Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekologiczne osiedle SILO w Jaworznie otrzymało nagrodę zanim powstało. Budowa jeszcze się nie rozpoczęła

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Projekt SILO to nowe ekologiczne osiedle w Jaworznie. Powstanie tutaj 2377 nowych mieszkań. Zobacz kolejne wizualizacje. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Projekt SILO to nowe ekologiczne osiedle w Jaworznie. Powstanie tutaj 2377 nowych mieszkań. Zobacz kolejne wizualizacje. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. pras.
Nowe całkowicie ekologiczne osiedle SILO, które powstanie w Jaworznie otrzymało wyjątkową nagrodę. Certyfikat BREEAM Communities otrzymują inwestycje, które w trakcie projektowania, budowy i użytkowania spełniają najwyższe standardy budownictwa ekologicznego. Projekt SILO powstaje w Szczakowej na około 20-hektarowej działce. Powstanie tu 2377 nowych mieszkań.

Ekologiczne osiedle SILO w Jaworznie z certyfikatem BREEAM Communites

Osiedle SILO w Jaworznie jeszcze nie powstało, a już otrzymało nagrodę. SILO będzie pierwszym ekologicznym osiedlem w Polsce. Powstanie na około 20 hektarowym terenie w Szczakowej. Budowa będzie powstała z poszanowaniem środowiska naturalnego, zaprojektowana tak, by minimalizować zużywanie zasobów naturalnych.

Pierwszy w Polsce certyfikat BREEAM Communities otrzymał projekt SILO. Taki certyfikat jest przyznawany przez niezależnych ekspertów. Mogą go otrzymać wyłącznie inwestycje, które w trakcie projektowania, budowy i użytkowania spełniają najwyższe standardy budownictwa ekologicznego. Co równocześnie oznacza, że powstające mieszkania i przestrzeń wspólna z nawiązką spełniają polskie i unijne normy budowlane. Certyfikat BREEAM Communities otrzymują wyłącznie projekty o dużej skali i pozytywnym wpływie na otoczenie.

– Przeprowadziliśmy szerokie konsultacje z mieszkańcami Jaworzna. W planach inwestycji uwzględniamy sugestie mieszkańców. Wiemy, że Pieczyska, Szczakowa i całe Jaworzno trzymają za nas kciuki. Od początku ważnym elementem inwestycji są trasy rowerowe i spacerowe, ogólnodostępna przestrzeń wspólna, kompleks sportowy oraz punkty usługowe. Szacujemy, że dzięki SILO powstanie 300 tymczasowych oraz 150 stałych etatów – informuje Anna Banaś Prezes Zarządu Slag Recycling.

Nowa przestrzeń, która być może stanie się kiedyś osobną dzielnicą miasta powstaje na dużym terenie w Jaworznie. Od zachodu i północy graniczy z lasami, a od południa sąsiaduje z popularnym Parkiem Gródek. Będzie to zbilansowana przestrzeń do życia, która została zaprojektowana z myślą o zdrowiu obecnych i przyszłych mieszkańców dzielnicy. Będzie wspierać środowisko naturalne i ograniczy wpływ człowieka na zmiany klimatyczne. Osiedle ma umiejętnie korzystać z naturalnych zasobów, co pozytywnie wpłynie na redukcję kosztów codziennego użytkowania mieszkań.

Już podczas budowy będziemy mogli zobaczyć troskę o przyrodę. Prace będą prowadzone tak, aby nie wpływać negatywnie na bioróżnorodność okolicy i ograniczać emisję odpadów oraz zużycie wody. Projektanci przewidzieli między innymi nasadzenia roślin miododajnych i łąk (także na dachach), ustawienie hoteli dla owadów, zimowników dla jeży czy budek dla jeżyków. Ważnym elementem projektu jest chociażby magazynowanie deszczówki oraz umiejętne korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Oznacza to nie tylko poszanowanie dla środowiska i czystsze powietrze, ale także obniżenie i ustabilizowanie kosztów energii. W codziennym użytkowaniu całkowita emisja CO2 będzie tu o ponad 30% niższa w porównaniu do zwykłych budynków.

W projekcie SILO budynki o różnej skali nie tworzą zamkniętych enklaw. Zrezygnowano z zabudowy kwartałowej na rzecz otwartych, zielonych podwórek z kompostownikami, grządkami i sadami. Między budynkami powstaną ścieżki i oczka wodne, które wraz z zielenią utworzą naturalny filtr powietrza.

- Przykładamy dużą wagę do właściwego usytuowania mieszkań. W projekcie ważne są dobry dostęp do światła dziennego, komfort akustyczny, jakość powietrza, użycie ekologicznych materiałów budowlanych oraz wykorzystanie transportu publicznego, rowerowego i współdzielonego. Ponad 10 hektarów, prawie połowa działki, którą mamy do dyspozycji, pozostanie powierzchnią biologicznie czynną. Dbamy też o przestrzeń wspólną, która ma zachęcać do spotkań i pomagać w tworzeniu społeczności. Pierwszy w Polsce certyfikat BREEAM Communities doskonale podsumowuje nasz projekt i zachęca do dalszej pracy – mówi Dominik Darasz, partner biura architektonicznego Horizone Studio, odpowiedzialnego za opracowanie projektu SILO w Jaworznie.

Nie przeocz

Tym wyróżnia się projekt SILO w Jaworznie

Certyfikat BREEAM Communities dla SILO potwierdza zastosowanie najwyższych standardów zrównoważonego budownictwa.

Budynki:

  • oszczędnie korzystające z zasobów (woda, energia),
  • wykorzystujące odnawialne źródła energii,
  • powstające z ekologicznych i antyalergicznych materiałów (bez stosowania toksycznych klejów czy farb),
  • budowane z myślą o długotrwałym użytkowaniu.

Życie:

  • starannie dobrana lokalizacja,
  • wykorzystanie lub utworzenie infrastruktury, w tym w szczególności: transportu publicznego, rowerowego, placówek edukacyjnych i kulturalnych, obiektów sportowych, sklepów i punktów usługowych, terenów zielonych,
  • poszanowanie lokalnej społeczności,
  • szacunek dla środowiska naturalnego,
  • projektowanie i udostępnianie przestrzeni wspólnych,
  • ograniczanie emisji hałasu, emisji odpadów i zanieczyszczeń.

Ekonomia:

  • przyjazne środowisku innowacje technologiczne pozwalające obniżać koszty użytkowania,
  • wykorzystywanie światła naturalnego, deszczówki, wentylacji grawitacyjnej,
  • niższe koszty kredytu hipotecznego (w wybranych bankach).

Zobacz koniecznie

O osiedlu SILO słyszmy od dość dawna. Zapytaliśmy więc, na jakim etapie są prace.

- Trwają prace nad dopracowaniem poszczególnych aspektów projektu z uwzględnieniem certyfikacji BREEAM Community. Inwestycja jest na etapie precyzowania rozwiązań technicznych, a następnie projektu wykonawczego który uwzględni zalecenia z wykonanych analiz podczas procesu certyfikacji - przekazują nam pracownicy zajmujący się projektem.

Teren budowy w Jaworznie nie jest jeszcze ogrodzony, jednak na jego terenie postawione są tablice informujące, że jest to teren prywatny. Póki co nie znany jest jeszcze termin rozpoczęcia prac nad osiedlem. Inwestor liczy jednak, że niektóre prace uda się przyśpieszyć.

Projekt SILO w Jaworznie – podstawowe informacje:

  • Inwestor: Grupa St. Paul’s Developments / SLAG Recycling
  • Architekt: HORIZONE Studio
  • Autorzy: Dominik Darasz, Bartłomiej Kisielewski, Robert Strzeński, Krystian Wawer
  • Współpraca autorska: Anna Chrząszcz, Maciej Warot, Volodia Tsapuk, Mateusz Andres
  • Lokalizacja: Jaworzno-Szczakowa
  • Obszar objęty projektem: ok. 20 ha
  • Powierzchnia całkowita: ok. 154 900 m2
  • Funkcje: mieszkaniowe (ok. 80%), usługowe, sportowo-rekreacyjne, inne
  • Liczba mieszkań: 2377
  • Szacowana liczba mieszkańców: 4700
  • Powierzchnia biologicznie czynna: 49,6% działki, ponad 10 ha

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera