emisją. Na debacie podano również kilka liczb. Według danych w województwie śląskim jest ok. 600 tysięcy tzw. kopciuchów, które należy wymienić. W Małopolsce takich pieców jest ok. 500 tys.

Wszyscy prelegenci debaty wypowiedzieli się zgodnie, że świadomość dotycząca smogu wśród społeczeństwa już jest. Teraz przyszedł czas na regulacje prawne oraz jeszcze większe dofinansowania m.in. na wymianę pieców ciepłowniczych.

- Śląsk jest najbardziej zanieczyszczonym regionem w Europie. Potrzebne są jeszcze przepisy, które pozwolą na walkę ze smogiem. Społeczeństwo ma już świadomość, że taki problem istnieje. To bardzo nas cieszy - mówił Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. - Potrzebne jest wsparcie rządu, który obecnie nam nie pomaga, a czasem nawet szkodzi - dodaje.

W debacie udział wzięli również: Janina Ewa Orzełowska, wicemarszałek województwa mazowieckiego, Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego, Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic, Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli, Patryk Białas, Katowicki Alarm Smogowy, Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie oraz Jacek Uhryn TAURON Ciepło Sp. z o.o., prezes zarządu.

- Regiony bardzo mocno angażują się w sprawy ochrony powietrza - mówi Janina Ewa Orzełowska, wicemarszałek województwa mazowieckiego. - Potrzebna jest jeszcze odpowiednia legislacja, która pozwoli na dalsze działania. Ważna jest również współpraca z firmami, która zajmują się sieciami elektrociepłowniczymi oraz edukacja i zapewnienie mieszkańcom odpowiednich instrumentów, które pozwolą wymienić ich nośniki ciepła. Ludzi po prostu na to nie stać. Nie może być tak, że tych pieniędzy jest coraz mniej - dodaje Janina Ewa Orzełowska.

W debacie wziął udział również społecznik, Patryk Białas, który od 2 lat działa z Katowickim Alarmem Smogowym. - Jeżeli będziemy dalej będziemy wymieniać kotły w takim tempie jak teraz, to za 40 lat będziemy mieli czyste powietrze - mówił Patryk Białas. - Dwa lata temu w Katowicach przeprowadzono konsultacje społeczne, w których mieszkańcy stwierdzili, że nie potrzebują darmowej komunikacji społecznej. Teraz kiedy jest już świadomość dot. smogu zdania są kompletnie odmienne - dodał Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego.

- W ostatnich kilkunastu latach przygotowaliśmy kilka raportów dot. zanieczyszczenia powietrza - mówił Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli. - Na podstawie badań z 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, 7 jest w naszym kraju. Problem nie dotyczy tylko Polski. Ponad 80 proc. obywateli Unii Europejskiej żyje na terenach, gdzie przekroczone są normy zanieczyszczenia powietrza. Obecnie w 15 europejskich państwach trwa międzynarodowa kontrola dot. zanieczyszczenia powietrza oraz tego jakie działania podejmują władze z walką ze smogiem - dodał Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Debatę podsumowała wicemarszałek województwa mazowieckiego, mówiąc: - Powietrze nie zna koloru legitymacji i zapatrywań. Mamy razem zrobić wszystko, by oddychać czystym powietrzem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty