Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EKG 2022. Jakie będą Międzynarodowe Targi EXPO KATOWICE 2022? Rozmowa z Iwoną Gramatyką, Prezes Zarządu EXPO Katowice S.A.

Materiał partnera
Wideo
od 16 lat
Jakie będą Międzynarodowe Targi EXPO KATOWICE 2022? Rozmowa z Iwoną Gramatyką, Panią Prezes EXPO Katowice S.A.

Czy na targach można się spodziewać jakichś nowości? Specjalne atrakcje?
Firmy uczestniczące w targach prezentują niemal wyłącznie nowe produkty, jakie oferują branży wydobywczej. W targach uczestniczy blisko 200 firm z kilkunastu krajów, a zatem oferta będzie bardzo szeroka. Będą nowe maszyny i urządzenia,
a także technologie. Na szczególną uwagę zasługują technologie wodorowe, jako nowe źródło energii w transporcie miejskim oraz technologie magazynowania energii.

Bardzo atrakcyjnie zapowiada się konkurs „Innowacje w Przemyśle EXPO KATOWICE” dla studentów uczelni technicznych oraz studenckich kół naukowych. Ofertę udziału w konkursie skierowaliśmy do kilkunastu uczelni i ponad 250 kół naukowych. Mam nadzieję, że nagrodzone rozwiązania znajdą zastosowanie
w maszynach i urządzeniach, jakie będą prezentowane na kolejnych edycjach targów.

Jak silna jest polska branża „ okołogórnicza” czyli przemysł pracujący dla branży wydobywczej. Jak ważna jest to gałąź gospodarki?
Zmiany strukturalne zachodzące w przemyśle wydobywczym, w szczególny sposób dotykają tzw. firmy „okołogórnicze”, które dostarczają maszyny i urządzenia dla przemysłu wydobywczego oraz wykonują usługi dla zakładów wydobywczych.

To niezwykle ważny sektor gospodarki w którym zatrudnionych jest ponad 400 tys. pracowników, czyli około 10 % ludności Śląska. Konieczna jest więc zmiana myślenia o sytuacji ekonomicznej na Śląsku i postrzeganie problemu górnictwa w dużo szerszym kontekście niż dotychczas. O skali problemu świadczy również fakt, że upadek  firm okołogórniczych - w wyniku likwidacji części kopalń - oznacza duże ubytki w dochodach budżetu państwa i gmin szacowane na ok. 9–10 mld zł rocznie.

Czy targi odpowiedzą – i w jaki sposób – na wyzwania transformacji energetycznej?
Zmiany strukturalne w przemyśle wydobywczym i energetycznym oraz polityka dekarbonizacji, wymagały rozszerzenia formuły i zakresu ekspozycji. Targi zyskały szerszą formułę i nowe profesjonalne segmenty branżowe, które w przyszłości staną się samodzielnymi ekspozycjami.

Pod wiodącą nazwą Międzynarodowe Targi EXPO KATOWICE – Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w tym samym miejscu i terminie odbędą się: Targi B2 Energy, Targi EcoDom, Targi Maszyn i Urządzeń.

Staraliśmy się, aby w jednym miejscu zaprezentować: propozycję polskiego mixu energetycznego, platformę wystawienniczą synergii nowoczesnego przemysłu wydobywczego, transformacji energetycznej, czystych technologii i odnawialnych źródeł energii oraz ekologiczną ofertę obniżenia kosztów energii i ciepła dla indywidualnych odbiorców, co jest niezwykle ważne, w dobie drożejących nośników energii.

Czy oferta targowa może być realnym wsparciem wobec wyzwań stojących przed polskim przemysłem energetycznym?
Targi nie zastąpią działań rządu w zakresie restrukturyzacji energetyki, ale mogą wspierać te działania, np. dywersyfikacja potencjału firm okołogórniczych wymusza intensyfikację procesów automatyzacji. A to z kolei, stwarza niepowtarzalną szansę wspólnych przedsięwzięć z firmami z zakresu elektroniki, automatyki, pomiarów i robotyki uczestniczącymi w targach.

Firmy okołogórnicze, korzystając ze wsparcia finansowego z Regionalnego Planu Sprawiedliwej Transformacji oraz emitując własne „ zielone obligacje” - szukają partnerów do wspólnych przedsięwzięć na nowych rynkach poza górniczych, np. na rynku fotowoltaiki czy odnawialnych źródeł energii.

Co daje udział w Międzynarodowych Targach EXPO KATOWICE?
1.Szanse dla Twojej firmy na powrót na rynek po okresie spowolnienia i jej dalszy rozwój.
2.To miejsce, by odzyskać dostawców, kooperantów, a przede wszystkim klientów.
3.Miejsce, gdzie Twoja Firma pokaże, że jest silna, przetrwała kryzys i prezentuje nowe, innowacyjne rozwiązania.
4.To miejsce na uzyskanie natychmiastowej opinii prezentowanych produktów.
5.To ogromna szansa na prześcignięcie swojej konkurencji, która wciąż nie podjęła jeszcze decyzji o powrocie na targi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera