Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eko-słupki w Bielsku-Białej sprawdzą czystość powietrza ZDJĘCIA

KLM
Eko-słupki w Bielsku-Białej sprawdzą czystość powietrza
Eko-słupki w Bielsku-Białej sprawdzą czystość powietrza um.bielsko.pl
30 nowoczesnych czujników monitorujących czystość powietrza znajdzie się na terenie Bielska-Białej. Eko-słupki i czujniki na budynkach szkół i przedszkoli zastąpią poprzednią aparaturę pomiarową.

Jak informują bielscy urzędnicy eko-słupek służy do sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła LED. Przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza na podstawie bieżących, możliwych do zdefiniowania pomiarów stężenia pyłów zawieszonych (PM 1, PM 2.5, PM 10), jak również innych zanieczyszczeń, takich jak dwutlenek siarki (SO2), ozon (O3), formaldehydy, w zależności od modelu zainstalowanego w danej lokalizacji.

- Urządzenie wykorzystuje nowoczesne technologie cyfrowe, oparte o mikrokontrolery i aplikacje mobilne, w połączeniu z najnowszymi osiągnięciami w technice sensorowej - zaznaczają bielscy urzędnicy.

W Bielsku-Białej w celu poszerzenia monitoringu zanieczyszczeń emitowanych do powietrza atmosferycznego Urząd Miejski zlecił zainstalowanie 30 nowoczesnych czujników. To 20 sztuk eko-słupków, które są montowane w przestrzeni miasta oraz 10 egzemplarzy czujników Syngeos, które instalowane są na budynkach szkół i przedszkoli. Obecnie przygotowanych jest 15 lokalizacji eko-słupków, pozostałych 5 zostanie wyznaczonych w trakcie trwania sezonu grzewczego.

W bielskim Ratuszu zaznaczają, że te czujniki zastąpią poprzednią aparaturę pomiarową. A pracujące do tej pory urządzenia zlokalizowane są w centrum i nie uwzględniają emisji z pozostałych terenów miasta.

Zobaczcie koniecznie

Eko-słupki z poszczególnych lokalizacji na terenie Bielska-Białej podłączone zostaną do Miejskiej Sieci Szerokopasmowej Miasta Bielsko-Biała w celu przesyłania szczegółowych danych pomiarowych do głównego centrum zarządzania, gdzie poprzez specjalną aplikację - panel administracyjny -mogą być na bieżąco wyświetlane oraz gromadzone i wykorzystane do analizy zanieczyszczeń na wybranym obszarze miasta.

- Służby miejskie uzyskają również dostęp do danych pomiarowych za pośrednictwem aplikacji mobilnej, co pozwoli na odczytywanie ich w trybie rzeczywistym i umożliwi skuteczne reagowanie na zanieczyszczanie środowiska poprzez szybszą eliminację źródeł zanieczyszczeń - informują w bielskim Ratuszu.

Co ciekawe, eko-słupki posiadają na obudowie kod QR, który po zeskanowaniu telefonem komórkowym kieruje do aplikacji mobilnej. Za jej pomocą użytkownik może odczytywać aktualne dane pomiarowe.

Z kolei czujniki Syngeos służą do pobierania, przetwarzania, analizowania i wizualizacji danych jakości powietrza. Dotyczą takich danych pomiarowych, jak temperatura powietrza, wilgotność, ciśnienie oraz stężenie pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10. Czujniki te zostaną zainstalowane do 15 listopada. Informacja z pomiarów sensorów Syngeos będzie dostępna na platformie internetowej pod adresem: www.syngeos.pl.

Nie przegapcie

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera