Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eko jest modne. Chętnie kupujemy produkty ekologiczne

Barbara Siemianowska
W Śląskim Ogrodzie Botanicznym EkoBazar będzie się odbywał już cyklicznie, bo zainteresowanych ekożywnością nie brakuje
W Śląskim Ogrodzie Botanicznym EkoBazar będzie się odbywał już cyklicznie, bo zainteresowanych ekożywnością nie brakuje Barbara Siemianowska
Coraz wiecęj osób w swojej torbie z zakupami chce mieć produkty ekologiczne.

Życie "eko" modne jest już nie tylko w Warszawie, Poznaniu czy Krakowie. Ta moda przyszła i do nas. Dowodem s a na przykład tłumy na targach z ekologiczną żywnością, jakie odbywają się od niedawna w Katowicach czy Mikołowie. W Katowicach BioBazar zaliczył udany debiut, a w Mikołowie sukces EkoBazaru był do przewidzenia. Chociaż zdrowe warzywa czy mięso tanie nie są.

Pierwszy EkoBazar wystartował w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie na próbę jesienią tamtego roku. - Wystawców było wtedy niewielu, bo też nie wiedzieliśmy, czy pojawi się zainteresowanie ekologicznymi produktami - mówi Paulina Hamerla, koordynatorka EkoBazaru w mikołowskim botaniku.

No i sukces jednak był, dlatego ŚOB już wpisał EkoBazar w swój grafik. Co tydzień w niedzielę (aż do 21 grudnia) w godzinach od 10 do 17 będzie tu można kupić ekologiczną, certyfikowaną żywność. Są sery, wędliny, warzywa, miody, pieczywo i będzie tych produktów coraz więcej.

- Chcemy, żeby wracając z naszego EkoBazaru nikt nie musiał uzupełniać swoich zakupów w sklepie, w Śląskim Ogrodzie Botanicznym ma znaleźć produkty na śniadanie, obiad, kolację - zapowiada Paulina Hamerla.

Śląski Ogród Botaniczny ma też kolejnego ekoasa w rękawie - stare odmiany jabłoni. Kolekcjonerem starych jabłoni ŚOB jest od 2005 roku, pierwsze stare odmiany dotarły tu spod Warszawy, z ogrodu botanicznego Polskiej Akademii Nauk. Dziś mikołowski botanik gromadzi już 270 takich odmian.

***

Rozmowa z Martą Jańczak-Pieniążek, kuratorką kolekcji starych odmian jabłoni w Śląskim Ogrodzie Botanicznym.

Kolekcja starych odmian jabłoni powiększa się z roku na rok przede wszystkim dzięki mieszkańcom województwa śląskiego. Skąd pomysł na taką kolekcję?
Wszystkie takie kolekcje, których mamy w Polsce kilka, nastawione są na ochronę starych odmian jabłoni i przywrócenie do natury wymierających już gatunków. Od kilku lat to wspólna inicjatywa mieszkańców całego województwa, którzy zgłaszają nam, że w ich sadach, ogrodach mogą znajdować się stare odmiany jabłoni. Nasi pracownicy naukowi organizują wtedy ekspedycję terenową, dokonują klasyfikacji gatunkowej, pobierają zrazy szlachetnych odmian jabłoni i zaszczepiają je w Śląskim Ogrodzie Botanicznym.

Czy taką wiekową jabłonkę będzie można nabyć w Śląskim Ogrodzie Botanicznym?
Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie tak a możliwość. Na razie drzewka dostają od nas jedynie te osoby, u których wcześniej pobieraliśmy zrazy jabłoni. Być może jabłka z naszej kolekcji powędrują ne EkoBazar, bo zainteresowanie jabłkami z rodem zXVII czy XVIII w jest duże. Na razie kupić je można w Śląskim Ogrodzie Botanicznym podczas EkoBazaru - jeden z wystawców przywozi do nas kilkanaście takich odmian.

Wiekowe gatunki jabłoni to też inny smak owoców. Czym róźnią się od tych jabłek, które kupujemy dzisiaj?
Przede wszystkim owoce starych odmian jabłoni są bardziej aromatyczne, to propozycja smaku intensywnego i różnorodnego, który zazwyczaj decydował o przeznaczeniu danego gatunku. Reneta szara najczęściej była wykorzystywana do wypieków, papierówka na kompoty, a kosztela czy koksa pomarańczowa uznawane były za jabłka typowo deserowe. Jednym z najstarszych gatunków jest u nas właśnie kosztela z polskich jabłoni z XVII w, dużo też odmian francuskich, niemieckich i rosysjkich z XVII-XVIII w. , kiedy odnontowano największy rozwój sadownictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!