Ekopatrol pomoże stworzyć smogową mapę Sosnowca. Zademonstrowali jak działa dron wyposażony w laserową aparaturę pomiarową ZDJĘCIA

AD
Pokaz pomiarów zanieczyszczenia powietrza przez dron Głównego Instytutu Górnictwa. Sosnowiec. Patelnia.
Pokaz pomiarów zanieczyszczenia powietrza przez dron Głównego Instytutu Górnictwa. Sosnowiec. Patelnia. AD
Udostępnij:
W Sosnowcu ma powstać smogowa mapa miasta. Ma w tym pomóc Ekopatrol Głównego Instytutu Górniczego w Katowicach. W poniedziałek 15 października przedstawiciele GIG-u zademonstrowali na sosnowieckiej Patelni, jak działa Ekopatrol. O tym jak miasto i województwo walczą ze smogiem mówili Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca i Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

- Główny Instytut Górnictwa dysponuje dwoma dronami pomiarowymi i samochodem elektrycznym, który stanowi całość naszego Ekopatrolu – mówi Marcin Głodniok z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. - Od dwóch sezonów jesteśmy aktywni i działamy. Efekty tych działań można rozpatrywać w kilku aspektach. Efekt edukacyjny czyli prezentowanie wyników naszych pomiarów i mówienie, analizowanie tego, co udało nam się zmierzyć, tłumaczenie jak interpretować wyniki, jak zdefiniować przez ich pryzmat jakość powietrza, którym oddychają mieszkańcy. Drugi, to wymiar kontrolny. Na zlecenie miast realizujemy kontrole, przekazujemy wyniki, a miasto egzekwuje potem przestrzeganie prawa tym kontekście już w swoim zakresie – mówi.

Zobaczcie zdjęcia:

Dron nad sosnowiecką Patelnią

Ekopatrol zagościł w poniedziałek w Sosnowcu po raz pierwszy.

- W poprzednim sezonie byliśmy w Tarnowskich Górach, w Mysłowicach, Częstochowie, Rudzie Śląskiej – dodaje Marcin Głodniok.
Co z pomiarów Ekopatrolu jest dla mieszkańców najważniejsze? Według przedstawicieli GIG, najważniejsza informacja to ta bazowa o stężeniu pyłu zawieszonego.

- Mieszkańcy nie muszą wchodzić w szczegóły, czy tam jest formaldehyd, czy opary HCL, chodzi o to że jeśli są znacznie przekroczone stężenia pyłów, zwłaszcza frakcji PM 2,5, to musimy sobie zdać sprawę, ze przebywanie wtedy na świeżym powietrzu, czy wzmożona aktywność fizyczna w takich warunkach, jest dalece niewskazana. Bo te frakcje są wchłanialne do krwiobiegu i powodują dość duże negatywne skutki w organizmie – dodaje Głodniok.

Na sosnowieckiej Patelni obecny był też Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. Mówił o tym, co władze regionu robią by poprawiać stan powietrza w województwie.

- My, samorządowcy podwijamy rękawy, i niezależnie od tego, czy rządowe rozporządzenia, uchwały działają, czy nie działają, to i tak chcemy robić wszystko, by wpływać na mieszkańców, zachęcać ich żeby wymieniali złe, pozaklasowe kotły, na nowe i by nie palili śmieciami w tych piecach. Żebyśmy także tu, w Sosnowcu oddychali świeżym powietrzem – mówił na Patelni marszałek Wojciech Saługa.

Termomodernizują osiedla, podłączają do sieci ciepłowniczej

Jak w Sosnowcu walczy się ze smogiem? Jak twierdzi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, to działania wielotorowe.
- Zmieniliśmy zasady współfinansowania wymiany kotłów na kotły ekologiczne. Dlatego dopłacamy z kilkuset tysięcy w poprzedniej kadencji do trzech milionów w tym roku. Liczba likwidowanych kotłów w poprzednich dwóch latach to około 500, tylko w domach jednorodzinnych, bo tylko tam te dopłaty obowiązują. Warto zaznaczyć, że jako miasto również przeprowadzamy termomodernizację. Najlepszym przykładem jest osiedle Juliusz – przekonuje Arkadiusz Chęciński.

Cztery lata temu rozpoczęto termomodernizację i uciepłowienie osiedla Juliusz. W sumie miasto wydało na ten cel koło 10 mln zł. Udało się zlikwidować w tamtym rejonie około tysiąca kotłów. Taką samą termomodernizację i uciepłowienie rozpoczęto na osiedlu Przyszłość, w rejonie ulicy Kalinowej.

Mapa smogowa Sosnowca

- Chcemy we współpracy z Ekopatrolem z GIG-u zrobić mapę najgorszych pod względem jakości powietrza terenów. Żeby tę miejską pomoc skierować w miejsca, gdzie zagrożenie zanieczyszczonym powietrzem jest największe – dodaje prezydent Sosnowca.

Przy okazji prezydent wspomniał o innych działaniach antysmogowych. Miasto kupiło ostatnio dla Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych dwa pojazdy do zbierania śmieci oraz do wykorzystania przez ekipy porządkujące tereny zielone w mieście. Oba są elektryczne, więc nie zanieczyszczają powietrza.

Nie wszystkie działania antysmogowe w Sosnowcu się powiodły. Ostatnio zakończono w mieście remont ulicy Modrzejowskiej. Przy okazji poprowadzono tam sieć ciepłowniczą, do której mieli się przyłączyć właściciele kamienic przy tej ulicy.

- Niestety, do sieci ciepłowniczej przyłączyło się zaledwie kilka kamienic – dodaje Chęciński. Jednocześnie podkreśla, że oczekuje działań na szczeblu rządowym, które podobnie jak to jest dziś z instalacją kanalizacyjną, nałoży na właścicieli domów obowiązek przyłączania się do ciepła systemowego, jeśli istnieje taka możliwość. Może dojdą też do tego jakieś zachęty finansowe.

Straż miejska: 246 kontroli

Ze smogiem ma w Sosnowcu walczy czynnie Straż Miejska. Jak zapewnia Ireneusz Kosielski, komendant Straży Miejskiej w Sosnowcu, ta walka trwa nie od dziś.

- Po raz pierwszy mamy możliwość skorzystania z drona do kontroli tego, czym pali się w domowych paleniskach. Chcemy, by takich kontroli odbywało się jak najwięcej. Jednak teraz też kontrolujemy mieszkańców pod tym kątem w związku z ustawą o odpadach. Kontrolujemy, czym palą. Wchodzimy do domów, przedstawiamy upoważnienie do tych działań, które otrzymaliśmy od prezydenta miasta, informujemy o podstawie prawnej i faktycznej przeprowadzenia kontroli. Patrzymy czym ludzie palą. Wielokrotnie stwierdziliśmy palenie odpadami, drewnem lakierowanym. Wystawiamy mandaty czasem pouczenia – mówi komendant Kosielski.

Od 1 stycznia 2018 strażnicy wystawili w związku z tym 39 mandatów. Jeden wniosek o ukaranie skierowano do Sądu Rejonowego w Sosnowcu. Sprawca spalania niedozwolonych substancji został ukarany grzywną 100 złotych. Z palenisk pobrano do przebadania 20 próbek. W sumie od pierwszego stycznia przeprowadzono 246 kontroli posesji.

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wredna
Ekopatrol puście tego drona nad ogródki działkowe to się dowiecie jakim badziewiem działkowicze palą
R
Romek
Prezydent nie wie gdzie jest Smog ? to zapraszam na Zagórze teren Gwiezdna-11Listopada Orlik i wystarczy być wieczorem jak Klimontów rozpoczyna palić w piecach.Kopcą potwornie smród jak w Koksowni. Parasole mieszkańcy osiedla nie palą w piecach a wdychają ten potworny smród.Prezydent przez swoją kadencję z tym nic nie zrobił a zadłużył Sosnowiec na 170 000 000 ml . Zł. to jak chce walczyć ze smogiem ?? Kolejne obietnice na kolejną kadencję JA MU NIE WIERZĘ.
w
wnuczek
100 kary za trucie ludzi?!!!
proszę zburzyć komin na Kilińskiego w byłej lokomotywowni a powietrze będzie o połowę czystsze!!
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie