EKG 2017 Katowice: Metropolia to ogromne wyzwanie, ale i ogromna szansa dla regionu

Kamila Rożnowska

Wideo

Nasze miasta nie są widoczne patrząc na nie z poziomu europejskiego. Metropolia to zmieni?

Goście zgromadzeni w Spodku podczas wczorajszej inauguracji dziewiątej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, wstrzymali na chwilę oddech. Prezydent Katowic, Marcin Krupa, poinformował bowiem, że to ostatnia edycja tej imprezy, która ma miejsce w Katowicach.


– Ale dobra wiadomość jest taka, że jubileuszowa, dziesiąta edycja EKG, odbędzie się już w ponad 2-milionowej metropolii – uspokoił zebranych Krupa. Tak, EKG odbędzie się za rok w Katowicach, w centrum metropolii.

Metropolia śląsko-zagłębiowska staje się faktem. Ma zacząć funkcjonować już od 1 lipca tego roku, a w pełni – od 1 stycznia 2018 roku. I właśnie temat powstającej metropolii, pierwszej takiej formuły prawnej w naszym kraju, jest jedną z ważniejszych kwestii regionalnych poruszanych na tegorocznej edycji EKG. Wczoraj na scenie otwartej kongresu redaktor naczelny DZ Marek Twaróg oraz red. Marcin Zasada zaprosili do dyskusji o niej samorządowców oraz Jerzego Buzka, byłego premiera, a aktualnie posła do Parlamentu Europejskiego z naszego regionu.

ZOBACZ TAKŻE:
EKG 2017 Katowice: Szukając lepszej Unii nie można niszczyć tej, którą teraz mamy
EKG 2017 Katowice. Morawiecki: Musimy iść w kierunku automatyzacji przemysłu
PIĘKNA STRONA EKG: HOSTESSY PRZYCIĄGAJĄ WZROK

– Myślę, że ten kalendarz (powołania metropolii – przyp. red.) jest bardzo ciasny ze względu na to, że pewne terminy się przesuwały. Ale jest to realne, aby metropolia zaczęła funkcjonować od 1 lipca – oceniała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Pół roku na przygotowanie podwalin pod powstanie metropolii to niezbędne minimum – dodawała i zaznaczała, że wszyscy prezydenci intensywnie pracują nad tym, aby metropolia stała się faktem.

Jednym z wniosków wczorajszej dyskusji było to, że metropolia, która działa jako wspólnota współpracujących ze sobą miast i gmin, będzie bardziej znaczącym podmiotem. Wszak to miejsce, w którym mieszka ponad 2 miliony osób, a co za tym idzie – taki podmiot będzie miał większe oddziaływanie, niż gdyby poszczególne miasta wciąż funkcjonowały w pojedynkę.
– Śląskie oraz zagłębiowskie miasta nie są rozpoznawalne z poziomu europejskiego – mówił Jerzy Buzek. Jak dodawał z przekorą – mogłoby to wyglądać inaczej, gdybyśmy mieli chociaż jedną drużynę grającą w Lidze Mistrzów.
– Rozwój metropolii jest nieskończony. Ten rozwój będzie tak długotrwały, jak długo będziemy mieć pomysły na to, by wyrastała na coś wyjątkowego. To musi być coś tak wyjątkowego, aby było zauważalne na mapie świata – mówił z kolei Marcin Krupa.
Zadania „na już”, które powinny być zrealizowane przez powstającą metropolię, były zresztą tematem wiodącym dyskusji. Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, zaznaczał, że jedną z ważniejszych kwestii jest to, aby miasta wchodzące do tej struktury mogły rozwijać się równomiernie. Bo wiadomym jest, że są gminy bardziej bogate, ale też i takie, gdzie wysupłanie środków na dokończenie czy zrealizowanie inwestycji wymaga – oględnie mówiąc – sporej ekwilibrystyki. – Oczywiście nie chodzi o to, żeby bogatsi – zbiednieli. Ale chodzi o to, aby ci biedni przestali być biednymi, a mogli gonić bogatych – wyjaśniał Chęciński. 
– Wtedy będziemy mogli powiedzieć, że metropolia funkcjonuje – dodawał.

– Boję się niektórych pomysłów, które podczas tej debaty padały – mówił Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. – Chodzi o część zadań dodatkowych, które chciano by narzucić metropolii. Uwierzę w pełną dobrą wolę, jeżeli zadanie, które zostanie przekazane, będzie dochodowe dla gminy, a nie stanie się dla niej problemem. To na przykład ochrona zdrowia czy zarządzanie drogami. Wolałbym, aby metropolia była wolna od tzw. obciążeń, które są obciążeniem dla gmin. Jeśli zarzucimy metropolię problematycznymi elementami z poszczególnych gmin, to tak naprawdę doprowadzimy do tego, że nic wielkiego się nie zmieni – podsumowywał zakończoną dyskusję.

We wczorajszej debacie zwracano również uwagę na to, że metropolia nie powinna tylko wprowadzać elementów sprawniejszego zarządzania dotychczasowymi zadaniami, ale również dać nową jakość. Prezydent Chęciń-ski podkreślał, że pieniądze, które metropolia będzie otrzymywała (250-300 mln zł), nie mogą być przeznaczane na to, co już jest, ale na realizację nowych zadań, tak aby ten budżet był z roku na rok coraz większy.

ZOBACZ TAKŻE:
EKG 2017 Katowice: Szukając lepszej Unii nie można niszczyć tej, którą teraz mamy
EKG 2017 Katowice. Morawiecki: Musimy iść w kierunku automatyzacji przemysłu
PIĘKNA STRONA EKG: HOSTESSY PRZYCIĄGAJĄ WZROK

Z kolei Wojciech Saługa, marszałek województwa, zaznaczał – zgadzając się z prezydentem Sosnowca – że musimy marzyć i już teraz, wdrażając powołanie metropolii, zastanawiać się, jak ma wyglądać i funkcjonować w przyszłości.
– W Unii Europejskiej mamy do czynienia z metropoliami „trzech prędkości”. Mamy miasta z dużymi nadwyżkami budżetowymi, miasta średnie i miasta, które środków na rozwój nie mają – mówił marszałek województwa. Tłumaczył, że istotny jest równomierny rozwój, ponieważ pomagając miastom „trzeciej prędkości”, można spowodować, że lepiej będą funkcjonować ośrodki bogatsze.

Po debacie zapytaliśmy marszałka – który zresztą pochodzi z Jaworzna – czy będzie przekonywał prezydenta tego miasta, aby zdanie zmienił i do metropolii przystąpił. – Być może przyjdzie taki moment, że same elity Jaworzna zmienią zdanie. Myślę też, że sama metropolia zaświadczy o tym, że warto było do niej wejść. Oby metropolia chciała wtedy Jaworzno przyjąć – dodawał.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie