Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eko-Okna kupiły akcje raciborskiego Rafako. Do producenta okien trafiło ponad 10 proc. akcji

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Gigant z branży okien zakupił ponad 16 mln akcji, co odpowiada 10,13 proc. kapitału zakładowego.
Gigant z branży okien zakupił ponad 16 mln akcji, co odpowiada 10,13 proc. kapitału zakładowego. arc
Inwestycje. Eko-Okna z Kornic stały się akcjonariuszem raciborskiej spółki Rafako, która jeszcze do niedawna mierzyła się z widmem bankructwa. Gigant z branży okien zakupił ponad 16 mln akcji, co odpowiada 10,13 proc. kapitału zakładowego.

Eko-Okna z akcjami Rafako

Jeden z największych producentów okien w Polsce, firma Eko-Okna zakupiła 10,13 proc. akcji raciborskiej spółki Rafako. W sumie, Eko-Okna stało się posiadaczem 16.303.197 akcji emitenta, co daje spółce prawo do takiej samej ilości głosów. Niemal w tym samym momencie odbiło się to na wskazaniach giełdowych, gdy akcje spółki podrożały o ponad 4 proc.

Największym akcjonariuszem w Rafako nadal pozostaje spółka PBG SA w restrukturyzacji (w porozumieniu z Multaros Trading Company Ltd.), która aktualnie posiada 26,4 proc. akcji. Drugim co do wielkości akcjonariuszem był dotąd PFR Fundusz Inwestycyjny FIZ AN, posiadający 7,84 proc. akcji.

Na chwilę obecną spółki nie opublikowały w tej sprawie stosownych komunikatów.

Co dalej z Rafako?

Jeszcze do niedawna nad raciborską spółką Rafako widniała możliwość bankructwa, po tym, jak Tauron zażądał od Rafako zapłaty gigantycznej kary. Raciborska spółka była wykonawcą nowego bloku energetycznego Taurona o mocy 910 megawatów w Jaworznie, którego budowa kosztowała ponad 6 mld złotych. Problemy z awaryjnością bloku spowodowały, że Tauron zażądał od Rafako zapłaty kary w wysokości 1,3 mld zł, tłumacząc to wadami konstrukcyjnymi i licznymi usterkami bloku.

Odmiennego zdania była spółka Rafako, która wskazuje, że problemy z awaryjnością bloku są efektem niewłaściwego paliwa, które było podawane do kotła przez Tauron.

Po wielotygodniowym sporze, przedstawiciele Taurona i Rafako zasiedli do rozmów. Choć pierwsze z nich nie przyniosły efektu, jest nadzieja na porozumienie. Rozmowy zostały odłożone do 8 marca.

– Ostatnie tury negocjacji prowadzonych z udziałem mediatorów Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej RP otwierają możliwość wypracowania ugody zawierającej konkretny harmonogram prac strojeniowych i naprawczych. Prace te powinny pozwolić na osiągnięcie przez blok 910 MW parametrów gwarancyjnych, nie później niż do końca 2023 roku. Naprawa usterek i wad jest istotna dla poprawienia sprawności oraz ekonomiki pracy bloku w dłuższej perspektywie czasowej – wyjaśnia Trajan Szuladziński, prezes zarządu TAURON Wytwarzanie.

– Zawarte porozumienie pozwoli na zweryfikowanie parametrów kontraktowych bloku, co jest warunkiem kluczowym zminimalizowania roszczeń finansowych. Zgodnie z ustaleniami z Rafako zamierzamy to zrobić przy wykorzystaniu certyfikowanej firmy zewnętrznej – ocenia Szuladziński.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty